Rozpoczęły się pierwsze bocianie sejmiki. Co to oznacza?

Ostatnia aktualizacja: 16.08.2023 20:15
W tym roku wcześniej niż w poprzednich latach, bociany zwołują sejmiki. Część nawet już odleciała. Sprawdzamy, co to oznacza.  
Bociany już szykują się do odlotu do ciepłych krajów.
Bociany już szykują się do odlotu do ciepłych krajów.Foto: shutterstock/photomaster
  • Już zaczęły się pierwsze bocianie sejmiki. 
  • Jest to znak, że ptaki zbierają się do odlotu.
  • W tym roku bociany zbierają się wcześniej niż w ubiegłych latach. 

Ich przyloty zwiastują nadejście wiosny, a odloty są sygnałem, że lato zbliża się ku końcowi. Bociany, w tym roku, wcześniej niż w ubiegłych latach, zbierają się do odlotu. - Ornitolodzy zauważyli, że w tym roku sejmiki rozpoczęły się zaskakująco wcześnie. Młode ptaki bardzo szybko opuściły gniazda - mówi prof. Piotr Tryjanowski z Katedry Zoologii Uniwersytetu Przyrodniczego w Poznaniu. - Według tego, co widzę na mapach z nadajnikami, część już przekroczyła granicę Rumunii i jest już w Bułgarii.


Bociany zbierają się do odlotu

Tak naprawdę nie widomo skąd wynika pośpiech naszych skrzydlatych przyjaciół. Fakt, że już zbierają się do podróży dziwi tym bardziej, że wiosną przyleciały dość późno.

- Powinny być dłużej z nami, a one szybciej niż zwykle decydują się na podróż. Na podstawie map pogodowych i ruchów powietrza, myślę, że przewidują ochłodzenie i chcą po prostu uniknąć zimna w Polsce, które mieliśmy jakiś czas temu - tłumaczy rozmówca Szymona Majchrzaka. - Z pewnością chcą skorzystać jeszcze z cieplejszych południowych temperatur.

Bociani radar. Jak działa?

Hipotez jest wiele, ale jak bociany mogą przewidywać pogodę? Ponoć te ptaki działają jak meteopaci. - Boćki na podstawie mas powietrza, które wpływają na ciśnienie, mogą przewidywać, co będzie działo się w aurze - wyjaśnia specjalista. - To jest tak, jak u ludzi, którzy z wyprzedzeniem wiedzą, że idą pogodowe zmiany. Nie do końca jednak wiemy, jak to u bocianów jest, a znaków zapytania jest wiele.

Jak zaznacza prof. Tryjanowski, obecna sytuacja nieco burzy porządek tego, co wydawało nam się, że wiemy o tych popularnych w Polsce ptakach. - Uważam, że nie ma się czym martwić, bo to po prostu pokazuje piękno nauki. Nie zawsze jesteśmy w stanie wszystko wytłumaczyć i przewidzieć - zauważa ekspert. - Sejmiki są tym elementem, który najbardziej chcemy badać, bo są one niezwykle spektakularne w bocianim życiu.

 

Posłuchaj
03:04 Czwórka/Czwórka do piątej - bociany 16.08.2023.mp3 O bocianich sejmikach opowiada prof. Piotr Tryjanowski z Uniwersytetu Przyrodniczego (Czwórka do piątej/Czwórka)

 

W odkrywaniu tajemnic tych ptaków pomaga najnowsza technika. Dzięki małym nadajnik GPS umieszczonych na bocianich grzbietach można ustalić ich lokalizację, a nawet zmierzyć tempo pracy serca. W specjalne plecaczki z aparaturą wyposażono już kilkadziesiąt bocianów. Według przewidywań specjalistów, sejmiki potrwają do końca sierpnia, a ostatnie bociany wylecą z Polski w połowie września.


***

Tytuł audycji: Czwórka do piątej

Prowadzi: Oliwia Krettek

Materiał: Szymon Majchrzak

Data emisji: 16.08.2023

Godzina emisji: 14.15

aw


Czytaj także

"Długowieczne i bardzo polskie ptaki". Czego nie wiesz o bocianach?

Ostatnia aktualizacja: 08.09.2020 13:04
Ptaki te gromadzą się w sejmikach, latają jak szybowce, a zamiast klekotać - czasem syczą. Gdy jest upał, nogi bocianów stają się białe. - Żyją bardzo długo, bo nawet do 30 lat. Dzięki temu gromadzą ogromną wiedzę, którą przekazują sobie z pokolenia na pokolenie - tłumaczył Adam Zbyryt z Polskiego Towarzystwa Ochrony Ptaków. 
rozwiń zwiń
Czytaj także

Pierwsze ptaki odlatują z Polski na zimowisko. Zaskakujące zachowanie bocianów

Ostatnia aktualizacja: 06.08.2023 06:55
Choć w Polsce lato w pełni to pierwsze ptaki wyruszyły już w podróż na zimowisko. Ornitolodzy zauważają, że w tym roku niektóre gatunki rozpoczęły swoją migracje znacznie wcześniej niż zazwyczaj.
rozwiń zwiń