Życie ma sens. "Dlatego nie wstydź się prosić o pomoc"

Ostatnia aktualizacja: 07.09.2023 19:17
Terapiobus - mobilny gabinet terapeutyczny - znów wyjedzie na ulice polskich miast. - Wychodzimy do ludzi, żeby "zaprzyjaźnić ich" z możliwością porozmawiania na swój temat, bo wiemy, że problemy ze zdrowiem psychicznym to realny problem w naszym krajów - mówi Anna Węgrzyn, założycielka Fundacji "Terapia to NIE WSTYD" i organizatorka akcji "STOP SAMOBÓJSTWOM - życie ma SENS". 
- Statystyki są zatrważające, prognozy też. W jednym z raportów WHO przewiduje, że w 2030 roku samobójstwo będzie głównym powodem śmierci - mówi gość Czwórki Anna Węgrzyn.
- Statystyki są zatrważające, prognozy też. W jednym z raportów WHO przewiduje, że w 2030 roku samobójstwo będzie głównym powodem śmierci - mówi gość Czwórki Anna Węgrzyn. Foto: shutterstock//fizkes
  • Polskie nastolatki są w coraz gorszej kondycji psychicznej.
  • Jak wynika z danych Światowej Organizacji Zdrowia i Komendy Głównej Policji  liczba prób samobójczych podejmowanych przez młodych wzrosła od wybuchu pandemii o 150 proc.
  • Fundacja "Terapia to NIE WSTYD" po raz czwarty organizuje bezpłatną pomoc psychologiczną.
  • Hasło tegorocznej odsłony kampanii brzmi "STOP SAMOBÓJSTWOM - życie ma SENS".
  • 10 września na ulice polskich miast wyjadą Terapiobusy - mobilne gabinety terapeutyczne.

Co mówią statystyki?

Co 40 sekund ktoś na świecie próbuje odebrać sobie życie, a liczba prób samobójczych podejmowanych przez nastolatków wzrosła od wybuchu pandemii o 150 proc. - wynika z danych Światowej Organizacji Zdrowia i Komendy Głównej Policji. - Podane liczby mogą być większe, bo wiele prób samobójczych nie jest w ogóle rejestrowanych. Osoby, które próbowały odebrać sobie życie, nie zgłaszają tego, bo się wstydzą. Często też rodzina ukrywa, że za śmiercią bliskiej osoby stało samobójstwo - mówi gość Czwórki. - Statystyki są zatrważające, prognozy też. W jednym z raportów WHO przewiduje, że w 2030 roku samobójstwo będzie głównym powodem śmierci.

Posłuchaj
16:27 CZWÓRKA Czwórka do piatej - samobojstwa 07.09.2023.mp3 Zdrowie psychiczne młodych. O akcji "STOP SAMOBÓJSTWOM - życie ma SENS" (Czwórka do piątej/Czwórka)

Włącz uważność na emocje

W odpowiedzi na wyniki badań Fundacja "Terapia to NIE WSTYD" po raz czwarty organizuje bezpłatną pomoc psychologiczną. Akcja odbędzie się 10 września, w Światowym Dniu Przeciwdziałania Samobójstwom, jednocześnie w dziesięciu miastach, a łącznie we wrześniu w 20 miastach Polski. - Hasło tegorocznej odsłony brzmi: "STOP SAMOBÓJSTWOM - życie ma SENS", bo to realny problem w Polsce. Zatrzymajmy się w pędzie i bądźmy uważni na drugiego człowieka i na swoje emocje - apeluje inicjatorka akcji.

Sprawdź też:

Wiedza to nie wszystko

Kampania rozpoczęła się w 2020 roku i choć od tego czasu udało się obalić kilka mitów dotyczących zdrowia psychicznego, nadal pokutuje przekonanie, że proszenie o pomoc jest czymś złym. - Dlatego też nasza akcja i wyjście na ulice mają na celu zwrócenie uwagi, że to temat, którym trzeba się zająć - podkreśla rozmówczyni Marty Hoppe. - Mamy większą świadomość i wiedzę na ten temat, ale ciągle nie potrafimy jej wykorzystać. Dlatego tak ważne jest, by mówić o roli psychoterapii, psychologa i o profilaktyce zdrowia psychicznego.

Naucz się rozmawiać o sobie

10 września każdy potrzebujący może skorzystać z darmowej pomocy psychologicznej. Wtedy to na ulice polskich miast wyjadą Terapiobusy - mobilne gabinety terapeutyczne. - Wychodzimy do ludzi, żeby "zaprzyjaźnić ich" z możliwością porozmawiania na swój temat - tłumaczy Anna Węgrzyn. - Mamy świadomość, że nie wyleczymy ludzi od jednego spotkania, ale wierzymy, że osobom w kryzysie damy wskazówki, gdzie dalej szukać pomocy. 

Samotność dotyka coraz większą liczbę osób Samotność dotyka coraz większą liczbę osób

Jeśli szukasz pomocy w walce z depresją, możesz skorzystać z poniższych numerów telefonów:

116 123
Bezpłatny kryzysowy telefon zaufania dla dorosłych w kryzysie emocjonalnym, czynny przez 7 dni w tygodniu w godz. 14.00 - 22.00

116 111
Bezpłatny telefon zaufania dla dzieci i młodzieży, czynny całą dobę przez 7 dni w tygodniu

800 108 108
Bezpłatny telefon wsparcia, czynny od poniedziałku do niedzieli (z wyjątkiem dni świątecznych) w godz. 14.00 - 20.00

121 212
Bezpłatny telefon zaufania dla dzieci i młodzieży Rzecznika Praw Dziecka, czynny całą dobę przez 7 dni w tygodniu

22 635 09 54
Telefon zaufania dla osób starszych, czynny w poniedziałek, środę, czwartek w godz. 17.00 - 20.00

***

Tytuł audycji: Czwórka do piątej

Prowadzi: Marta Hoppe

Gość: Anna Węgrzyn (inicjatorka kampanii i założycielka Fundacji "Terapia to NIE WSTYD")

Data emisji: 07.09.2023

Godzina emisji: 15.20

kul

Czytaj także

Spójrz na siebie życzliwiej. Jak pracować nad poczuciem własnej wartości?

Ostatnia aktualizacja: 15.05.2023 17:00
- My Polacy jesteśmy kulturowo bardzo surowi wobec siebie. Badania pokazują, że Polki uważane są za jedne z najatrakcyjniejszych Europejek. Jednak ponad 80 proc. z nas ma do siebie sporo zastrzeżeń - mówi Katarzyna Kucewicz, psycholog. - To nie dotyczy tylko wyglądu, ale również tego, jak się zachowujemy i jak sobie radzimy w życiu.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Parentyfikacja emocjonalna. Kiedy dziecko staje się głową rodziny

Ostatnia aktualizacja: 17.08.2023 08:50
Kiedy dziecko jest pomocne: gotuje obiady, robi zakupy, zajmuje się młodszym rodzeństwem i potrafi pocieszyć zagubionego rodzica, mówi się o nim, że jest "prawdziwym skarbem". Tymczasem w psychologii sytuacja, w której dziecko wchodzi w rolę opiekuna i zaczyna pełnić jego obowiązki, jest zaburzeniem określanym mianem parentyfikacji - mówi psychoterapeuta Marlena Ewa Kazoń. 
rozwiń zwiń