"Książka za worek śmieci". Jak dołączyć do akcji?

Ostatnia aktualizacja: 07.09.2023 20:40
Czysta okolica i coś do czytania - w przypadku akcji "Książka za worek śmieci" wszyscy są wygrani. Jej uczestnicy sprzątają lasy, brzegi rzek i miejskie parki, a prezentem i podziękowaniem za ich pracę są książki.
16 września 2023 roku odbędzie się XXI edycja akcji Książka za worek śmieci. Do wspólnego sprzątania zaproszeni są mieszkańcy 16 miast w Polsce. (zdj. ilustracyjne)
16 września 2023 roku odbędzie się XXI edycja akcji "Książka za worek śmieci". Do wspólnego sprzątania zaproszeni są mieszkańcy 16 miast w Polsce. (zdj. ilustracyjne)Foto: shutterstock/novak.elcic
  • "Książka za worek śmieci" to społeczna akcja sprzątania, która odbywa się od 2019 roku.
  • Jej uczestnicy sprzątają lasy, brzegi rzek i miejskie parki, a prezentem i podziękowaniem są dla nich książki.
  • W tym roku akcja odbędzie się w 16 miastach w Polsce.
  • - Zapraszamy wszystkich, małych i dużych. Bo śmieci to problem społeczny, który nie jest łatwy do rozwiązania - mówi Iza Sałamacha, współorganizatorka akcji.

2 tony śmieci w dwie godziny

"Książka za worek śmieci" to społeczna akcja sprzątania zainicjowana w 2019 roku przez Annę Jaklewicz, archeolożkę, edukatorkę i autorkę książek podróżniczych. Dla niej bodźcem do sprzątania świata były zanieczyszczone plaże Indonezji, a śmieci zaczęła zbierać w Gryfinie. - Po pierwszej akcji stwierdziłam, że trzeba działać dalej - bo w czasie 2-3 godzin w 30 osób zebraliśmy prawie 2 tony śmieci - opowiadała wówczas w Czwórce. - Książki, które dawałam w nagrodę za zebrany worek śmieci, dostawałam od wydawnictw. Akcja spotkała się z dużym odzewem i szybko zwiększyła skalę. 

Śmieci - problem globalny

Od tamtych wydarzeń minęło sporo czasu, ale problem śmieci na świecie wciąż rośnie. Kraje europejskie wysyłają śmieci do Azji, do nas z Azji przylatują towary w opakowaniach jednorazowych. Wielokrotnie zdarza się tak, że śmieci lądują w lasach, parkach, nad rzekami i stanowią duże zagrożenie dla środowiska i dla zwierząt. - Chcielibyśmy dotrzeć do wszystkich miejsc, które z powodu zaśmiecenia wymagają interwencji, ale mamy ograniczenia budżetowe i logistyczne. Dlatego jesteśmy głównie w miastach wojewódzkich, gdzie mamy lokalnych koordynatorów, którzy wybierają lokalizacje - wyjaśnia Iza Sałamacha, współorganizatorka akcji.


Sprawdź też:

Kto sprząta nie swoje śmieci?

W sprzątaniu uczestniczą ludzie wrażliwi na to, co dzieje się z przyrodą, którzy nie chcą żyć wśród śmieci. - Część z nich jest z nami od samego początku i wcale nie dlatego, że wabi ich książka, tylko że razem w grupie mogą zrobić coś dobrego - opowiada gość Czwórki. - To lokalni społecznicy, rodziny z dziećmi. Przychodzą niezależnie od pogody, w kaloszach i w pelerynach, rezygnują z wolnej soboty i schylają się po nie swoje śmieci. Jestem koordynatorką akcji w Olsztynie i nigdy jeszcze nie zdarzyło mi się, żeby ktoś przyszedł, odebrał książkę i wrócił sobie do domu - podkreśla rozmówczyni Piotra Firana.

Jak dołączyć do akcji?

W tym roku akcja odbędzie się już po raz 21. 16 września w 16 miastach w Polsce: Warszawie, Krakowie, Łodzi, Wrocławiu, Poznaniu, Gdańsku, Katowicach, Szczecinie, Bydgoszczy, Lublinie, Olsztynie, Białymstoku, Opolu, Rzeszowie, Gorzowie Wielkopolskim i Kielcach na uczestników czeka ponad 1000 książek. - Czekamy na dorosłych i dzieci, ale w związku z tym, że mamy ograniczoną pulę nagród, to zachęcamy do jak najszybszej rejestracji - mówi Iza Sałamacha. - W każdym mieście zapewniamy 50 książek dla dorosłych i 20 dla dzieci. Dlatego kto pierwszy, ten lepszy. W tym roku wybór lektur będzie szeroki - na uczestników czekają głównie polskie reportaże, literatura podróżnicza, poradniki i kryminały.

Posłuchaj
13:48 CZWÓRKA Reset - ksiazka za worek 07.09.2023.mp3 "Książka za worek śmieci" - rusza XXI odsłona akcji (Reset/Czwórka)

***

Tytuł audycji: "Reset"

Prowadzi: Piotr Firan

Gość: Iza Sałamacha (współorganizatorka akcji "Książka za worek śmieci")

Data emisji: 07.09.2023

Godzina emisji: 17.15

kul

Czytaj także

Edukacja ekologiczna. Czy jest potrzebna polskim uczniom?

Ostatnia aktualizacja: 29.07.2020 16:40
Rolnictwo, infrastruktura, transport, energetyka - wiele branż musi się dostosować do zmian klimatu i coraz bardziej ekstremalnych zjawisk - alarmują eksperci Instytutu Ochrony Środowiska. Czy w związku z tym lekcje dotyczące ekologii i zmian klimatu powinny pojawić się w programie nauczania polskich szkół na stałe?
rozwiń zwiń
Czytaj także

Studenci troszczą się o klimat. Mają oczekiwania wobec swoich uczelni

Ostatnia aktualizacja: 11.07.2023 09:47
Wyniki raportu "Studenci wobec zmian klimatu" pokazują, że 75 procent studentów deklaruje, że tematyka zmian klimatu jest dla nich ważna. Niestety samo zainteresowanie tym tematem nie przekłada się na działanie, dlatego tylko 19 procent studentów angażuje się w aktywności, które uwzględniają edukację dla klimatu. Jaka jest tu rola uczelni wyższych?
rozwiń zwiń