Filip Łobodziński: dziś na równi traktujemy wytwory kultury sprzed 60 lat i pół roku

Ostatnia aktualizacja: 24.05.2018 09:00
- Neogotyk nawiązywał do gotyku, renesans do sztuki antycznej. Istotą naszej kultury jest to, że inspirujemy się czymś, co wydarzyło się jeszcze za naszego życia - mówił Filip Łobodziński, tłumacz książki "Retromania: Jak popkultura żywi się własną przeszłością" brytyjskiego dziennikarza muzycznego Simona Reynoldsa.
Audio
  • Filip Łobodziński o „Retromanii”. Kiedy teraźniejszość staje się przeszłością (Pierwsze słyszę/Czwórka)
Filip Łobodziński w studiu Czwórki
Filip Łobodziński w studiu CzwórkiFoto: Czwórka/Martyna Ogonek

łobodziński 1200.jpg
Łobodziński: Dylana warto słuchać uważnie

- Kwarantanna pomiędzy okresami, z których czerpiemy inspiracje jest coraz krótsza. Kiedy Simon Reynolds pisał tę książkę (na początku 2010 roku) już wtedy recyklingowi podlegały patenty z początku tysiąclecia - tłumaczył Filip Łobodziński.

W nawiązaniu do treści "Retromanii" gość Czwórki wskazywał, że sztuka rządzi się własnymi prawami, których nie obowiązują ramy czasowe. - Żyjemy w czasach, kiedy równie ważne są wytwory kulturowe sprzed 60 lat jak i sprzed pół roku. Można postawić przekorne pytanie, czy postęp w sztuce jest w ogóle potrzebny. Sztuka, która powstała wcześniej nie jest gorsza, czy mniej rozwinięta. Problem leży gdzie indziej. To, na co wskazuje autor książki, to zmiana w rozumieniu tego, co nazywamy przeszłością - wyjaśniał. 

O postępie można mówić w dziedzinie techniki lub nauki, ale nie istnieje on w sztuce. Obrazy Leonarda nie są gorsze od obrazów Moneta tylko dlatego, że te pierwsze powstały wcześniej Filip Łobodziński

Czy problemem współczesnej popkultury jest nadmierne czerpanie z przeszłości? Czy kultura musi się nieustannie rozwijać? Czym jest postęp w kulturze? Jak przez dekady zmieniała się muzyka i dlaczego przestała być zjawiskiem pokoleniowym? Czy wszystko w sztuce jest odtwórcze? M.in. o tym rozmawialiśmy z tłumaczem, muzykiem, autorem książek i tekstów Filipem Łobodzińskim. 

***

Tytuł audycji: Pierwsze słyszę

Prowadzący: Kamil Jasieński

Goście: Filip Łobodziński - muzyk, tłumacz, autor książek, m.in. o twórczości Boba Dylana pt. "Duszny kraj")

Data emisji: 24.05.2018

Godzina emisji: 8.14

ac/pj

Czytaj także

Damian Sikorski o biografii amerykańskiej legendy muzyki soul

Ostatnia aktualizacja: 19.02.2018 14:02
- "Załatw publikę i spadaj" jest jedną z nielicznych biografii, która napisana była z taką starannością. Widziałem do tej pory wiele dokumentów dotyczących twórczości Browna, ale ta pozycja jest naprawdę dobrze napisana - mówił dziennikarz muzyczny Damian Sikorski.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Zło we mnie. Kinga Michalska o książce "Dziewczyna we mgle"

Ostatnia aktualizacja: 17.04.2018 16:00
Agent specjalny Vogel zostaje wysłany do sennego, górskiego miasteczka, aby rozwiązać sprawę zaginięcia młodej dziewczyny. Tak zaczyna się akcja zekranizowanej niedawno książki autorstwa Donato Carrisi "Dziewczyna we mgle".
rozwiń zwiń
Czytaj także

Elżbieta II urodziny świętuje dwa razy w roku

Ostatnia aktualizacja: 23.04.2018 10:21
- Królowa Elżbieta II swe urodziny świętuje dwa razy. Pierwszy raz 21 kwietnia, jej kalendarzowy jubileusz, a później w czerwcu - mówi Dorota Kłąb, lektorka języka angielskiego. - Tak świętowali wszyscy brytyjscy monarchowie. Czerwiec jest tu miesiącem wybranym ze względu na pogodę - dodaje. 
rozwiń zwiń
Czytaj także

Hiro Arikawa i japońska opowieść bezdomnego kota

Ostatnia aktualizacja: 15.05.2018 14:18
- "Kroniki kota podróżnika" to podróż do wspomnień z dzieciństwa, do przyjaciół, do miejsc, które bohater chce pokazać swemu kotu - mówi Kinga Michalska. - Pojawia się tu też pytanie, kto jest czyim właścicielem - dodaje.  
rozwiń zwiń
Czytaj także

Katarzyna Nosowska: dla mnie pisarka to brzmi zbyt dumnie

Ostatnia aktualizacja: 22.05.2018 10:23
- Nie jestem jeszcze przygotowana, żeby rozpatrywać siebie w takich kategoriach jak pisarka - mówi Katarzyna Nosowska.  - Fakt, jest książka. Bardzo przeżywałam ten moment, gdy pojawiła się w moich dłoniach - dodaje. 
rozwiń zwiń