Wakacje na każdą kieszeń. Jak wyszukiwać tanie loty?

Ostatnia aktualizacja: 03.08.2023 11:30
Choć po pandemii ceny biletów samolotowych poszybowały w górę, to tanie latanie nadal jest możliwe. Trzeba poświęcić na to więcej czasu, ale warto to zrobić. 
Wyszukiwanie tanich lotów na własną rękę zajmuje sporo czasu. Ale jest to dobrze zainwestowany czas, który zwraca się w postaci biletu w bardzo przystępnej cenie.
Wyszukiwanie tanich lotów na własną rękę zajmuje sporo czasu. Ale jest to dobrze zainwestowany czas, który zwraca się w postaci biletu w bardzo przystępnej cenie.Foto: Shutterstock / Gorodenkoff
  • Wyszukiwanie tanich biletów lotniczych jest czasochłonne, ale opłaca się.
  • Najtaniej w tym sezonie możemy polecieć do Włoch - bilety do Rzymu i Mediolanu można kupić za 60 złotych. 
  • Żeby znaleźć tanie bilety, warto korzystać ze specjalnych aplikacji. Nie warto natomiast tanich biletów kupować u pośredników.
  • Cena biletu zależy od wielkości bagażu. Im mamy go mniej, tym jest taniej. 

Europa za nie więcej niż 100 złotych

Jak przekonują podróżnicy, ceny biletów lotniczych nadal potrafią pozytywnie zaskoczyć. Biorąc pod uwagę bliskie loty, czyli te po Europie, tanie bilety to te, które kosztują do 100 zł. - Najwięcej takich ofert znajdziemy do Włoch - do Rzymu możemy polecieć za 60 zł. Natomiast do Hiszpanii jest już trudniej, ale 150 zł też jest ceną, którą warto rozważyć - przyznaje Karol Raczkiewicz z kanału "Gdzie raki zimują". - Jeśli natomiast bilet w jedną stronę kosztuje powyżej 200 zł, to dla mnie nie jest to już atrakcyjna okazja.

Na wrzesień gość Czwórki zaplanował wyjazd do Barcelony. Wybiera się tam ze swoim tatą. - Za podróż w jedną stronę zapłaciliśmy 60 zł od osoby. Ostatnio byłem też w Wietnamie i ta podróż kosztowała mnie niecały tysiąc. Wracałem czterema różnymi liniami za 1200 zł - opowiada podróżnik. - Podróż powrotna zajęła mi 40 godzin, ale tego czasu nie spędziłem w samolocie i na lotniskach. Miałem też czas na zwiedzanie miejsc, w których się przesiadałem.

Posłuchaj
06:43 CZWÓRKA Reset - tanie latanie 02.08.2023.mp3 Tanie latanie - gdzie szukać biletów w atrakcyjnych cenach? (Reset/Czwórka)

Jak korzystać z wyszukiwarek tanich lotów?

I choć pozornie polowanie na naprawdę tani bilet to sztuka, w rzeczywistości wystarczy trochę elastyczności, uporu i wiedzy, by znacznie zwiększyć szanse na powodzenie w tej kwestii. Szczególnie pomocne są wyszukiwarki, które wystarczy odpowiednio ustawić, by znaleźć loty w atrakcyjnej cenie. - W wyszukiwarce podajemy miejsce wylotu i nie wpisujemy, dokąd chcemy lecieć. To miejsce zostawiamy puste. Klikamy na mapę, która jest pod spodem i wyświetlają nam się dostępne kierunki  - radzi rozmówca Piotra Firana. - Wyszukiwanie rozpoczynam od Googla, a jeśli tam nic nie znajdę, zaglądam na Skyscanner, gdzie obowiązuje ta sama metoda działania. Oprócz tego są Kayak, Momondo i różne grupy na Facebooku, które też bywają pomocne. Warto też zaglądać na lokalne domeny wyszukiwarek. - Czasami dany lot jest tańszy np. ze Szwecji niż z Polski - dodaje. - Ostatnio w domenie norweskiej znalazłem tanie loty do Nowego Jorku z Oslo za niecałe tysiąc zł w dwie strony.

Sprawdź też:

Wyszukiwanie tanich lotów na własną rękę zajmuje sporo czasu. Ale jest to dobrze zainwestowany czas, który zwraca się w postaci biletu w bardzo przystępnej cenie. - Kiedy planuję podróż, zajmuje mi to nawet do dwóch godzin dziennie i zdarza się, że ceny muszę sprawdzać codziennie. Najwięcej czasu jak dotąd spędziłem, szukając lotów powrotnych z Azji - wspomina Karol Raczkiewicz.

Nie kupuj biletów u pośrednika

Wokół wyszukiwania okazji powstała cała branża - w tym firmy pośredniczące, które kuszą niskimi cenami. Gość Czwórki podkreśla jednak, że bezpieczniej jest kupować bilety na stronach przewoźników lotniczych, nawet jeśli są trochę droższe. - Jeśli dokonamy zakupu u pośrednika, a lot zostanie odwołany lub spóźniony, to będziemy mieć problemy z odzyskaniem pieniędzy lub z zapłatą odszkodowania. W tym przypadku procedura jest bardzo skomplikowana. Kupując bezpośrednio, zwrotu możemy się domagać wprost od przewoźnika. 

Rady Karola Raczkiewicza:

  • Jeśli w samolocie chcemy siedzieć przy oknie i to za darmo, trzeba odprawić się trzy godziny przed lotem. Nie wcześniej i nie później.
  • Bilet, który kupujemy w atrakcyjnej cenie, jest pełnowartościowy. Nikt nie może nam kazać robić dodatkowych opłat.
  • W cenie biletu jest tylko bagaż podręczny. Każda dodatkowa torba, walizka i plecak to nowy koszt, z którym musimy się liczyć. 

***

Tytuł audycji: "Reset"

Prowadzi: Piotr Firan

Gość: Karol Raczkiewicz (autor kanału "Gdzie raki zimują")

Data emisji: 02.08.2023

Godzina emisji: 18.15

kul

Czytaj także

Gdzie los poniesie. O podróżach, które zmieniają punkt widzenia

Ostatnia aktualizacja: 23.07.2018 17:00
- Podczas wypraw zmieniają się priorytety. Zamiast myśleć o problemach w pracy, muszę zająć się szukaniem noclegu albo organizowaniem sobie jedzenia - opowiada Dawid Białowąs, autor bloga "Gdzie los poniesie".    
rozwiń zwiń
Czytaj także

"Podróże z Pazurem": nakręca nas niewiadoma. Nauczyliśmy się żyć podróżniczą adrenaliną

Ostatnia aktualizacja: 25.11.2019 17:41
Polski kundelek Snupi jest od 15 miesięcy w nieprzerwanej podróży dookoła świata z jego opiekunami Izą i Piotrkiem. Zamienił schroniskową klatkę na bezdroża całego świata. 
rozwiń zwiń