Co daje nam uczucie wdzięczności? Więcej szczęścia!

Ostatnia aktualizacja: 29.12.2021 20:15
- Osoby, które potrafią widzieć szczęście w codziennych czynnościach i czuć wdzięczność wynikającą z codziennych aktywności czują się bardziej szczęśliwe - mówi w Czwórce dr Marcin Capiga, trener, szkoleniowiec i wykładowca UW. - Dlatego warto praktykować wdzięczność na co dzień. 
Czy dziś mamy czas na wdzięczność?
Czy dziś mamy czas na wdzięczność?Foto: Pazargic Liviu/Shutterstock
  • Badania mówią, że wdzięczność za to, co mamy może zwiększyć nasze poczucie szczęścia
  • Na liście rzeczy wymienianych jako najwyższe wartości wcale nie są rzeczy materialne
  • Znalazły się na niej czas spędzany z rodziną, podróże i rozwój

Koniec roku, to czas podsumowań. To także moment zadumy i refleksji nad tym, co ten rok przyniósł. Jest to też czas na wdzięczność, za to co nas w nim spotkało. - Nie czekaj z wdzięcznością na nic wielkiego, bądź wdzięczny, a wszystko stanie się wielkie - tak śpiewa Igor Herbut. Jak natomiast podkreśla dr Capiga, im częściej wyrażamy wdzięczność, tym bardziej zwiększa się nasze poczucie szczęścia.

Szczęście w codziennych czynnościach

- Badania naukowe mówią, że osoby, które potrafią widzieć szczęście w codziennych czynnościach, czyli czuć wdzięczność wynikającą z codziennych aktywności bardziej czują szczęście - tłumaczy gość Czwórki. - Dzięki wdzięczności nasze poczucie szczęścia może się zwiększyć nawet o 25 procent.

Jak pokazują badania na temat szczęścia, jego poziom nie zawsze jest uzależniony od dóbr materialnych i i dużych zasobów finansowych. - Nie zawsze narody, które mają dostęp do dóbr materialnych i udogodnień cywilizacyjnych są najszczęśliwsze - wyjaśnia dr Capiga. - Okazuje się, że w krajach Trzeciego Świata poziom szczęścia potrafi być wyższy niż w państwach zachodnich. To jak ze znanym cytatem: ze szczęściem jest trochę jak z okularami, że wszędzie go szukamy, a mamy je na nosie.

Szczęście możemy odczuwać w różnych warunkach, bo ono jest gdzie indziej niż kwestie materialne. Zawiera się w bliskości, dobrym zdrowiu, cieple domowego ogniska, relacji z przyjaciółmi, ciekawych doświadczeniach, a na nie często nie potrzeba materialnych środków. - Swego czasu przeprowadzono badania w hospicjum i okazuje się, że to, co uważamy za najbardziej wartościowe w życiu, to czas spędzany z rodziną, podróże lub rozwój, a nie szybszy, czy lepszy samochód - mówi gość audycji. - Tymczasem często bardziej skupiamy się na tym, czego nie mamy, a gdy już mamy, to nie potrafimy tego w pełni wykorzystać.

Czytaj także

Praktyka odczuwania wdzięczności

Jak nauczyć się praktykować wdzięczność? Jak radzi dr Marcin Capiga, najprostszym ćwiczeniem jest zadanie sobie pytania pod koniec dnia - za jakie trzy rzeczy jesteśmy wdzięczni. - A możemy być wdzięczni za wiele. Na przykład za to, że mogliśmy rano pójść na spacer, kupić świeże pieczywo dla rodziny i sprawić im przyjemność, a potem razem ze smakiem je zjeść - wylicza. - Może niektórym wyda się to prozaiczne, ale wyobraźmy sobie, że nie mielibyśmy dostępu do tego pieczywa, że nie mielibyśmy czasu, żeby spokojnie je zjeść z bliskimi, lub nie mielibyśmy z kim go zjeść. To czego nam brakuje, najbardziej uświadamiamy sobie w sytuacji straty, jednak rzadziej doceniamy, to co mamy na co dzień.

Okazuje się, że praktykowanie wdzięczności przynosi korzyści, bo bardziej optymistycznie patrzymy na świat. Zaczynamy widzieć więcej rzeczy w naszym życiu które są pozytywne. - Po jakimś czasie zaczynamy coraz więcej dostrzegać, doceniać i zaczynamy więcej czasu przeznaczać na to, co dla nas ważne na co dzień - podkreśla specjalista. - Rzadziej wybieramy bodźcowanie się i zaspokajanie poczucia szczęścia rzeczami materialnymi, które często są bardzo krótkotrwałe. Częściej uświadamiamy sobie to, co jest dla nas ważne jest obok.


Posłuchaj
11:54 Czwórka/ Czat Czwórki - wdzięczność 29.12. 2021.mp3 O wdzięczności opowiada Czwórce dr Marcin Capiga, szkoleniowiec i wykładowca UW (Czat Czwórki/Czwórka)

***

Tytuł audycji: Czat Czwórki

Prowadzi: Piotr Firan

Gość: dr Marcin Capiga (trener, szkoleniowiec, wykładowca UW)

Data emisji: 29.12.2021

Godzina emisji: 15.27

aw

Czytaj także

Nie masz na nic siły? "Jesteśmy pokoleniem zmęczonych ludzi"

Ostatnia aktualizacja: 07.10.2021 18:20
Nakaz pójścia wcześnie spać albo zakaz wyjścia na imprezę - kary z dzieciństwa stają się marzeniami dorosłych ludzi, a w sieci coraz więcej jest memów z podobnymi hasłami. Brytyjscy badacze nazwali dzisiejszych trzydziesto- i czterdziestolatków "pokoleniem ludzi zmęczonych".   
rozwiń zwiń
Czytaj także

Powitaliśmy 2022 rok - muzycznie i imprezowo!

Ostatnia aktualizacja: 01.01.2022 11:00
Sylwester i Nowy Rok to czas dobrej zabawy i muzycznej elektroniki. Na naszych falach usłyszycie przekrój muzyczny z największymi przebojami ponad czterech ostatnich dekad - aż po hity 2021 roku. 
rozwiń zwiń