Najlepsze uniwesytety na świecie. Jak "czytać" rankingi uczelni?

Ostatnia aktualizacja: 02.11.2023 17:30
- Rankingi są pomocne wtedy, gdy interesują nas najlepsze uczelnie na świecie albo planujemy dalszą karierę akademicką i marzy nam się doktorat na prestiżowym uniwersytecie. Jeśli chcemy nauczyć się konkretnego fachu albo interesują nas studia biznesowe, pozycja w rankingu jest mniej istotna - przekonuje Joanna Adamiak z ELAB Education Laboratory.
W rankingu Worlds Best Universities 2024 znalazł się brytyjski University of Oxford. (zdj. ilustracyjne)
W rankingu World's Best Universities 2024 znalazł się brytyjski University of Oxford. (zdj. ilustracyjne)Foto: Shutterstock.com/Jaroslav Monchak
  • Najważniejsze rankingi uczelni na świecie to QS World University Ranking, Ranking Szanghajski, Times Higher Education.
  • Są pomocne, gdy chcemy mieć dyplom prestiżowej uczelni albo gdy myślimy o karierze naukowej.
  • Najbardziej wiarygodnym rankingiem polskich uczelni jest ranking publikowany corocznie przez czasopismo "Perspektywy".  
  • - Żaden ranking nie odpowie nam na pytanie o atmosferę danej uczelni, dlatego zachęcam, żeby brać udział w dniach otartych i sesjach online - mówi  Joanna Adamiak z ELAB Education Laboratory.

Które rankingi są wiarygodne?

- Ranking uczelni może też być punktem wyjścia dla osób, które nie orientują się jakie uczelnie należą do grona prestiżowych i czego można się na nich nauczyć. Kiedy jednak już dokonamy wyboru, zawsze zachęcam, żeby wybrać się na dzień otwarty albo wziąć udział w sesji online - dodaje gość Czwórki.  

Najpopularniejsze rankingi szkół wyższych na świecie

  • QS World University Ranking
  • Ranking Szanghajski 
  • Times Higher Education

- QS World University Ranking jest sporządzany na podstawie ankiet przeprowadzanych w środowisku akademickim i najczęściej wykorzystywany w statystykach. Bada zarówno liczbę publikacji naukowych uczelni, jak i liczbę profesorów, która przypada na jednego studenta - mówi ekspertka z ELAB Education Laboratory. - W tym zestawieniu raczej nie bierze się po uwagę głosów studentów, liczy się opinia środowiska eksperckiego.

W większości światowych rankingów znajdują się także uczelnie z Polski. W QS World University są 22 szkoły wyższe, w zestawieniu The Center Of World Univeristy Ranking - Uniwersytety Jagielloński i Warszawski oraz Akademia Górniczo-Hutnicza z Krakowa i Instytut Fizyki Jądrowej PAN.

Posłuchaj
19:42 CZWÓRKA Czworka do piatej - ranking 02.11.2023.mp3 Jak korzystać z rankingów uczelni wyższych i czym kierować się przy wyborze? (Czwórka do piątej/Czwórka) 

Najlepsze uczelnie w Polsce? Tylko w rankingu "Perspektyw"

- Rankingi są pomocne, kiedy studenci szukają lepszej szkoły od na przykład krajowej uczelni. Wtedy mogą sprawdzić, które placówki plasują się wyżej niż rodzimy uniwersytet. Ale to dotyczy sytuacji, w której dana osoba rozważa zagraniczne studia - podkreśla rozmówczyni Marty Hoppe. - Natomiast najbardziej wiarygodnym rankingiem polskich uczelni jest ten publikowany corocznie przez czasopismo "Perspektywy".  


Uniwersytet Warszawski Uniwersytet Warszawski

Sprawdź też:

Dni otwarte - dlaczego warto brać w nich udział?

Mimo wielu kryteriów, według których sporządza się rankingi, w żadnym z nich nie znajdziemy odpowiedzi o atmosferę, która panuje na uniwersytecie i o życie studenckie, które się tam toczy. - Co więcej, nie zawsze te uczelnie, na których studenci czują się najlepiej, są w czołówkach rankingów - mówi Joanna Adamiak. - Fajnym miernikiem klimatu uczelni jest uczestniczenie w sesjach informacyjnych, które są tam organizowane.


Uniwersytet Jagielloński Uniwersytet Jagielloński

Jak "czytać" rankingi?

- Jeśli ktoś wybiera studia z myślą o przyszłej pracy, w rankingu powinien kierować się aspektem rozpoznawalności uczelni wśród pracodawców. Jeśli ktoś planuje karierę akademicką, warto zwrócić uwagę, która uczelnia ma na koncie najwięcej publikacji naukowych. Jeśli natomiast po prostu szukamy dobrej szkoły, zachęcam, żeby zajrzeć do osobnej sekcji rankingu QS, która pokazuje, jak uniwersytety radzą sobie w danym przedmiocie. W tym zestawieniu pojawiają się uczelnie, których nie ma w "topce", ale być może oferują kierunki w dziedzinach, które nas interesują - dodaje gość Czwórki.   


Uniwersytet Oxfordzki Uniwersytet Oxfordzki

***

Tytuł audycji: Czwórka do piątej

Prowadzi: Marta Hoppe

Gość: Joanna Adamiak (koordynatorka działu Customer Service. ELAB Education Laboratory)

Data emisji: 02.11.2023

Godzina emisji: 15.15

kul

Czytaj także

Polska nauka. Co zrobić, by przyciągała specjalistów?

Ostatnia aktualizacja: 26.04.2017 16:51
Statystki z ostatnich kilkunastu lat informują, że z Polski wyjechało za granicę ok.35 tys. naukowców, wielu z nich z bardzo dużym dorobkiem. - Pod względem sprzętu w Polsce stoimy świetnie. Stanowimy jednak muzeum nowych technik, ponieważ brakuje nam kadr - mówi w Czwórce dr Anna Muszewska, z Instytutu Biochemii i Biofizyki Polskiej Akademii Nauk.          
rozwiń zwiń
Czytaj także

Po co nam studia? "Nie muszą zaważyć na późniejszym życiu"

Ostatnia aktualizacja: 04.05.2022 18:00
- To, czy iść na studia, jest sprawą indywidualną. Uczelnie otworzą przed nami pewnie niektóre drzwi do przyszłej kariery zawodowej, ale najczęściej najważniejsza i tak jest własna praca i samorozwój - podkreślał przedsiębiorca Michał Barczak. 
rozwiń zwiń