Jak zainteresować młodych ludzi polityką?

Ostatnia aktualizacja: 05.06.2019 08:00
- Młodzi ludzie nie czują się zaproszeni, by brać udział w życiu publicznym - mówiła Róża Rzeplińska ze Stowarzyszenia Mam Prawo Wiedzieć. - Odsunęliśmy ich od brania odpowiedzialności za kwestie związane z polityką.
Audio
  • Jak zainteresować młodych ludzi polityką? (Czat Czwórki)
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjneFoto: Shutterstock/roibu

Patrzymy na politykę, jak na coś, co znajduje się za szklaną szybą. Nie znajdujemy wśród polityków reprezentantów własnych interesów Bogusława Żochowska

- Zdecydowaliśmy, że ich zadaniem jest nauka, studia, planowanie kariery. A ponieważ podnosi nam się stopa życiowa młodzi nie mają powodów, by od wczesnych lat interesować się sceną polityczną - komentowała. 

Z przedmówczynią zgodziła się Wiktoria Kostrzewa z Młodzieżowej Rady Miasta Warszawy. - Dla młodych ludzi mało jest możliwości angażowania się w życie polityczne. Stowarzyszenia zachęcające do aktywności na tym polu dopiero się rozwijają. Moi rówieśnicy mają więc poczucie, że ich głos niczego nie zmieni - dodawała. 

Młodzi ludzie potrzebują wyrazistości w polityce. Szukają nowych jakości, popierają to, w co sami wierzą Michał Tragarz

Goście Czwórki mówili również o tym, że funkcji i działań polityków nie są w stanie przełożyć na ich codzienność. Nie utożsamiają się z ich działaniami. - Nie do końca zadają sobie sprawę, że płacą podatki po to, by zasiadający w parlamencie mogli reprezentować ich interesy - mówili.

Dlaczego młodzi nie głosują? Czy rzeczywiście nie są zainteresowani polityką? W jaki sposób do nich dotrzeć? Jak pomóc w znalezieniu odpowiedniego reprezentanta? Zapraszamy do wysłuchania opinii gości ze studia Czwórki.

***

Tytuł audycji: Czat Czwórki

Goście: Róża Rzeplińska (Stowarzyszenie Mam Prawo Wiedzieć), Bogusława Żochowska (studentka zarządzania, instruktorka w stowarzyszeniu harcerskim), Wiktoria Kostrzewa (Młodzieżowa Rada Miasta Warszawy), Michał Tragarz (Centrum Informacji Obywatelskiej).

 Data emisji: 4.05.2019

Godzina emisji: 15.09

ac/kd

Czytaj także

Czy rośnie pokolenie hedonistów? Czy pamiętają o wartościach?

Ostatnia aktualizacja: 05.04.2019 17:42
Młodych ludzi określa się ostatnio "pokoleniem pleasure", mówi się, że działają na siebie i dla siebie, spychają obowiązki. 
rozwiń zwiń
Czytaj także

Jak zachęcić młodych ludzi do uczestnictwa w życiu politycznym?

Ostatnia aktualizacja: 10.05.2019 19:52
26 maja wybierzemy posłów do Parlamentu Europejskiego. Deputowani w czasie pięcioletniej kadencji będą pracowali dla obywateli Unii Europejskiej. Czy młodzi ludzie posiadają swoich kandydatów i czy w ogóle deklarują chęć uczestnictwa w wyborach?
rozwiń zwiń
Czytaj także

30 lat wolności. Jak zmieniliśmy się od 1989 roku?

Ostatnia aktualizacja: 04.06.2019 18:14
4 czerwca 2019 roku przypada trzydziesta rocznica częściowo wolnych wyborów z 1989 roku. Z tej okazji porozmawiamy o trzydziestolatkach. Tych, których 30-stka przypadła na okres największych zmian w historii współczesnej Polski. Jak bardzo różnili się do współczesnych równolatków?
rozwiń zwiń