Edukacja ekologiczna. Czy jest potrzebna polskim uczniom?

Ostatnia aktualizacja: 29.07.2020 16:40
Rolnictwo, infrastruktura, transport, energetyka - wiele branż musi się dostosować do zmian klimatu i coraz bardziej ekstremalnych zjawisk - alarmują eksperci Instytutu Ochrony Środowiska. Czy w związku z tym lekcje dotyczące ekologii i zmian klimatu powinny pojawić się w programie nauczania polskich szkół na stałe?
Warto dbać o naturę, by potem móc korzystać z jej dobrodziejstw
Warto dbać o naturę, by potem móc korzystać z jej dobrodziejstwFoto: http://pixabay.com/

Czytaj także
ekologia ziemia 1200.jpg
Edukacja dla klimatu. Nowa Zelandia wprowadzi lekcje ekologii?

Na takie rozwiązanie zdecydował się już rząd Nowej Zelandii. Program zachęcający uczniów do proekologicznych wyborów obejmie młodzież w wieku od 11 do 15 lat. Lekcje nie będą obowiązkowe, jednak nauczyciele nie martwią się o frekwencję, bo temat - jak wynika z tamtejszych badań - interesuje nowe pokolenie. - Przeprowadzone przez nas badania też to pokazują. Młodzież chce edukacji o zmianach klimatu. Co więcej, z tych badań wynika też, że polscy uczniowie mają najmniejszą w Europie świadomość na ten temat - mówi Marta Jackowska-Uwadizu z Centrum Edukacji Obywatelskiej.

Posłuchaj
19:42 [CZWORKA]Czat Czworki 29 lipiec 2020 ekologia.mp3 Czy edukacja dotycząca zmian klimatu jest potrzebna polskim uczniom? (Czat Czwórki/Czwórka) 

Zobacz
dzieci czytanie książki edukacja 1200.jpg
Edukacja klimatyczna w Polsce. "Mamy wciąż spore braki"

Jak zauważa Sławomir Brzózek od 2016 roku, czyli od ostatniej reformy szkolnictwa, mamy powrót do tzw. edukowania przedmiotowego. - Tymczasem edukacja ekologiczna świetnie spaja wiele wątków i wiele przedmiotów, w tej chwili jednak przekazywanie wiedzy z tego zakresu odbywa się głównie w ramach godziny wychowawczej i nauczycielom po prostu brakuje na to czasu. Niemniej jednak w podstawie programowej są sformułowane takie warunki, żeby edukacja ekologiczna w ogóle była - mówi niezależny ekspert.   

Posłuchaj:

We wprowadzonym ostatnio przez Ministerstwo Edukacji Narodowej przepisie nauczyciele zobowiązani są, by od 1 września 2020 roku na godzinach wychowawczych omawiać z uczniami najistotniejsze problemy klimatyczne i ochrony środowiska. Jednak to, jak te lekcje będą wyglądać, z jakich podręczników będą korzystać uczniowie, w dużej mierze zależy już od samej szkoły. 

***

Tytuł audycji: Czat Czwórki

Prowadzi: Piotr Firan

Goście: Marta Jackowska-Uwadizu (Centrum Edukacji Obywatelskiej) i Sławomir Brzózek (niezależny ekspert, edukator)

Data emisji: 29.07.2020

Godz. emisji: 15.07

kul

 

Czytaj także

Edukacja klimatyczna w Polsce. "Mamy wciąż spore braki"

Ostatnia aktualizacja: 27.05.2020 10:50
- Edukacja klimatyczna przede wszystkim ma cel: ratowanie Ziemi. To m.in. badanie atmosfery, biosfery i wpływu działań ekologicznych na życie ludzi. W praktyce po prostu jej nie ma - opowiadał Mikołaj Petryga z Młodzieżowego Strajku Klimatycznego.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Gra komputerowa "The War of Mine" w kanonie lektur szkolnych

Ostatnia aktualizacja: 22.06.2020 11:00
Jak poinformowała kancelaria premiera produkcja warszawskiego studia 11 bit studios, gra "The War od Mine" będzie omawiana w polskich szkołach - jako lektura dodatkowa. 
rozwiń zwiń