Zarządzanie czasem - jak sobie z nim radzić?

Ostatnia aktualizacja: 19.09.2023 19:45
Czas biegnie nieubłaganie, a ludzkość od wieków zastanawia się, jak nad nim zapanować. W dobie nowych technologii mamy wrażenie, że minuty uciekają jeszcze szybciej. Michał Kuryłek, finalista Plebiscytu Czwórki Nieprzeciętni z 2022 roku i student medycyny z listy Forbes'a 25 under 25, podpowiada, jak efektywnie zaplanować swój kalendarz. 
Michał Kuryłek
Michał Kuryłek Foto: Czwórka/Adam Świetlcki
  • Michał Kuryłek - finalista Plebiscytu Czwórki Nieprzeciętni z 2022 roku - jest studentem medycyny. 
  • To także działacz społeczny, prezes Fundacji Wyciskarka Potencjału, dzięki której znalazł się na liście Forbes 25 under 25.
  • Jego misją jest pokazywanie młodzieży możliwości rozwoju oraz niwelowanie barier w dostępie do edukacji i informacji.
  • W Czwórce podpowiada, jak efektywnie wykorzystać czas i jak ograniczyć "rozpraszacze". 

 

Życie w XXI wieku to życie w ciągłym pośpiechu. W czasach tysięcy rozpraszaczy, multitaskingu, ciągłego "niedoczasu" dobrym rozwiązaniem jest planowanie i korzystanie z narzędzi, które pomogą nam nieco zapanować nad naszym czasem.


Planowanie czasu - czym jest wykres REFA?

Grunt to dobrze sobie zaplanować dzień i czynności, które musimy wykonać. - Jest coś, co nazywamy wykresem REFA. Chodzi o to, że w zależności od różnych czynników są wskazane fazy, pory dnia, w których mamy najwięcej energii - tłumaczy gość Czwórki. - Więc tak sobie dopasowujemy zadania, żeby jak najefektywniej z niej korzystać.

Według wykresu najlepszą porą dnia do pracy jest poranek, wtedy mamy najwięcej energii. W tym czasie powinno się wykonywać najtrudniejsze zadania. - To się nazywa "zjedz tę żabę", czyli z rana robimy najbardziej wymagające rzeczy. Potem wszystkie inne zadania wydają się znacznie prostsze - wyjaśnia Michał Kuryłek. - Po godzinie 12.00 i po obiedzie zaliczamy spadek energii. Wtedy dobrze robić rzeczy powtarzalne i mniej wymagające. Późnym popołudniem pojawia się kolejny skok wydajności, jednak jest on znacznie mniejszy od przedpołudniowego.


Źr. YouTube/Jedyny film o organizacji czasu, którego potrzebujesz

 

Kuryłek zwraca uwagę, że nie wszyscy funkcjonują według jednego rytmu biologicznego. W ciągu dnia nasza wydajność podlega przesunięciom w zależności od tego, czy jest się przysłowiowym "skowronkiem", czy "sową".


Zasada Pomodoro - na czym polega?

Gość audycji dzieli się różnymi technikami, które pozwalają na produktywne wykorzystanie własnej energii, a także efektywne zarządzanie czasem. - Zdarza się, że najwięcej czasu w ciągu dnia tracimy na nieplanowane przerwy. Wtedy mamy poczucie, że ani nie pracujemy, ani nie odpoczywamy. Nie czujemy się zrelaksowani ani produktywni - zauważa. - W zmianie tego może pomóc zasada Pomodoro. Polega ona na tym, że mamy około 30 minut, podczas których skupiamy się tylko na pracy lub nauce, następnie robimy sobie zawsze 5-10 minut przerwy. W ten sposób pilnujemy, żeby nasza uwaga w danym momencie była poświęcona jednej rzeczy, jednocześnie dbając o relaks. Dzięki temu można utrzymać się na odpowiednim poziomie własnej energetyki.

Zobacz także: 


Matryca Eisenhowera - co to jest? 

Efektywne wykorzystanie czasu to także wykonane plany i zadania. W tym pomaga ustalanie priorytetów. - Polecam matrycę Eisenhowera. To narzędzie można zastosować zarówno w kontekście jednego dnia, jak i całego swojego życia - tłumaczy Michał Kuryłek. - Na odpowiednio podzielonej kartce papieru wpisujemy to, co ma wyższy priorytet, niższy priorytet, czy jest ważne, czy nieważne. Następnie kategoryzujmy swoje zadania i rzeczy, które mamy do wykonania pod względem tych priorytetów i ich ważności. To bardzo pomaga wyselekcjonować rzeczy, które rzeczywiście musimy zrobić, a które można teoretycznie odpuścić albo oddelegować.


Posłuchaj
24:03 Czwórka/ Czwórka do piątej. - zarządzenie czasem - Michał Kuryłek 19.09.2023.mp3 Michał Kuryłek podpowiada, jak efektywnie zarządzać czasem (Czwórka do piątej/Czwórka)

 

***

Tytuł audycji: Czwórka do piątej

Prowadzi: Oliwia Krettek

Gość: Michał Kuryłek (edukator, student medycyny z listy Forbesa 25 under 25, finalista Plebiscytu Nieprzeciętni 2022)

Data emisji: 19.09.2023

Godzina emisji: 14.15

aw


Czytaj także

Życie w "niedoczasie" - symptom współczesności?

Ostatnia aktualizacja: 08.02.2023 12:10
Prawie każdy narzeka na brak czasu, pojawiło się nawet określenie "ubóstwo czasowe". - Odczucie braku czasu jest kwestią naszego postrzegania i przekonań - przekonuje psycholog Katarzyna Iwaszczuk-Pudzianowska.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Czym jest uważność? "Chodzi o bycie w świadomości tu i teraz"

Ostatnia aktualizacja: 31.07.2023 17:40
- W uważności, nazywanej też "mindfulness", nie chodzi tylko o to, żeby cały czas być szczęśliwym. Chodzi o to, żeby dawać sobie pole do czucia różnych emocji i przeżywania różnych stanów - mówi Weronika Liberska, autorka projektu EDUważność. - Chodzi o bycie w świadomości tu i teraz.
rozwiń zwiń