Zróbmy sobie szkołę. Jak kruszyć edukacyjny beton?

Ostatnia aktualizacja: 12.04.2024 22:40
Mikołaj Marcela, udowadnia, że szkoła może być miejscem które skutecznie wspiera uczniów i do której chętnie się chodzi. - W książce Zróbmy sobie szkołę, pokazuję, że wszystko zależy od decyzji pojedynczych osób: dyrektorów szkół, nauczycieli, rodziców i samych uczniów - mówi w Czwórce.
Szkoły przyszłości - Mikopłaj Marcela, w swojej książce Zróbmy sobie szkołę  udowadnia, że w Polsce są szkoły do których dzieci chodzą chętnie
Szkoły przyszłości - Mikopłaj Marcela, w swojej książce "Zróbmy sobie szkołę” udowadnia, że w Polsce są szkoły do których dzieci chodzą chętnieFoto: shuterstock/Iryna Inshyna
  • Mikołaj Marcela to ekspert, który od lat działa dla dobra polskiej edukacji i poprawy stanu psychicznego młodych ludzi.
  • W swojej książce Zróbmy sobie szkołę, opisuje przykłady polskich szkół, które dokonały zmian w swoim systemie edukacji i stały się przyjaznym miejscem dla uczniów.
  • Książka właśnie pojawiła się na rynku wydawniczym i jest wskazówką dla jak kruszyć edukacyjny beton. 

Zróbmy sobie szkołę -  jakie cechy ma idealna placówka edukacyjna? 

Książka Zróbmy sobie szkołę opisuje tych, którzy wyrzucili ze swojego słownika hasło: "nie da się". Wytrwale kruszyli edukacyjny beton, żeby stworzyć szkoły wolne od rywalizacji i presji. Jak wygląda idealna szkoła w opinii gościa Czwórki?

- Przede wszystkim chodzimy do niej dlatego, że czujemy się w niej dobrze i bezpiecznie. Lubimy osoby, z którymi pracujemy, bo po prostu są dla nas wsparciem - tłumaczy Mikołaj Marcela. - Wskazują nam kierunek, ale jednocześnie zostawiają dużo autonomii. Pozwalają uczyć się w praktyce, zamiast straszyć sprawdzianami i ocenami. Po prostu udzielają informacji zwrotnej i pomagają nam pracować nad tym, co jest dla nas ważne.

 

Szkoły wspierające uczniów - gdzie ich szukać?

Rozmówca Marty Hoppe, zapewnia, że takie szkoły istnieją również w Polsce i przytacza wiele przykładów. Jednym z nich jest liceum publiczne Collegium Leonium w Sierpcu

- Przez wiele lat jego dyrektorem był Michał Kiersnowski, który sobie zamarzył kilka lat temu, żeby zrobić liceum bez stresu i bez ocen. No i to zrobił - opowiada gość Czwórki. - W dodatku była tam na tyle dobra zabawa na co dzień, że uczniowie i nauczyciele zaczęli nagrywać tik-toki, które swego czasu miały nawet po cztery miliony wyświetleń. Była to swojego czasu chyba najpopularniejsza szkoła w Polsce w mediach społecznościowych, więc takie rzeczy się dzieją.

 

Istotna wizja i wsparcie

Opisywane przez Mikołaja Marcela placówki różnią się od siebie, ale wszystkie mają też coś ze sobą wspólnego: odchodzą od utartych ścieżek myślenia o szkole, tworząc swoją własną zainspirowaną koncepcjami edukacyjnymi z całego świata. Są równościowe i demokratyczne, a w uczniach widzą istoty ludzkie w pełnym wymiarze. I udowadniają, że inna, lepsza i przede wszystkim bardziej ludzka edukacja jest możliwa.

 

Posłuchaj
24:18 CZWORKA/ Czwórka do piątej =-szkoła przyszłości 12.04.2024.mp3 O szkole wspierającej uczniów opowiada Mikołaj Marcela, autor książki "Zróbmy sobie szkołę" (Czwórka do piątej /Czwórka)

 

- Co jest najciekawsze w Polsce, mamy całkiem niezłe i elastyczne prawo oświatowe. Jeśli tylko ktoś chce z niego skorzystać, to tak naprawdę może zrobić szkołę, która jest przyjazna uczniom, to może to zrobić – podkreśla gość audycji. - Trzeba się tylko wczytać w prawo i zobaczyć, jak wiele rzeczy my robimy, których nikt od nas nie wymaga i które my sami na siebie nakładamy. Niewątpliwie, żeby stworzyć takie miejsce potrzebna jest pewna wizja. Dużo też zależy oczywiście od nauczycieli i rodziców, bo pamiętajmy, że sam dyrektor nic nie zrobi, jeśli nie będzie miał wsparcia osób, które pójdą za tą wizją i którzy np. zrezygnują z ocen, którzy np. będą chcieli uczyć blokowego, którzy będą chcieli stosować pewne eksperymenty. Przede wszystkim trzeba wyrzucić ze swojego słownika hasło "nie da się".


***

Tytuł audycji: Czwórka do piątej

Prowadzi: Marta Hoppe

Gość: Mikołaj Marcela (autor książki "Zróbmy sobie szkołę")

Data emisji: 12.04.2024

Godzina emisji: 15.15

aw/opis wydawcy W.A.B.

Czytaj także

Szkoła bez prac domowych. Już od kwietnia?

Ostatnia aktualizacja: 19.01.2024 21:17
Od kwietnia, decyzją Minister Edukacji i Nauki Barbary Nowackiej, uczniowie szkół podstawowych nie będą mieli zadawanych prac domowych. Uczniowie się cieszą, a co myślą nauczyciele?
rozwiń zwiń
Czytaj także

Prawa ucznia. Czy nauczyciel może zabronić wyjścia do toalety podczas lekcji?

Ostatnia aktualizacja: 08.04.2024 14:30
Niektórzy nauczyciele pozwalają, inni nie. A co mówi prawo? Czy uczeń może w trakcie lekcji wyjść do toalety? Kwestia ta nie jest tak prosta, jak mogłoby się wydawać. 
rozwiń zwiń