Rynek start-upów w Polsce. Jak wygląda?

Ostatnia aktualizacja: 06.02.2024 22:40
W Czwórce rozmawiamy o rynku start-upów. Naszymi przewodnikami są start-upowi specjaliści Tomasz Niewiński i Maciej Polak. - W ciągu ostatnich pięciu lat nastąpiła ogromna zmiana na polskim rynku venture capital i na polskim rynku start-upów - mówią eksperci. - Skala ich finansowania uległa znaczącej zmianie.
W audycji mówimy o polskiej scenie startupowej
W audycji mówimy o polskiej scenie startupowejFoto: shutterstock/Dragana Gordic
  • Gośćmi Czwórki są Tomek Niewiński i Maciej Polak, z którymi rozmawiamy o rynku start-upów w Polsce. 
  • Specjaliści analizują krajowy rynek i wskazują, na jakie finansowanie mogą liczyć polscy przedsiębiorcy

- Do start-upowego Eldorado jeszcze nam daleko, ale w ciągu ostatnich pięciu lat nastąpiła ogromna zmiana na polskim rynku venture capital i na polskim rynku start-upów - mówią goście Czwórki. - A to oznacza, że z perspektywy, gdy było maksymalnie kilkadziesiąt projektów finansowanych rocznie, doszliśmy do pułapu, gdy tych projektów jest nawet 450. Skala ich finansowania uległa znaczącej zmianie. Wcześniej poruszaliśmy się na pułapach niskich kilkuset milionów. Obecnie mówimy o kilku wciąż niskich, ale miliardach złotych.

Rynek start-upów w Polsce - finansowanie w ubiegłym roku

Z niedawno opublikowanego raportu wynika, że na rynku venture capital w zeszłym roku sfinansowano inwestycje o wartości 2 mld zł. - Z  perspektywy mojej, jako Macieja Polaka, oczywiście 2 mld zł to jakaś kosmiczna suma, ale z perspektywy rynku venture capital niestety jest to wciąż stosunkowo mało – tłumaczy specjalista. - Na pewno chcielibyśmy, aby tego finansowania dla spółek było więcej, żeby uzyskiwały one jeszcze większe rundy. Na tym etapie jest tak, że wiele spółek zbiera tzw. pierwsze rundy o wartości niskich kilku milionów złotych.

- Problem na tym rynku zaczyna się, jeżeli chodzi o pozyskanie finansowania na dalszym etapie, gdy trzeba już sfinansować np. rozwój czy ekspansję takiej spółki poza granicami kraju - wskazuje gość audycji. - Wtedy taka grupa przedsiębiorstw, które są w stanie pozyskać kapitał na to, jest już odpowiednio mniejsza. Jest dosłownie kilkadziesiąt niskich spółek, które są w stanie takie pieniądze pozyskać w jednym kwartale.Start-upy - na jakie kwoty mogą liczyć przedsiębiorcy? 

Rozmówca Kamila Jasieńskiego zwraca uwagę, że start-upy powstające w naszym kraju mogły dotychczas liczyć na finansowy zastrzyk w kwocie 5 mln zł. - W tym roku mediana jest dużo niższa i wynosi około miliona złotych - zauważa Polak. - Jest to podyktowane warunkami technicznymi jednego z programów publicznych, który odpowiada za finansowanie tego rynku. Jednak upraszczając, jest tak, że ktoś, kto ma bardzo dobry pomysł na start i będzie zbierał te pieniądze na polskim rynku od polskich zespołów zarządzających funduszami venture capital, najprawdopodobniej na początek pozyska do 4-5 mln zł.

Zobacz także:

Niektórzy twórcy start-upów, tzw. founderzy, również mają plany na działalność globalną. Jednak napotykają spore utrudnienia, jakimi są środki finansowe. - To są naprawdę duże kwoty, jednak mamy przykłady naszych start-upów, które odnoszą sukcesy za granicą - mówi Tomasz Niewiński. - Między innymi jest to DocPlanner. To chyba jeden z najlepszych przykładów, który działa już na kilkunastu rynkach. W Polsce znany jest jako "Znany Lekarz", na świecie jako "DocPlanner" i służy do umawiania wizyt medycznych przez internet.

 

Posłuchaj
11:07 CZWORKA_/Pierwsze słyszę start up 06.02. 2024.mp3 O start-upach w Polsce opowiadają Tomek Niewiński i Maciej Polak (Pierwsze słyszę/Czwórka)

 

Wiele podejmowanych prób niestety nie kończy się sukcesem. - Statystyki Europejskiego Funduszu Inwestycyjnego mówią, że 7 na 10 start-upów z portfela upadnie, a tylko jeden z nich przyniesie ten ponadprzeciętny zwrot, który pozwoli zazwyczaj też pokryć straty wygenerowane przez tych 7 wcześniej wspomnianych - tłumaczy Maciej Polak. - Więc ścieżka upadków i porażek jest zawsze widoczna na horyzoncie. Oczywiście inaczej na nią patrzą inwestorzy i inaczej założyciele tych spółek, ale też doświadczenia, które wynoszą sami założyciele, są na tyle dla nich cenne, że rzadko kiedy oni schodzą z tego szlaku startowego. Wracają i chcą rozwijać kolejne projekty.


***

Tytuł audycji: Pierwsze słyszę

Prowadzi: Kamil Jasieński

Gość: Tomasz Niewiński (MamStartup), Maciej Polak (PFR Ventures)

Data emisji: 6.02.2024 

Godzina emisji: 9.17

aw/mpkor


Czytaj także

Sztuka pikselowa - gratka dla wielbicieli gier retro

Ostatnia aktualizacja: 21.02.2023 16:21
Wielbicielom gier w latach 80. i 90. łezka z całą pewnością zakręci się w oku. Łukasz Długosz tworzy pikselową sztukę, która przenosi odbiorcę do ery 8-bitowych gier wideo, kiedy "życie było łatwe, a gry były trudne".
rozwiń zwiń
Czytaj także

Gry wideo i świat kultury. RoboCop, Terminator i Lem

Ostatnia aktualizacja: 07.12.2023 13:27
Świat gier chętnie korzysta ze świata filmów, sięga też po książki. Najnowsze produkcje: "RoboCop: Rogue City", "Terminator: Resistance" czy "The Invincible" na motywach powieści Stanisława Lema, przyciągają fanów
rozwiń zwiń