Matura z matematyki. Oczyść głowę i sprawdź trzy razy

Ostatnia aktualizacja: 21.04.2023 14:56
Matura za pasem, ta z matematyki już 5 maja. Miłosz Głowacki, autor kanału "Matematyką z Głową" podpowiada, jak zrobić ostatnie powtórki i w jakiej kolejności rozwiązywać zadania na samym egzaminie. 
dd
ddFoto: Shutterstock

Ostatnie dni przygotowań

W ostatnich dniach przed maturą warto zaplanować rozsądnie czas na naukę i oddech od niej. - Można wziąć arkusz egzaminacyjny, najlepiej ze strony Centralnej Komisji Egzaminacyjnej i spróbować zrobić go na czas - podpowiada Miłosz Głowacki, autor kanału "Matematyką z Głową". - Bierzemy kartę maturalną, kalkulator i próbujemy w ciągu 180 minut, jakie przypadają na egzamin, zrobić jak najwięcej zadań. Jeśli zrobimy, to sprawdźmy go: oceńmy, jak nam poszło, gdzie popełniliśmy błędy, co sprawiło nam problem, jakich wzorów nie zastosowaliśmy, pomimo że były w karcie wzorów. Taki arkusz rozwiązujmy co 2-3 dni, wtedy odkryjemy schemat powtarzalność zadań, które pojawiają się na maturze. 

Zdaniem Miłosza Głowackiego 180 minut wcale nie będzie nam potrzebne na rozwiązanie arkusza maturalnego w domu. Jego zdaniem wyrobimy się w 1,5 godziny. - Trudność często sprawiają nam zadania, w których musimy wpisać coś w wykropkowane miejsce, zastosować trudny wzór. Im więcej kroków musimy zrobić w zadaniu, tym trudniej jest nam je rozwiązać. Skupmy się na tych zadaniach, "skatujmy" jak największą ich ilość - poleca. - Jeśli jednak pracowaliśmy uczciwie przez ostatnie 4-6 miesięcy, to odpocznijmy, idźmy pobiegać, popływać. Popracujmy nad tym, żeby nasza głowa była wypoczęta. 

Na maturze

Przedmaturalny poranek zwykle zaczyna się wcześnie rano, stres budzi nas wcześnie. - Ja bym się skupił na tym, by tuż przed egzaminem odłożyć wszystkie rozpraszacze, nie zaglądać już w media społecznościowe - radzi rozmówca Oliwii Krettek. - Całą energię warto zachować na egzamin. 


Posłuchaj
07:31 czwórka stacja nauka 21.04.2023.mp3 Co robić w ostatnie przedmaturalne dni i jak przejść przez maturę z matematyki - radzi Miłosz Głowacki, autor kanału "Matematyką z Głową" (Stacja Nauka/Czwórka)

 

Gdy już dostaniemy arkusz naszej matury, spróbujmy się odstresować. - Otwieramy arkusz, spokojnie patrzymy na zadania i oceniamy je - podpowiada matematyczny ekspert. - Zaczynamy od najprostszych, żeby się mniej stresować. Potem powoli przechodzimy dalej. Na koniec zostawiamy te, z którymi mamy największy problem. Zdarza się, że rozwiązanie wpadnie nam podczas matury, coś sobie przypomnimy. 

Sprawdź także:

180 minut na egzamin to dużo czasu. Rozmówca Czwórki radzi, by wykorzystać go na kilkukrotne sprawdzenie swoich rozwiązanych zadań, poprawne przeniesienie rozwiązań na kartę odpowiedzi i wyłapanie drobnych błędów. - Rozwiązujmy te arkusze powoli, nie narzucam siebie dużego tempa, bo nasza koncentracja zacznie szybciej spadać - mówi. - Róbmy sobie krótkie przerwy w rozwiązywaniu. W zadaniach typu "wykaż, że" warto też pokusić się o ładną opisową odpowiedź. To ułatwi też pracę sprawdzającemu naszą maturę - dodaje. 


***

Tytuł audycji: Stacja Nauka

Prowadzi: Oliwia Krettek

Gość: Miłosz Głowacki, autor kanału "Matematyką z Głową"

Data emisji: 21.04.2023

Godzina emisji: 12.21

pj

Czytaj także

Matura 2023. Egzamin z matematyki - o czym warto pamiętać?

Ostatnia aktualizacja: 03.04.2023 13:08
- W tym roku będzie więcej możliwości popełnienia błędów, bo będzie więcej pytań, w których można wykazać się własną kreacją - Miłosz Głowacki, autor serwisu "Matematyka z głową".
rozwiń zwiń
Czytaj także

Matura 2023. Włodzimierz Przerwa-Tetmajer - nie pomyl go z bratem

Ostatnia aktualizacja: 13.04.2023 14:00
Matura zbliża się wielkimi krokami. W "Stacji Kultura" przypomnimy postać polskiego malarza, grafika, jednego z czołowych przedstawicieli Młodej Polski - Włodzimierza Przerwy-Tetmajera. 
rozwiń zwiń