Sinice - nie takie złe mikroorganizmy. Bez nich nie byłoby życia

Ostatnia aktualizacja: 22.08.2023 20:15
Kojarzą się nam z zakazem kąpieli, jednak to dzięki nim m.in. istnieje dzisiaj wiele roślin. W Czwórce sprawdzamy, jakie są zalety sinic.
Wykwit sinic to zmora urlopowiczów.
Wykwit sinic to zmora urlopowiczów.Foto: shutterstock/ yurikr
  • Sinice potrafią być zmorą plażowiczów. 
  • Ich pojawienie się przy brzegu oznacza najczęściej zakaz kąpieli. 
  • Nie wszystkie gatunki występujące w Polsce są toksyczne.
  • Sinice miały duże znaczenie dla rozwoju życia na Ziemi.
  • Ewolucyjnie każda z roślin produkujących tlen pochodzi od sinic.

Sinice - głównie ich obecność kojarzy się z wodą, ale okazuje się, że te drobne mikroorganizmy, które należą do grupy bakterii, występują tak naprawdę... wszędzie. Można się na nie natknąć nie tylko w zbiornikach wodnych, ale też w glebie, na skałach czy drzewach. 

Skąd się wzięły sinice? 

- Rzadko zdajemy sobie z tego sprawę, ale sinice były pierwszymi organizmami, które pojawiły się na Ziemi. Konkretnie to pierwsze organizmy fotosyntezujące - mówi dr Justyna Kobus z Uniwersytetu Gdańskiego z Wydziału Oceanografii i Geografii. - Efektem ubocznym fotosyntezy jest produkcja tlenu. Sinice były pierwszymi na świecie organizmami, które zaczęły produkować tlen. Można powiedzieć, że cała ewolucja poszła w kierunku organizmów tlenowych, bo one były pierwsze.

Jak tłumaczy specjalistka, sinice odgrywały i odgrywają w środowisku naturalnym ogromną rolę. - Zgodnie z teorią endosymbiozy jedna komórka wchłonęła drugą - właśnie komórkę sinic - i to dało początek chloroplastom, które są w roślinach i we wszystkich drzewach - wyjaśnia rozmówczyni Weroniki Puszkar. - Ewolucyjnie każda z roślin produkujących tlen, posiadająca chlorofil i chloroplasty, pochodzi od sinic.

Zobacz także:

Ile gatunków sinic jest w Morzu Bałtyckim?

Justyna Kobus zwraca uwagę, że wyróżnia się około 5 tysięcy gatunków sinic, z czego w Bałtyku występuje blisko 120 gatunków. - Dwa z nich produkują toksyny. Jednak rozwój sinic uzależniony jest od wielu czynników - zauważa specjalistka. - Przede wszystkim większa zawartość fosforanów, azotanów, czyli „związków budulcowych” pozwala na ich rozwój w większych ilościach. Do tego jednak potrzebują sprzyjających warunków, takich jak temperatura wody powyżej 18 stopni. W Polsce najczęściej sinice pojawiają się w części centralnej Morza Bałtyckiego.


Posłuchaj
04:10 Czwórka/Czwórka do piątej - sinice 22/08.2023.mp3 O sinicach opowiada dr Justyna Kobus z Uniwersytetu Gdańskiego (Czwórka do piątej/Czwórka)

 

***

Tytuł audycji: Czwórka do piątej

Prowadzi: Oliwia Krettek

Materiał: Weronika Puszkar

Data emisji: 22.08.2023

Godzina emisji: 15.45

aw


Czytaj także

Aktywni miłośnicy historii. O grupach rekonstrukcyjnych

Ostatnia aktualizacja: 13.11.2022 11:00
- Rekonstruktorzy to przede wszystkim ludzie z ogromną pasją, którzy chcą się rozwijać, i dzielić swoją wiedzą z innymi - mówili w Czwórce Szymon Tomaszewski i Jan Pietruczuk, członkowie Towarzystwa Miłośników Historii Wojskowości "Kalina Krasnaja".
rozwiń zwiń