Aktywiści. O co walczą i na co chcą zwrócić uwagę?

Ostatnia aktualizacja: 16.02.2024 22:30
W audycji m.in. porozmawiamy o aktywistach, a pretekstem jest akcja aktywistek w Lyonie, które oblały zupą obraz Claude'a Moneta znajdujący się w tamtejszym muzeum. Gościem Czwórki będzie Paweł Szypulski z Greenpeace Polska.
W audycji Czwórka do piątej jednym z tematów będą aktywiści.
W audycji "Czwórka do piątej" jednym z tematów będą aktywiści. Foto: shutterstock/Jacob Lund/

We Francji, w muzeum w Lyonie aktywistki z ruchu ekologicznego Riposte Alimentaire oblały zupą obraz "Wiosna" Claude'a Moneta. - Co namalują przyszli artyści? O czym będziemy marzyć, jeśli nie będzie już wiosny? - pytały w trakcie swojej akcji. Stwierdziły też, że chcą "zainicjować zmiany na płaszczyźnie klimatycznej". Muzeum zapowiada natomiast skargę na zachowanie kobiet.

To wydarzenie wstrząsnęło światem kultury, a my w Czwórce postaramy się odpowiedzieć na pytania, o co walczą aktywiści i ekolodzy organizujący takie protesty? Na co chcą zwrócić naszą uwagę i czy takie formy są skuteczne? Gościem poniedziałkowego wydania audycji będzie Paweł Szypulski z Greenpeace, który w rozmowie z Weroniką Puszkar opowie więcej o akcji i działaniach aktywistów. Na to spotkanie zapraszamy po godzinie 14.00. 

W najbliższym wydaniu audycji pojawi się także wątek dot. mafii. To temat, który przeraża i fascynuje zarazem. Jej historia stała się pożywką wielu legend, w dużej mierze za sprawą książki Maria Puzo pod tytułem "Ojciec chrzestny", a później filmu o tym samym tytule. "Ofertę nie do odrzucenia" włoscy przestępcy składają jednak do dziś. Jakie są najważniejsze mafie we Włoszech? Która jest dziś najsilniejsza? Dlaczego policja sobie z nimi nie radzi, albo nie chce sobie poradzić? Na te pytania postara się odpowiedzieć w swoim materiale Jędrzej Rosiewicz. 

Po godzinie 15.00 gościem Czwórki będzie także Krzysztof Krakowski, Polak pracujący na uniwersytecie w Mediolanie. Krzysztof dostał we Włoszech nagrodę od krajowego prokuratora do walki z mafią. Wyróżniono go za doktorat o związkach między wojną domową w Kolumbii a przestępczością zorganizowaną. O swojej pracy opowie w Czwórce. 

W audycji nie zabraknie dużej dawki najlepszej Czwórkowej muzyki, zaprosimy także na ciekawostkę i naukowy ekspres. 


***

Na audycję z cyklu "Czwórka do piątej" - w poniedziałek (19.02) o 14.00 zaprasza Weronika Puszkar.

aw

wmkor

Czytaj także

Cienie aktorstwa. Aleksandra Gosławska i ważny głos w monodramie "Stand-up"

Ostatnia aktualizacja: 15.05.2023 15:38
Aleksandra Gosławska - studentka dyplomowego roku aktorstwa jest autorką monodramu "Stand-up". To opowieść o trudnych momentach w drodze do aktorstwa i samym aktorstwie. Tym samym wywołała szeroką dyskusję w środowisku artystycznym.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Podróż na Sycylię. Odczaruj Katanię. Czy warto tam jechać?

Ostatnia aktualizacja: 22.10.2023 11:19
Stereotypowe skojarzenia z Sycylią to mafia i zagrożenia związane z Etną. To jednak też wyspa pełna niezwykłych smaków, wulkanicznych darów, przyjaznych ludzi. O tej drugiej stronie Sycylii opowiada Anna Dudar. 
rozwiń zwiń