Mindfulness. Pomaga wydobyć się z gonitwy myśli i narzekania

Ostatnia aktualizacja: 23.02.2022 12:53
Mindfulness to nauka uważności w działaniu, skupienie się na "tu i teraz". Joanna Delbar, trener zarządzania stresem i mindfulness podkreśla, że zamiast narzekać warto zastanowić się, co z danym problemem zrobić. Okazuje się, że nawet z zimową szarugą można "zawalczyć". 
Mindfulness to nauka uważności w działaniu, skupienie się na tu i teraz
Mindfulness to nauka uważności w działaniu, skupienie się na "tu i teraz"Foto: leninscape/Pixababy/CC0 Creative Commons

Mindfulness uczy nas urealnieniu problemów i sprowadzenia ich do faktów - tłumaczy Joanna Delbar, trener zarządzania stresem i mindfulness. - W Polsce przez zimową część roku doskwiera nam pogoda. Narzekamy na zimno, szarość, deszcz. Ale nie mamy na to wpływu. To, co możemy zrobić to przygotować się na ten czas. Trzeba zastanowić się, co można realnie zrobić z tym problemem. Odpowiedzi jest mnóstwo: można zaopatrzyć się w lampę imitującą światło słoneczne, można zapisać się na ćwiczenia, można wyjechać w góry czy w miejsca, które nas "doświetlą" - wymienia. 

Drugim ważnym aspektem w mindfulness jest zwrócenie uwagi na swoje potrzeby w tym trudnym okresie. Joanna Delbar poleca przyglądanie się naturze, której jesteśmy częścią. Przypomina, że przyroda "przesypia" zimowy czas, dlatego i my powinniśmy zadbać o swoją regenerację. - Potrzebne jest nam więcej snu, umiarkowany wysiłek - wymienia. - W tym czasie nie warto dokładać sobie kolejnych wyzwań - podkreśla.

Ogranicz wyzwania

Czasem jednak wyzwań nie da się uniknąć. Takim może być zbliżająca się matura. To zadanie w naszym życiu, którego nie ominiemy. Czwórkowa rozmówczyni radzi, by w roku, gdy uczymy się do tego ważnego egzaminu umówić się z rodzicami, że jest to czas, na który oni nie planują np. remontów, że wspólnie dbamy o ciszę i komfort. - Chodzi o to, by zatrzymać intensyfikację myśli, nie dokładać sobie stresu - wyjaśnia. 

Joanna Delbar w punktach definiuje nasze zadania na zimowanie:

  • przestajemy narzekać, choć narzekanie jest proste
  • podejmujemy wysiłek, by przygotować się na ten czas bardzo świadomie 
  • mamy dla siebie współczucie, dbamy o siebie

Posłuchaj
09:48 czwórka stacja kultura 23.02.2022.mp3 Czym jest mindfulness i jak je wykorzystać opowiada Joanna Delbar (Stacja Kultura/Czwórka)

 

Klucze do "zatrzymania"

Specjaliści zajmujący się badaniem zdrowia psychicznego przekonują, że mindfulness to jedna z najbardziej skutecznych metod osiągania spokoju wewnętrznego. Początkiem do praktykowania tej uważności może być pieczenie ciasta, rysowanie, gra na instrumencie czy każda inna pasja. - To narzędzia, których używamy by nauczyć się "zatrzymania", tego, że mogę zrobić pauzę, że w codziennym pośpiechu umiem zauważyć, co się ze mną dzieje - wyjaśnia specjalistka. - Mindfulnes to sztuka uważnego życia, sztuka uważność na samego siebie i tego co się dzieje wokół mnie - dodaje. - Mam świadomość tego, że doświadczam stresu, że doświadczam utraty energii, że jestem głodny, spragniony, zmęczony, a to wpływa na poziom naszego stresu. 

Joanna Delbar zauważa, że praktyka mindfulness dla młodego człowieka może być trudna. - To jest wyjście z trybu działania, do trybu bycia. Młody człowiek stawia na działanie, nie jest łatwo mu się zatrzymać, ale można się tego nauczyć - podkreśla. - 

***

Tytuł audycji: Stacja Kultura

Prowadzi: Kasia Dydo

Gość: Joanna Delbar (trener zarządzania stresem i mindfulness)

Data emisji: 23.02.2022

Godzina emisji: 10.34

pj

Czytaj także

Ciałopozytywność. Nie liczy się wygląd, tylko to, jak go interpretujesz

Ostatnia aktualizacja: 16.02.2022 19:00
Każdy z nas ma w sobie coś, co jest fajne i co jest przeciętne. Ważne jest jednak nie to, jak wyglądamy, tylko jak ten wygląd interpretujemy - mówi Aleksandra Dejewska - psycholożka i terapeutka zaburzeń odżywania. - Można mieć świadomość mankamentów, ale nie można definiować siebie przez taki "brak".
rozwiń zwiń
Czytaj także

Przyroda na receptę. Jak ważny jest kontakt z naturą?

Ostatnia aktualizacja: 17.02.2022 12:20
Naukowe badania potwierdzają, że przebywanie na łonie natury ma na nas dobroczynny wpływ. W Kanadzie kąpiele leśne ostatnio są przepisywana na receptę. Dzięki nim pacjenci otrzymują darmowe bilety do parków narodowych, w których mogą do woli spędzać czas, ciesząc się kontaktem z przyrodą.
rozwiń zwiń