Porady na bolączki duszy. Psychologia, którą warto poznać

Ostatnia aktualizacja: 09.12.2023 07:40
Specjalizują się w tym specjaliści od soul coachingu  i producenci gadżetów o uzdrawiającej mocy. My podpowiemy, jak skutecznie zadbać o dobrostan psychiczny.
Coraz więcej młodych ludzi boryka się z problemami psychicznymi.
Coraz więcej młodych ludzi boryka się z problemami psychicznymi.Foto: Shutterstock/Cast Of Thousands

Żyjemy w czasach szybkich, w których cierpimy na brak czasu, poszukujemy szybkich rozwiązań, szybkich recept. W sieci oglądamy obrazki, które stają się naszymi punktami odniesienia, do których się porównujemy. Wydaje nam się, że znajdziemy sposób, by w mig zmienić nasze życie. - Tymczasem dobrostan to regularna, świadoma i konsekwentna praca każdego dnia - tłumaczyła w Czwórce Katarzyna Malinowska, trenerka rozwoju osobistego. - Ona dotyczy naszych wyborów, naszego czasu, naszej energii i emocji. Zdarza się, że my dotykamy tylko powierzchni tego, nie zagłębiamy się w warstwy pod spodem.

Dbamy o swoje zdrowie fizyczne, dobre wyniki w pracy, relacje rodzinne i przyjacielskie. Ale co z naszym dobrostanem psychicznym? Jak sprawić, żeby w codzienności wypełnionej obowiązkami, kryzysami, oczekiwaniami innych zaopiekować się sobą i zrozumieć swoje życie wewnętrzne?

Te pytania stawiają autorzy książki "Zrozum siebie. Psychologiczny przewodnik po świecie przeżyć wewnętrznych". Zofia Szynal i Maciej Rajewski, doświadczeni psychoterapeuci, rzeczowo tłumaczą najważniejsze czynniki wpływające na zdrowie psychiczne. To nie psychologia w wersji instant, to slow food dla naszego umysłu. "Zrozum siebie" to wyjątkowy przewodnik po naszym świecie wewnętrznym pokazujący, jak poznać siebie, zrozumieć swoje zachowania i zacząć żyć tak, jak chcemy.

Sprawdź również:

W cyklu "Reportaż w Czwórce" przypomnimy "Śmierć na wysokościach" Ewy Michałowskiej. Tytuł reportażu to także tytuł filmu, który przygotowała grupa młodzieży z warszawskiego liceum. Przedstawia on Warszawę bez bilbordów i dużych "szmat" reklamowych. Chcą tą drogą przekonać warszawiaków, że bez wielkoformatowych reklam miasto może wyglądać pięknie.

***

Na audycję z cyklu "Wieczór z Czwórką" - w poniedziałek (11.12) o 20.00 - zaprasza Jakub Jamrozek

kul


Czytaj także

Dobrostan to nie stan, to proces, dążenie i poszukiwanie

Ostatnia aktualizacja: 20.04.2022 17:27
Dobrostan to nie jest tylko świetne samopoczucie, zdrowie czy dobre relacje z bliskimi. Aby mówić o nim, konieczne jest wielowymiarowe spojrzenie na nasze życie. 
rozwiń zwiń
Czytaj także

Jak polubić swoje życie? "Pomoże ci stały rytm i autorefleksja"

Ostatnia aktualizacja: 22.01.2023 13:03
- Trzeba mieć poczucie, że żyjemy swoim i dobrym życiem, by nie bać się powrotu do niego po weekendzie. Proponuję, by dokonywać zmian małymi kroczkami, nie dzięki rewolucjom, zachęcam do codziennej autorefleksji - mówił Michał Niewęgłowski, twórca aplikacji mobilnej do medytacji i autor książki "Polubić poniedziałki". 
rozwiń zwiń