Jesteśmy poWAŻNI - projekt promujący wiedzę na temat zdrowia psychicznego

Ostatnia aktualizacja: 03.04.2024 20:00
Projekt "Jesteśmy poWAŻNI" dotyka problemu społecznego, jakim jest niewystarczająca wiedza na temat zdrowia psychicznego. O projekcie, realizowanym w ramach Olimpiady Zwolnieni z Teorii, w Czwórce opowiadają jego pomysłodawczynie z XLIV LO im. Stefana Banacha w Warszawie. 
W audycji  mówimy o projekcie z zakresu zdrowia psychicznego Jesteśmy poWAŻNI
W audycji mówimy o projekcie z zakresu zdrowia psychicznego "Jesteśmy poWAŻNI"Foto: shutterstock/Photographee.eu
  • Projekt "Jesteśmy poWAŻNI" został zainicjowany przez licealistki z warszawskiego XLIV LO im. Stefana Banacha. 
  • Jego celem jest szerzenie wiedzy na temat zdrowia psychicznego wśród młodzieży. 
  • O projekcie w Czwórce opowiadają: Barbara Michna, Kinga Król, Dominika Żur i Zuzanna Orzechowska. 

"Jesteśmy poWAŻNI" - na jaki problem zwraca uwagę?

- Temat problemów ze zdrowiem psychicznym jest tematem smutnym, którym trzeba się po prostu zająć. Niestety wielu Polaków cały czas bardzo się wstydzi o tym mówić. Po prostu uważamy to nadal za coś wstydliwego - opowiada Zuzanna Orzechowska, pomysłodawczyni projektu. - Już sam początek "psycho" niektórych przeraża, my chcemy powiedzieć, że tu nie ma się czego wstydzić. Naszym projektem "Jesteśmy poWAŻNI" chcemy zwrócić uwagę, jak ważne jest zdrowie psychiczne. Podobnie jak z innymi dolegliwościami zdrowotnymi, jeśli pojawiają się problemy, powinniśmy zwrócić się do specjalistów.

Jak przyznają rozmówczynie Marty Hoppe, problem nie jest im obcy, i także obserwują niepokojące symptomy w swoim otoczeniu. Tam otwartość i rozmowy na temat zdrowia psychicznego w dalszym ciągu należą do rzadkości.

Szukanie pomocy psychologicznej to nie wstyd

- W szkołach nadal występuje dyskryminacja. Osoby, które mają jakieś problemy psychiczne, często się wstydzą o tym mówić. Wstydzą się faktu, że sobie nie radzą i nie umieją zwrócić się po pomoc - zauważają licealistki. - Właśnie dlatego jesteśmy my. Żeby nagłośnić temat i wysyłać jasny komunikat, że to nie jest wstyd, a szukanie pomocy i wsparcia to rzecz naturalna i bardzo ważna. Łatwiej nam się utożsamiać z taką sytuacją, bo same miałyśmy podobne doświadczenia. Chcemy więc w taki sposób pomagać naszym rówieśnikom.

 

Sprawdź także:

Jak poważny jest problem zdrowia psychicznego wśród młodych ludzi, potwierdzają badania. - Korzystamy z raportu Projekt Młode Głowy Fundacji UNAWEZA, z którego wynika, że ponad 25 procent potrzebujących nie szuka pomocy. Starają się rozwiązywać problemy samodzielnie - tłumaczą gościnie Czwórki. - Może niestety się okazać, że takie "radzenie sobie" może być złudne. Mówimy z doświadczenia, bo nasze emocje i nasze problemy się kumulują. W pewnym momencie mogą wybuchnąć i doprowadzić do różnych, czasami złych, rzeczy, z którymi możemy sobie nie poradzić.


Posłuchaj
12:40 CZWORKA/Czwółrka do piątej - Jesteśmy poWAŻNI 03.04.2024.mp3 O projekcie "Jesteśmy poWAŻNI" realizowanym w ramach Olimpiady Zwolnieni z Teorii, opowiadają licealistki z XLIV LO im. Stefana Banacha w Warszawie (Czwórka do piątej/Czwórka)

 

"Jesteśmy poWAŻNI" - rzetelne informacje i współpraca z profesjonalistami

Projekt "Jesteśmy poWAŻNI" ma na celu dotarcie do jak największej liczby osób i stworzenie bezpiecznej przestrzeni, w której mogą znaleźć rzetelne informacje dotyczące tematów zdrowia psychicznego.

Sprawdź także:

- W ramach swoich działań współpracujemy i nawiązujemy kontakty z profesjonalistami i partnerami w dziedzinie psychologii - tłumaczą licealistki. - Wszystko po to, żeby tworzyć wiarygodne treści i z ich pomocą wskazywać gdzie i jak można szukać pomocy. My też przy tym projekcie uczymy się trochę, jak pomagać ludziom.

W założeniu rozmówczyń Marty Hoppe, publikowanie treści związanych z psychologią, trudnościami psychicznymi oraz przekazywanie porad, mają zwiększyć wiedzę i świadomość na ten temat.

***

Jeśli szukasz pomocy psychologicznej, możesz skorzystać z poniższych numerów telefonów:

116 123
Bezpłatny kryzysowy telefon zaufania dla dorosłych w kryzysie emocjonalnym, czynny 7 dni w tygodniu w godz. 14.00 - 22.00.

116 111
Bezpłatny telefon zaufania dla dzieci i młodzieży, czynny całą dobę 7 dni w tygodniu. 

800 108 108
Bezpłatny telefon wsparcia, czynny od poniedziałku do niedzieli (z wyjątkiem dni świątecznych) w godz. 14.00 - 20.00.

800 12 12 12
Bezpłatny telefon zaufania dla dzieci i młodzieży Rzecznika Praw Dziecka, czynny całą dobę 7 dni w tygodniu.

22 635 09 54
Telefon zaufania dla osób starszych, czynny w poniedziałek, środę, czwartek w godz. 17.00 - 20.00.


***

Tytuł audycji: Czwórka do piątej

Prowadzi: Marta Hoppe

Goście: Basia Michna, Kinga Król, Dominika Żur, Zuzanna Orzechowska (Licealistki z XLIV LO im. Stefana Banacha w Warszawie, pomysłodawczynie projektu "Jesteśmy poWAŻNI" realizowanego w ramach Olimpiady Zwolnieni z Teorii) 

Data emisji: 03.04.2024

Godzina emisji: 15.15

aw/wmkor

Czytaj także

Życie ma sens. "Dlatego nie wstydź się prosić o pomoc"

Ostatnia aktualizacja: 07.09.2023 19:17
Terapiobus - mobilny gabinet terapeutyczny - znów wyjedzie na ulice polskich miast. - Wychodzimy do ludzi, żeby "zaprzyjaźnić ich" z możliwością porozmawiania na swój temat, bo wiemy, że problemy ze zdrowiem psychicznym to realny problem w naszym krajów - mówi Anna Węgrzyn, założycielka Fundacji "Terapia to NIE WSTYD" i organizatorka akcji "STOP SAMOBÓJSTWOM - życie ma SENS". 
rozwiń zwiń
Czytaj także

Dawid Karpiuk o książce "Dzieciaki": moich bohaterów zawiedli dorośli

Ostatnia aktualizacja: 11.10.2023 10:00
- Każdy potrzebuje uwagi, a kiedy jej nie dostaje, może upominać się o swoje potrzeby. Dorośli, którzy mają dzieci, powinni o tym wiedzieć i to zrozumieć - mówi Dawid Karpiuk, dziennikarz, lider zespołu Dziwna Wiosna i autor książki "Dzieciaki". 
rozwiń zwiń