Rewolucja na lotnisku. Co możemy mieć w bagażu?

Ostatnia aktualizacja: 31.05.2023 17:20
Prawie każdy podczas kontroli bezpieczeństwa przed lotem był świadkiem wyrzucania płynów, jeśli były one zamknięte w pojemnikach przekraczających 100 ml. Te ograniczenia prawdopodobnie już wkrótce znikną.
Zniesienie limitu 100 ml płynów w bagażu podręcznym i brak konieczności wyciągania laptopów do kontroli bezpieczeństwa - to zmiany, które czekają wkrótce podróżnych.
Zniesienie limitu 100 ml płynów w bagażu podręcznym i brak konieczności wyciągania laptopów do kontroli bezpieczeństwa - to zmiany, które czekają wkrótce podróżnych.Foto: frantic00/Shutterstock

- W bagażu podręcznym brakuje mi butelki z wodą. Wolałabym ją mieć, a nie kupować na lotniskach za dużo wyższą cenę. Ale nauczyłam się też, żeby mieć przy sobie pusty bidon, który mogę w dowolnym momencie napełnić w przeznaczonym do tego celu na lotnisku miejscu - mówi podróżniczka Sara Banaszkiewicz.

Przelewanie szamponu do małych buteleczek, wyciąganie całej elektroniki i okablowania z bagażu podręcznego i stres, że o czymś zapomnieliśmy – na niektórych lotniskach takie sytuacje już wkrótce się nie powtórzą. Wszystko dzięki skanerom 3D, które pozwolą na dokładniejsze sprawdzenie, co znajduje się w bagażu podręcznym. Technologia ta stosowana jest od ubiegłego roku na lotnisku Seul-Incheon w Korei Południowej. Skanery CT pozwalają na stworzenie trójwymiarowego obrazu zawartości prześwietlanego bagażu, w przeciwieństwie do obecnej technologii, która tworzy obraz płaski. - Jako pierwsi w Europie skanery wykorzystali pracownicy służby celnej na lotnisku Londyn-City. Do czerwca 2024 roku ma to być norma we wszystkich brytyjskich portach lotniczych - mówi Maciej Nykiel, prezes biura podróży Nekera. Mam nadzieję, że ta idea zostanie przeniesiona na inne lotniska.

Nowa technologia, która prześwietla także nas, jest całkowicie bezpieczna. - To jest promień, który nie ma wpływu na nasze samopoczucie, nie wyrządzi nam krzywdy - uspokaja rozmówca Oliwii Krettek. - Co więcej, skanery CT wykrywają znacznie większe zagrożenia, niż zwykle o nich myślimy. To urządzenie, które na poziomie molekularnym są w stanie stwierdzić, jakie materiały wchodzą w skład danej masy, niezależnie od stanu skupienia. Rozróżnia również metale, plastik i drewno. Ta dość kosmiczna technologia zeszła na ziemię, żeby ułatwić nam życie i zmniejszyć stres w podróży - podkreśla Maciej Nykiel.

Posłuchaj
04:02 CZWÓRKA Pierwsze slysze - latanie 31.05.2023.mp3 Nowe wytyczne dotyczące bagażu podręcznego - co nas czeka na lotniskach? (Pierwsze słyszę/Czwórka)

***

Tytuł audycji: Pierwsze słyszę

Prowadzi: Kamil Jasieński

Materiał: Oliwia Krettek

Data emisji: 31.05.2023

Godzina emisji: 7.15

kul

Czytaj także

City break w minaturowym Krakowie. Zapraszamy do Wilna

Ostatnia aktualizacja: 17.03.2023 12:50
Wilno to miasto, do którego chętnie podróżują Polacy. Leży "po sąsiedzku", ceny ma zbliżone do naszych i można do niego dotrzeć samochodem. - Polecam ten sposób, bo droga nie jest uciążliwa, za to bardzo malownicza. Prowadzi wzdłuż jezior i lasów - opowiada Ania Hołubińska, podróżniczka i autorka bloga "Follow My Flow".
rozwiń zwiń
Czytaj także

City break - Reykjavik na każdą kieszeń. Architektura, natura, cuda

Ostatnia aktualizacja: 12.05.2023 10:40
Podróż na Islandię to marzenie wielu z nas, niestety często poza naszym zasięgiem finansowym. Najtańszy w tej podróży jest bilet na samolot. W Czwórce zdradzamy jak zminimalizować koszty wycieczki i co koniecznie trzeba tam zobaczyć. 
rozwiń zwiń