Matura 2023. Abiturienci napisali matmę. Sprawdź arkusze

Ostatnia aktualizacja: 08.05.2023 19:38
Od 4 maja uczniowie szkół średnich zdają maturę. Za nimi już język polski i angielski. 8 maja napisali obowiązkowy egzamin z matematyki. Sprawdzamy, jak im poszło, i prezentujemy arkusze. 
Matura z matematyki to ten egzamin, którego maturzyści obawiali się najbardziej
Matura z matematyki to ten egzamin, którego maturzyści obawiali się najbardziejFoto: PAP/Marcin Bielecki

Egzamin z matematyki rozpoczął się punktualnie o godz. 9.00. Matematyka na poziomie podstawowym to jeden z trzech obowiązkowych egzaminów pisemnych na maturze. Mówi się, że to ten przedmiot, którego uczniowie obawiają się najbardziej. 

W tym roku matura z matematyki pojawiła się w dwóch formułach: tej znanej z roku 2015, dla absolwentów techników, i tegorocznej, dla pierwszych absolwentów czteroletniego liceum. Egzamin trwał 170 minut dla uczniów piszących w formule 2015; dla tych, którzy zdają egzamin w formule 2023, czas był dłuższy i wynosił 180 minut. 

Nietypowy kalendarz tegorocznych matur (w drugim dniu zdawano język obcy) zapewnił absolwentom szkół średnich dodatkowe weekendowe dni na powtórki z matematyki. 

Na ten egzamin parę rzeczy trzeba było wykuć na blaszkę - mówił po maturze z matematyki uczeń jednego z liceów, które odwiedziła Weronika Puszkar. - Minimum będzie, ale fajnie by było jakiś lepszy wynik wykręcić. Wszystkiego dowiemy się na spokojnie w swoim czasie - dodał. 


Posłuchaj
03:26 czwórka czat czwórki 08.05.2023 matematyka.mp3 Uczniowie jednego z liceów dzielą się wrażeniami po maturze z matematyki - relacja Weroniki Puszkar (Czat Czwórki/Czwórka)

 

Wśród zadań, jakie maturzyści mieli do rozwiązania, pojawiły się te z geometrii, logarytmów czy rachunku prawdopodobieństwa. 

- Zadania zamknięte chyba poszły mi dobrze. Można było je trochę na logikę wziąć - ocenia maturzysta. 

Każdy uczeń na egzaminie z matematyki może mieć przy sobie tablice z wzorami i prosty kalkulator. Jak podpowiadaliśmy w Czwórce, przed egzaminem dobrze było poświęcić czas, by "zaprzyjaźnić się" z tablicami. - Tablice się przydały - zdradziła maturzystka. - Było zadanie z treścią o panu z pożyczką, jakieś prawdopodobieństwo, jakieś okręgi - wymieniała. - Było łatwiej niż na maturach próbnych - dodał jej kolega. 

Dla większości tegorocznych maturzystów dzisiejszy egzamin to koniec przygody z matematyką. Część jednak wciąż powtarza rachunki, bo 12 maja, w piątek, napiszą maturę z matematyki na poziomie rozszerzonym. Inni czekają na egzaminy m.in. z biologii, chemii, filozofii czy WOS-u. Wszyscy zaś stawią się w wyznaczonych terminach na ustne egzaminy z języka polskiego i obcego. 

9 maja egzamin napiszą ci, którzy zgłosili chęć przystąpienia do matury z języka angielskiego na poziomie rozszerzonym, 10 maja chętni stawią się na maturę z WOS-u. 

Zobacz także:


***

Tytuł audycji: Czat Czwórki

Prowadzi: Jakub Jamrozek

Materiał:  Weronika Puszkar 

Data emisji: 8.05.2023

Godzina emisji: 15.44

pj

Czytaj także

Matura z matematyki. Oczyść głowę i sprawdź trzy razy

Ostatnia aktualizacja: 21.04.2023 14:56
Matura za pasem, ta z matematyki już 5 maja. Miłosz Głowacki, autor kanału "Matematyką z Głową" podpowiada, jak zrobić ostatnie powtórki i w jakiej kolejności rozwiązywać zadania na samym egzaminie. 
rozwiń zwiń
Czytaj także

Matury 2023. Uczniowie po egzaminie pisemnym z matematyki - relacja

Ostatnia aktualizacja: 08.05.2023 12:30
Za maturzystami kolejne zmagania - zakończył się egzamin z matematyki na poziomie podstawowym. Do egzaminu przystąpiło ponad 270 tysięcy tegorocznych absolwentów liceów i techników. Tuż po egzaminie, reporterka Czwórki Weronika Puszkar, pytała o emocje maturzystów z I LO im. Cypriana Kamila Norwida w Bydgoszczy.
rozwiń zwiń