Matura z matematyki. Jak się przygotować?

Ostatnia aktualizacja: 29.11.2023 07:25
Do matury jeszcze sporo czasu. Warto go wykorzystać i do matury uczyć się już teraz. Miłosz Głowacki podpowie jak zdać maturę z matmy, o czym pisze też w swojej książce wydanej pod Czwórkowym patronatem. 
Przygotowując się do matury z matematyki warto przyswoić kartę wzorów.
Przygotowując się do matury z matematyki warto przyswoić kartę wzorów.Foto: shutterstock/LLC

Podstawowa matura z matematyki budzi skrajne emocje. Jedni uważają ją za bardzo łatwą, dla innych jest nie do przejścia. Wyniki egzaminu pokazują, że wciąż duża grupa uczniów nie jest w stanie osiągnąć progu 30 procent, o czym pisze Miłosz Głowacki, autor książki "Jak zdać maturę z matmy?" wydanej z Czwórkowym znakiem jakości. W środowe popołudnie autor odwiedzi nasze studio, zdradzi, jak do matury z matematyki podejść z mniejszym stresem i większą wiedzą. Podpowie jak korzystać z jego książki, jak rozłożyć prace na najbliższe miesiące, jak skorzystać podczas egzaminu z tzw. legalnej ściągi, czyli dostępnych dla każdego ucznia tablic matematycznych. 

W drugiej godzinie audycji opowiemy o Inkubatorze Uniwersytetu Warszawskiego. Zdradzimy co to za miejsce, jak działa i dla kogo jest stworzone. Opowiemy jak i z czym student może się do inkubatora zgłosić i jaką pomoc otrzyma, jacy eksperci współpracują Inkubatorem UW, z jakimi pomysłami zwracają się studenci, a także jak młodzi ludzie mogą budować karierę, rozwijać się biznesowo. 

Szymon Majchrzak zdradzi nam sekrety pracy programu ChatGPT. Naukowiec z Uniwersytetu Adama Mickiewicza w Poznaniu, anglista Robert Lew sprawdził, czy definicje wygenerowane przez sztuczną inteligencję są porównywalne z definicjami stworzonymi przez ludzi. Okazało się, że przykłady i ogólne hasła wygenerowane przez sztuczną inteligencję otrzymały niższe oceny, niż te stworzone przez ludzi. 

W audycji zapraszamy również na naukowy ekspres i ciekawostkę naukową. 

***

Na audycję "Czwórka do piątej" zapraszamy we wtorek (29.11) o godz. 14.00. Program poprowadzi Weronika Puszkar.

pj/pg

Czytaj także

Matura z matematyki. Czas zacząć przygotowania

Ostatnia aktualizacja: 10.11.2023 18:18
Matematyka na maturze - Miłosz Głowacki twierdzi, że to nic trudnego, jeśli się matematykę zrozumie. W swojej książce "Jak zdać maturę z matmy?" o potęgach uczy na ludziach, o funkcjach na grze komputerowej, a ciągów na szklankach na imprezie. Czwórka jest patronem tego wydawnictwa. 
rozwiń zwiń