Wybory samorządowe już w niedzielę. Jak oddać ważny głos?

Ostatnia aktualizacja: 05.04.2024 19:39
Wybory samorządowe w Polsce odbędą się 7 kwietnia 2024 roku. Wtedy wybierzemy włodarzy naszej najbliższej okolicy. 
Warto iść na wybory i zdecydować
Warto iść na wybory i zdecydowaćFoto: Shutterstock/Dziurek
  • Wybory samorządowe odbędą się 7 kwietnia 2024 roku.
  • To wtedy będziemy wybierać swoich przedstawicieli na szczeblu lokalnym.
  • Wybory samorządowe to kilka głosowań: wybieramy wójta, burmistrza lub prezydenta miasta, ale także radę gminy, radę miasta.
  • Głosujemy też na rady powiatów i na kandydatów do sejmików wojewódzkich.
  • Jak oddać ważny głos w wyborach samorządowych?

7 kwietnia 2024 wybierzemy władze lokalne, to wtedy w całej Polsce odbędą się wybory samorządowe. Samorząd to instytucja najbliższa obywatelowi, dlatego też poprzez udział w wyborach samorządowych decydujemy o tym, jak będzie zmieniała się nasza najbliższa okolica. Wagę tych wyborów podkreśla też nasza konstytucja, która mówi, że samorząd terytorialny wykonuje działania publiczne niezastrzeżone przez konstytucję lub ustawy dla organów innych władz publicznych. Czeka nas kilka głosowań - wybieramy wójta, burmistrza lub prezydenta miasta, ale także radę gminy, radę miasta. Głosujemy też na rady powiatów i na kandydatów do sejmików wojewódzkich.

- Okazuje się, że to wybory skomplikowane, trudne, dużo mniej popularne niż wybory parlamentarne czy prezydenckie - zaznacza Michał Mazur, koordynator programu Młodzi Głosują w Centrum Edukacji Obywatelskiej. - W Centrum Edukacji Obywatelskiej jesteśmy częściej zapraszani, by wyjaśnić tajniki tych wyborów. Nie wszyscy wiedzą czym zajmują się organy, które wybieramy. 

Bardzo ważne wybory - ale niedoceniane

Te czynniki wpływają na frekwencję wyborów w wyborach samorządowych. W ostatnich wzięło udział jedynie 55 procent upoważnionych do głosowania osób, a był to wynik rekordowy. - Te wybory niestety mniej nas interesują. Z pewnością na niższą frekwencję nakłada się też to, że głosujemy tylko w miejscu zamieszkania - wyjaśnia gość Weroniki Puszkar. - Nie zagłosujemy za granicą. Medialnie te wybory są też mniej nagłaśniane, nie ma wielkich liderów, za to jest mnóstwo liderów lokalnych. Ja uważam, że te wybory są mega ważne, ich wynik wpływa na nasze codzienne życie.


Posłuchaj
18:55 czwórka czwórka do piątej 05.04.2024 wybory michał mazur 14.13.mp3 Jak oddać ważny głos w wyborach samorządowych - wyjaśnia Michał Mazur (Czwórka do piątej/Czwórka)

 

Przy wyborach parlamentarnych emocje wyborców rozgrzewane są przez duże partie, wielkich liderów. W samorządowych działa to inaczej. - Duże partie walczą o prezydentury dużych miast, a w mniejszych gminach i powiatach często wygrywają komitety lokalne - tłumaczy ekspert. 

Czytaj więcej o wyborach samorządowych:

Cisza wyborcza - co to jest?

Tuż przed głosowaniem Państwowa Komisja Wyborcza ogłasza ciszę wyborczą. - W tym roku zaczyna się dziś o północy (05.04) i potrwa do niedzieli do 21, ale może być przedłużona decyzją PKW - wyjaśnia Michał Mazur. - Pojawiają się głosy, że warto rozważyć jej likwidację, bo w dobie mediów społecznościowych jej działanie jest iluzoryczne. 

Cisza wyborcza jest czasem, w którym obowiązuje zakaz prezentowania kandydatów, programów wyborczych, ale także sondaży z przewidywanymi wynikami wyborów. - Współcześnie jednak w mediach społecznościowych i tak pojawiają nam się zamieszczone wcześniej ogłoszenia wyborcze czy promocja kandydatów. Nie brakuje też sondaży, które funkcjonują jako "bazarki" - każda partia opisana ma przypisany np. warzywny pseudonim. Nie jest to trudne do odczytania - komentuje ekspert. - To co można publikować w czasie ciszy wyborczej to informacje o frekwencji wyborczej. 

Czytaj więcej o wyborach samorządowych:

W wyborach samorządowych głosujemy na:

  • wójtów, burmistrzów i prezydentów miast - to jedyny organ jednoosobowy, organ wykonawczy.

Głosujemy także na organy kolegialne na różnych szczeblach samorządowych:

  • w gminie głosujemy na radnych do rady gminy,
  • w powiecie na radnych do rady powiatu,
  • w województwie na radnych do sejmików wojewódzkich.

Niełatwa do wyjaśnienia, choć prawnie sprecyzowana, jest również kwestia kompetencji władz samorządowych.  - One dzielą się obszarami, którymi się zajmują - wyjaśnia Michał Mazur. - Wpływa na to stopień skomplikowania tych spraw, ich zakres, finansowanie. Np. jeśli chodzi o edukację, to:

  • gmina odpowiada za przedszkola i szkoły podstawowe, 
  • powiat za szkoły średnie, 
  • a województwo za szkoły wyższe. 

Takie podziały dotyczą też innych kwestii np. zdrowia czy infrastruktury. 

Co zrobić, gdy nie wiemy na kogo głosować?

Michał Mazur podpowiada, że najłatwiej kandydatów sprawdzić na stronie Państwowej Komisji Wyborczej, lub "googlować" ich. - W ten sposób na pewno poznamy ich wizje na naszą okolicę - podpowiada. - Jednak, żeby się tego dowiedzieć, to my musimy wykonać ruch, pracę. 

Jak oddać ważny głos?

  • Znajdźmy swój lokal - możemy to sprawdzić w aplikacji mObywatel
  • Stawmy się w nim w niedzielę 7 kwietnia, między 7 a 21. 
  • Zabierzmy ze sobą dokument potwierdzający tożsamość. Może być to dowód osobisty, paszport, prawo jazdy czy legitymacja studencka.
  • Odbierzmy karty do głosowania - sprawdźmy, czy każda z nich jest podstemplowana. 
  • W każdym głosowaniu postawmy krzyżyk tylko przy jednym nazwisku. Linie naszego krzyżyka muszą przecinać się w okienku przy nazwisku osoby, którą wybieramy. 

***

Tytuł audycji: Czwórka do piątej

Prowadzi: Weronika Puszkar

Gość: Michał Mazur (koordynator programu Młodzi głosują w Centrum Edukacji Obywatelskiej)

Data emisji: 05.04.2024

Godzina emisji: 14.13

pj

Czytaj także

Wybory samorządowe 2024. Głosujemy tylko tam, gdzie mieszkamy

Ostatnia aktualizacja: 06.03.2024 19:00
Samorządy decydują o sprawach dla nas najbliższych, dlatego wszyscy głosujemy w miejscu swojego zamieszkania. W tych wyborach nie możemy głosować za granicą ani pobrać zaświadczenia o prawie do głosowania. 
rozwiń zwiń
Czytaj także

Wybory samorządowe 2024. Jakie ułatwienia dla osób z niepełnosprawnością?

Ostatnia aktualizacja: 22.03.2024 08:20
Już 7 kwietnia 2024 roku odbędą się wybory samorządowe. W tym dniu osoby z niepełnosprawnością mogą liczyć na szereg udogodnień, takich jak transport do lokalu wyborczego. Jednak, żeby z niego skorzystać już trzeba się śpieszyć. W Czwórce podajemy ważne terminy, sprawdzamy, co zrobić i z jakich jeszcze ułatwień można skorzystać. 
rozwiń zwiń