Czas zwątpienia - jak nie tracić wiary w sens?

Ostatnia aktualizacja: 12.04.2022 20:40
Okres pandemii oraz dramat wojny na Ukrainie sprawia, że niektórzy tracą wiarę w sens planowania przyszłości. - Dużą rolę w radzeniu sobie z takiego rodzaju stanem i emocjami jest pozytywna relacja z innymi ludźmi - mówi w Czwórce Maciej Jonek, psycholog z Dolnośląskiej Szkoły Wyższej. - Taka która pozwala nam pomagać innym ludziom oraz przyjmować pomoc w sposób, który jest niezobowiązujący i rozwijający.
W radzeniu sobie z silnymi emocjami mogą pomóc nam inni.
W radzeniu sobie z silnymi emocjami mogą pomóc nam inni.Foto: shutterstock/Antonio Guillem

Ostatnie lata nie należały do najłatwiejszych. Dla wielu próbą okazał się czas pandemii i dramat wojny za naszą wschodnią granicą. Budzące wiele niepokoju obrazy i pojawiające się emocje sprawiają, że zadajemy sobie pytania - jak daleko w planach wybiegać w przyszłość, gdy jutro jest nieprzewidywalne?

Zadbaj o samopoczucie i kompetencje

- Coraz więcej osób obawia się o przyszłość i na pewno towarzyszą nam gwałtowne emocje. Wielu uważa, że nie ma wpływu na to, co się będzie działo w ich życiu - mówi psycholog. - Jednak, to na co mamy wpływ w naszej przyszłości, to nasza postawa z jaką w nią wejdziemy. Jest to na pewno świetny czas, żeby dbać o swoje kompetencje, swoją higienę i zdrowie.

Jak podkreśla gość Czwórki, nasza dobra kondycja i zasoby mogą być przydatne w zaskakujących sytuacjach, których nie jesteśmy w stanie przewidzieć. - W związku z tym myślę, że to jest dobry czas, żeby dbać o swoje bezpieczeństwo, swój komfort i pozostać w pewnego rodzaju gotowości - tłumaczy specjalista. - Bo rzeczywistość jednak tego od nas wymaga.

Relacje pomagają

Specjalista zauważa, że długotrwałe napięcie, którego doświadczamy, przesyt informacyjny oraz stres powoduje, że w ciemniejszych barwach możemy widzieć rzeczywistość i przyszłość. W radzeniu sobie z tym mogą pomóc relacje. - Wydaje mi się to, że młodzi ludzie potrafią świetnie i skutecznie znajdować dla siebie miejsca w których czują się komfortowo i bezpiecznie - podkreśla. - Te miejsca często są w małych grupach, zorganizowanych wokół jakiejś idei, sposobu bycia i spędzania czasu. To pomaga radzić sobie z sytuacją, która jest przytłaczająca. Ważne jest odwoływanie się do specyfiki naszej sytuacji takiej jaka ona jest bez konieczności odwoływania się do tego, że na Ukrainie jest wojna, a w innym miejscu głód.

Zobacz także:


Psycholog radzi, żeby świadomie ograniczać treści które płyną z przekazów medialnych. Decydować co i jak długo oglądamy, bo czasem natłok dramatycznych wiadomości może sprawiać, że nie wiemy jak sobie z nimi poradzić. - To, co mogę polecić w przypadku nastolatków, to obecność obok siebie wyrozumiałego dorosłego - tłumaczy Maciej Jonek. - Który stworzy przestrzeń i pozwoli wypowiedzieć, to co myślimy i czujemy w taki sposób, aby nasze myśli i uczucia stały się dla nas jasne. Polecam to ludziom w każdym wieku, natomiast zachęcam nastolatków, żeby szczególnie o to dbali.


Posłuchaj
07:02 Czwórka/Czat Czwórki - Maciej Jonek psycholog 12.04.2022.mp3 Gościem audycji jest Maciej Jonek, psycholog z Dolnośląskiej Szkoły Wyższej (Czat Czwórki/Czwórka)

 

***

Tytuł audycji: Czat Czwórki

Prowadzi: Piotr Firan

Gość: Maciej Jonek (psycholog, Dolnośląska Szkoła Wyższa)

Data emisji: 12.04.2022

Godzina emisji: 16.15

aw

Czytaj także

Jak pokonać strach? "Szanujmy własne emocje"

Ostatnia aktualizacja: 02.03.2022 08:21
- Pozwólmy sobie na odczuwanie emocji, także tych negatywnych, ale jednocześnie weryfikujmy informacje, które do nas docierają. Jeśli nie radzimy sobie ze strachem, warto poszukać profesjonalnej pomocy - tłumaczyła Joanna Osowiecka, psycholog z Uniwersytetu SWPS.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Emocje - po co są i jak sobie z nimi radzić?

Ostatnia aktualizacja: 19.03.2022 12:20
Jak wojna na Ukrainie wpłynęła na komunikację w mediach społecznościowych? Zmieniły się treści publikowanych postów, ale też zmniejszyła się aktywność użytkowników. Młodzi ludzie chętnie włączają się w akcje pomocowe, ale często nie mogą poradzić sobie z informacjami, które naruszają granice ich komfortu psychicznego. 
rozwiń zwiń