Gimnastyka słowiańska "działa holistycznie na wielu poziomach"

Ostatnia aktualizacja: 22.08.2023 17:20
Julia Marcinowska promuje gimnastykę słowiańską i przekonuje, że ćwiczenia słowiańskich kobiet z przeszłości to coś więcej niż aktywność fizyczna. - Powiedziałabym, że przez ćwiczenia z poziomu ciała dotykamy bardzo wielu obszarów, też z poziomu głowy i z poziomu ducha - tłumaczy w Czwórce.
Julia Marcinowska - trenerka gimnastyki słowiańskiej, trenerka rozwoju osobistego i duchowego
Julia Marcinowska - trenerka gimnastyki słowiańskiej, trenerka rozwoju osobistego i duchowegoFoto: Czwórka/Oliwia Krettek
  • Gimnastyka słowiańska to rodzaj ćwiczeń fizycznych zakorzeniony w kulturze słowiańskiej.
  • Ten rodzaj gimnastyki przeznaczony jest dla kobiet. 
  • Do ich rozpropagowania przyczynił się Giennadij Adamowicz, wykładowca i badacz kultury słowiańskiej z Białorusi. 
  • Słowiańska gimnastyka wzmacnia kobiecość, oddziałuje zarówno na ciało, jak i na umysł i duszę.

Gimnastyka słowiańska to rodzaj ćwiczeń fizycznych zakorzeniony w kulturze słowiańskiej, który jest jednocześnie "psychoterapią ciała".

Skąd się wzięła gimnastyka słowiańska?

Do odtworzenia tradycji ćwiczeń przyczynił się profesor Giennadij Adamowicz, który w latach 90. na obszarach Białorusi podjął badania terenowe. - Zaczął jeździć od wsi do wsi, zbierając informacje. Zebrał, to co na terenach słowiańskich przekazywały sobie od pokoleń kobiety - opowiada gość audycji. - Prawdopodobnie początkowo był to rodzaj tańca rytualnego, który się ćwiczyło w naturze w połączeniu z żywiołami. Wykonywało się go z jakąś intencją, prosząc o coś lub w podziękowaniu np. za dobre zbiory.


Co daje gimnastyka słowiańska? 

Jak mówi rozmówczyni Oliwii Krettek, słowiańska gimnastyka w naturalny sposób wzmacnia kobiecość, oddziałuje zarówno na ciało, jak i na umysł i duszę. - W bardzo ogólnym pojęciu gimnastyka słowiańska to są po prostu ćwiczenia przystosowane do kobiecego ciała. Są to ćwiczenia, które oddziałują też na układ hormonalny kobiety - tłumaczy Julia Marcinowska. - Powiedziałabym, że przez ćwiczenia z poziomu ciała dotykamy bardzo wielu obszarów, też z poziomu głowy i z poziomu ducha.  


Julia Marcinowska prezentuje jedną z pozycji gimnastyki słowiańskiej. Obok prowadząca audycję Oliwia Krettek.  Julia Marcinowska prezentuje jedną z pozycji gimnastyki słowiańskiej. Obok prowadząca audycję Oliwia Krettek.

Na czym polega gimnastyka słowiańska?

Gimnastyka słowiańska to 27 ćwiczeń, podzielonych na trzy części. - Trzy części to trzy różne światy, na które Słowianie dzielili wszechświat. To Świat Górny (Prawi), można powiedzieć, że nadświadomość. Odpowiada on temu co boskie, ale to także świat o  pomysłach, ideach i inspiracjach - wyjaśnia gość audycji. - Mamy Świat Średni (Jawi) związany z przeżywaniem, z uczuciami i emocjami, czyli naszą świadomość, i tym jak doświadczamy świata naszymi pięcioma zmysłami. Mamy też Świat Dolny (Nawi), czyli podświadomość. Jest on związany z archetypami, symbolami i tradycją Przodków, odpowiedzialny za działanie związane z materią, przypominający nam o zmienności i cykliczności życia.


Posłuchaj
29:00 Czwórka/Czwórka do piątej - gimnastyka słowiańska 22.08.2023.mp3 O gimnastyce słowiańskiej mówi Julia Marcinowska (Czwórka do piątej/Czwórka)

 

Każde z ćwiczeń ma swój symbol słowiański, ma swoje znaczenie i odpowiada za inny obszar w życiu. - To, co mnie ujmuje w gimnastyce słowiańskiej, to to, że ona oddziałuje na bardzo wielu poziomach - zaznacza Julia Marcinowska. - To też manifestuje się w życiu, więc warto obserwować, jakie mogą być efekty ćwiczeń.

Zobacz także:

 ***

Tytuł audycji: Czwórka do piątej

Prowadzi: Oliwia Krettek

Gość: Julia Marcinowska (trenerka gimnastyki słowiańskiej, trenerka rozwoju osobistego i duchowego).

Data emisji: 22.08.2023

Godzina emisji: 14.15

aw

Czytaj także

Aktywni miłośnicy historii. O grupach rekonstrukcyjnych

Ostatnia aktualizacja: 13.11.2022 11:00
- Rekonstruktorzy to przede wszystkim ludzie z ogromną pasją, którzy chcą się rozwijać, i dzielić swoją wiedzą z innymi - mówili w Czwórce Szymon Tomaszewski i Jan Pietruczuk, członkowie Towarzystwa Miłośników Historii Wojskowości "Kalina Krasnaja".
rozwiń zwiń
Czytaj także

Rekonstrukcje historyczne. Skąd bierze się ta pasja?

Ostatnia aktualizacja: 15.08.2023 16:20
Powodów, dla których trafiają do grup rekonstrukcyjnych, jest wiele: rodzinne tradycje, inspiracja losami członków rodziny. - Myślę jednak, że to zainteresowanie historią jest wspólnym mianownikiem wszystkich rekonstruktorów. I zapał, który pozwala przejść z książek, filmów i dokumentów do działania - opowiada Hubert Wawer ze Stowarzyszenia Rekonstrukcji Historycznej Polskich Sił Zbrojnych na Zachodzie.
rozwiń zwiń