Regulacje prawne w sporcie. O co chodzi w tej grze?

Ostatnia aktualizacja: 10.07.2023 15:23
- Każda rozgrywka: mecz piłkarski czy siatkarski, odbywa się zgodnie z wieloma zasadami i regulacjami. Gdy kończą się zawody, zaczynają się transfery, podpisywanie umów, problemy z dopingiem i korupcją. I tu wkraczają prawnicy, to fascynujące - zapewniali Paweł Natorski i Rafał Kaszubski, studenci prawa z Koła Naukowego Prawa Sportowego "Ius et Sport". 
Przepisy prawne
Przepisy prawneFoto: Shutterstock.com/Eugene Onischenko
  • Studenci prawa, którzy interesują się sportem, mogą zajmować się prawem sportowym
  • Prawo w sporcie zawiera w sobie elementy m.in. prawa pracy, prawa podatkowego, czy prawa cywilnego
  • Obowiązki piłkarza - nie liczą się wyłącznie umiejętności na boisku, ale i "zasięgi marketingowe"

- Na prawo idziemy głównie po to, by robić karierę. Nie da się jednak osiągnąć sukcesu, nie robiąc tego, co naprawdę się lubi - mówił student prawa Rafał Kaszubski. - Okazało się, że można łączyć dwie sfery: sport i prawo. Robimy to i razem staramy się zarażać naszą pasją inne osoby, chyba powoli nam się to udaje - podkreślał. Koło Naukowe Prawa Sportowego, do którego należą goście Czwórki, ma w nazwie drugi, łaciński człon: Ius et Sport, czyli "prawo jest sportem". 

Prawo a rozgrywki sportowe w praktyce

- Wszystko zależy od tego, co chcemy robić po studiach, bo można być radcą prawnym i zajmować się sportem tylko od czasu do czasu - zaznaczali goście Czwórki. - Prawo sportowe łączy jednak wiele dziedzin prawa, mamy tu m.in. elementy prawa cywilnego, prawo pracy, własności intelektualnej, podatkowe czy prawo umów. Możemy wejść w każdą z tych dziedzin i sprawdzić, co interesuje nas najbardziej - wyliczał Paweł Natorski. 

Prawo dzieje się poza boiskiem

Reguły futbolu raz na jakiś czas ulegają zmianom i to też dotyczy przepisów prawa. Jednak prawnicy działają przede wszystkim poza boiskiem. - Prawem można nazwać oczywiście wewnętrzne reguły gry w danej dyscyplinie, ale tak naprawdę prawo służy temu, co dzieje się poza meczem i dotyczy na przykład transferu zawodników - zaznaczał Rafał Kaszubski. - Za każdym z nich kryje się jakaś umowa, która dotyczy albo sprzedaży zawodnika, albo wyłącznie praw do rejestracji jego działań. To zmienia perspektywę. 

Doping w sporcie, bezpieczeństwo na stadionie - to miejsce dla prawnika

W rozgrywkach różnych dyscyplin sportowych pod uwagę bierze się też to, co dzieje się na trybunach, np. tego, czy kibice są bezpieczni. Studenci zajmują się również kwestiami takimi jak doping i korupcja w sporcie czy problemami z przestrzeganiem praw człowieka i pracownika w branży sportowej. - Zawodnicy często stosują doping nieświadomie, biorąc suplementy, które polecają im fizjoterapeuci. Tu wkracza prawnik, który broni sportowca - opowiadali goście Czwórki.

Posłuchaj
22:22 czwórka studenci_PR4_AAC 2023_07_10-15-12-53.mp3 Prawo sportowe - na czym polega i co muszą wiedzieć przedstawiciele tego zawodu (Czwórka do piątej)  

"Limity płac", czyli pieniądze w świecie sportu

- W modelu amerykańskim mamy limity płac, ale jest jeszcze drugi model - europejski. Klub, zatrudniając sportowca, bierze pod uwagę nie tylko wyniki sportowe, ale także marketingowe. Jeśli piłkarz nie jest dobry na boisku, ale ma znane nazwisko, dostanie więcej pieniędzy - mówili goście Czwórki. Najczęściej sportowcy działają na zasadzie kontraktu. - Czyli sportowiec gra dla danego klubu, otrzymując pensję na przykład raz na miesiąc bądź tydzień, w ramach kontraktu musi m.in. stawiać się na treningi. Kontrakt można rozwiązać tylko w wyjątkowych sytuacjach, więc w tym czasie sportowiec po prostu ma pracę - tłumaczyli. 

***

Tytuł audycji: Czwórka do piątej

Prowadzi: Weronika Puszkar

Gość: Rafał Kaszubski i Paweł Natorski (studenci prawa)

Data emisji: 10.07.2023

Godzina emisji: 15.15

kd

Czytaj także

Samochody elektryczne - przyszłość motoryzacji?

Ostatnia aktualizacja: 23.06.2017 10:34
Preferencje w zakresie podatku akcyzowego przy zakupie samochodów elektrycznych, bezpłatne parkowanie, możliwość jazdy buspasami - to tylko niektóre z rozwiązań przewidzianych w rządowym projekcie ustawy o elektromobilności i paliwach alternatywnych.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Sposoby na pyszną kawę mrożoną. Idealna na ciepłe dni!

Ostatnia aktualizacja: 29.05.2021 13:40
Kawa to jeden z najpopularniejszych napojów na świecie. W Czwórce przyrządzamy ją na zimno, m.in lodami. 
rozwiń zwiń