Jakie będą miasta przyszłości? "Kompaktowe i multifunkcjonalne"

Ostatnia aktualizacja: 27.06.2022 19:01
- Miasta przyszłości będą kompaktowe - w kwadrans da się właściwie dojechać do każdego celu, a jednocześnie multifunkcjonalne i do pewnego stopnia samowystarczalne - mówiła Julia Kępczyńska, studentka z Koła Naukowego Ad Futurum Uniwersytetu Warszawskiego.
Jak będą projektowane miasta przyszłości?
Jak będą projektowane miasta przyszłości?Foto: shutterstock/Popartic

- Planując rozwój miast, nie myśli się w przód, tylko o tym, co jest tu i teraz. My staramy się myśleć o tym, co będzie za kilkadziesiąt lat - tłumaczyła gość Czwórki, Julia Kępczyńska, studentka gospodarki przestrzennej z UW. Mówiła także o współczesnych ośrodkach miejskich. - Warszawa jest całkiem zielonym miastem - podkreślała. - Wciąż jednak mamy niezrozumiałą tendencję do wycinania dużych, starych drzew i zastępowania ich młodymi, małymi, które nie dają cienia. Panuje dziś moda na skwery, i to dobrze, że powstają zielone przestrzenie zamiast chodników - podkreślała.   

Jak tłumaczyła, jednym z rozwiązań jest umieszczanie paneli fotowoltaicznych na dachach budynków. - Ale nie tylko. Chodzi o pewną multifunkcjonalność, bo obok tych paneli mogą się tam znaleźć także m.in. ogrody wertykalne. Będzie możliwość, by sadzić tam rzodkiewkę czy sałatę. Mieszkając w takim budynku, możesz iść na dach i zerwać je sobie. W dalszej perspektywie miasta mogą być samowystarczalne - wyliczała gość Czwórki. 

Kolejną z możliwości jest posadzenie bluszczu, który szybko rośnie i sam się pnie, na elewacjach budynków. To obniżyłoby temperaturę w mieszkaniach. - Można także wykorzystać okna, w których umieścić można przezroczystą fotowoltaikę, innymi słowy: szyba pobierałaby energię - mówiła Julia Kępczyńska. - Na razie tendencja jest taka, że z czasem ludzie zaczną wyjeżdżać z miast, bo fale upałów jeszcze wzrosną. 

Posłuchaj
11:54 czwórka miasto 2022_06_27-15-18-33.mp3 Jak mogą wyglądać miasta przyszłości? (Czat Czwórki)

Dążymy do tzw. miast 15-minutowych, czyli takich, w których wszystko jest w zasięgu ręki: punkty oświatowe, praca i rekreacja - podkreślała w rozmowie z Czwórką. 

Sprawdź także:

  • "Polskie miasta przyszłości 2050" - to raport odpowiadający na pytania, według jakich scenariuszy mogą rozwijać się polskie aglomeracje w perspektywie trzech dekad. 

***

Tytuł audycji: Czat Czwórki

Prowadzi: Piotr Firan

Gość: Julia Kępczyńska (studentka gospodarki przestrzennej, Koło Naukowe Ad Futurum UW)

Data emisji: 27.06.2022

Godzina emisji: 15.15

kd

Zobacz więcej na temat: Czwórka Piotr Firan ekologia
Czytaj także

Czy ekologia zmienia przemysł modowy?

Ostatnia aktualizacja: 11.12.2019 12:58
- Rynek tekstylny, zaraz po przemyśle petrochemicznym jest drugim co do wielkości trucielem. Emisje z tego sektora są większe niż w przemyśle lotniczym. W skali roku to 1,700 miliardów wyprodukowanych sztuk odzieży i 2 miliardy ton odpadów - alarmowała Katarzyna Karpa-Świderek z WWF Polska.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Wiślana Odyseja Dominika Dobrowolskiego. "Rzeki są ważne"

Ostatnia aktualizacja: 14.06.2022 12:00
W ramach kampanii "Mniej plastiku" Dominik Dobrowolski prowadzi akcję Wiślana Odyseja i razem z chętnymi sprząta brzegi i nurt rzeki. - Na szczęście z roku na rok coraz lepiej rozumiemy, że ekologia jest ważna - mówił działacz, który właśnie dopłynął do Warszawy. 
rozwiń zwiń