Polscy architekci nagrodzeni za projekt stacji badawczej na Księżycu

Ostatnia aktualizacja: 12.09.2023 21:00
Siedmioosobowy zespół polskich architektów zdobył nagrodę w międzynarodowym Young Architects Competition (YAC). Ich zadaniem było zaprojektować stację badawczą na Księżycu. O projekcie Lunae Abyssi opowiadają jego współtwórcy Jakub Pietryszyn i Maciej Rębisz.
Zespół polskich architektów został wyróżniony w międzynarodowym konkursie YAC na projekt stacji badawczej na księżycu
Zespół polskich architektów został wyróżniony w międzynarodowym konkursie YAC na projekt stacji badawczej na księżycuFoto: shutterstock/Elena11
  • Projekt młodych architektów został nagrodzony na międzynarodowym konkursie Young Architects Competition (YAC).
  • Siedmioosobowy zespół zdobył nagrodę za projekt stacji badawczej na Księżycu.
  • Projekt Lunae Abyssi to stacja z bezpieczną dwuwarstwową powłoką, umożliwiającą zamieszkiwanie w księżycowych jaskiniach lawowych.

  

Young Architekt Competition - jakie były założenia konkursu?

Siedmioro młodych architektów zaprojektowało bazę księżycową i zdobyło złote wyróżnienie w międzynarodowym konkursie Young Architekt Competition. - Zadaniem we współorganizowanym przez Europejską Agencje Kosmiczną konkursie było zaprojektowanie bazy na ksieżycu - mówią goście audycji. - Nasz projekt zakłada zbudowanie stacji badawczej wewnątrz jaskini lawowej Lakus Mortis.


Kto stworzył projekt Lunae Abyssi?

Organizatorzy poszukiwali futurystycznych rozwiązań oraz architektury mogącej sprostać trudnym warunkom panującym w kosmosie. W to założenie doskonale wpisała się koncepcja zespołu młodych architektów w składzie:

  • Paula Drozdowska, 
  • Wiktoria Dziaduła, 
  • Agata Mintus,
  • Wojciech Fikus, 
  • Maciej Rębisz,
  • Leszek Orzechowski, 
  • Jakub Pietryszyn.

Projekt bazy księżycowej - co zawiera?

Jest to pierwszy konkurs architektoniczny dotyczący zaprojektowania stacji badawczej wewnątrz jaskini lawowej na Księżycu. A jak wygląda projekt Polaków?

Stacja składa się z czterech samowystarczalnych jednostek. - Dla zobrazowania najlepszy będzie kosmiczny spacer. Założenia urbanistyczne naszej bazy są dosyć liniowe. Najpierw wita nas obserwatorium, które zostało zlokalizowane na skarpie. Ono umożliwia nam wjazd do bazy - tłumaczą architekci. - Następną częścią, jaką napotkamy na naszej drodze, są kwatery główne, kwatery mieszkalne, części wspólne i moduł higieniczny. Za nim mieści się moduł gościnny. Ostatnim jest moduł laboratoryjny, który jest położony najgłębiej. 


Zobacz także:


Moduł centralny - zasila inne

Jak mówią projektanci, moduł centralny stacji pełni funkcję centrum zarządzającego. - Dostarcza on niezbędne systemy podtrzymywania życia do kolejnych jednostek i utrzymuje środowisko pod odpowiednim ciśnieniem - tłumaczą. - W fazie instalacji moduł centralny nadmuchuje zewnętrzną powłokę do ciśnienia 0,5 bara, tworząc barierę ochronną i wygodną przestrzeń możliwą do użytkowania dzięki zastosowaniu lekkich kombinezonów.


 Jakub Pietryszyn i Maciej Rębisz. współtwórcy projektu Lunae Abyssi. Fot. Czwórka Jakub Pietryszyn i Maciej Rębisz. współtwórcy projektu Lunae Abyssi. Fot. Czwórka

Projekt zakłada wykorzystanie kompaktowych reaktorów jądrowych do zasilania stacji pracujących niezależnie od pory dnia i warunków oświetlenia księżycowego.


Posłuchaj
21:31 Czwórka/Czwórka do piątej stacja_badawcza 12.09.2023.mp3 Jakub Pietryszyn i Maciej Rębisz o projekcie Lunae Abyssi nagrodzonym na międzynarodowym konkursie Young Architects Competition (YAC) (Czwórka do piątej/Czwórka

 


***

Tytuł audycji: Czwórka do piątej

Prowadzi: Oliwia Krettek

Gość: Jakub Pietryszyn, Maciej Rębisz (architekci, członkowie wyróżnionego zespołu)

Data emisji: 12.09.2023

Godzina emisji: 14.20

aw


Czytaj także

Polskie studentki z nagrodą Mikrohome za innowacyjny Dom Przyziemny

Ostatnia aktualizacja: 08.03.2023 15:06
Studentki architektury z Warszawy, Alicja Adela Jarochowska i Aleksandra Musiał, zdobyły nagrodę na konkursie Mikrohome. Ich konstrukcja ma 25 metrów kwadratowych, a zbudowana jest z ziemi, drewna i korka ziemniaczanego.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Osiedle przyszłości. Polscy studenci z międzynarodową nagrodą

Ostatnia aktualizacja: 24.08.2023 13:00
Odpowiedź na pytanie: "jak będziemy mieszkać za 50 lat?", świetnie znają studenci Politechniki Wrocławskiej. Główna nagroda w konkursie Intuiture2075 powędrowała w ręce Mai Stankowskiej, Mateusza Baranowskiego i Klaudii Ryś za projekt ekowioski na Dolnym Śląsku. 
rozwiń zwiń