Lenistwa czas. Czy bimbanie wróci do łask popkultury? Czy odkryją je kobiety?

Ostatnia aktualizacja: 01.05.2024 10:56
Lenistwo, słodkie bimbanie, błogie nicnierobienie to "aktywności", którym chętnie oddajemy się w czasie majówki, również w dniu Święta Pracy. Nieobce są one także popkulturze, choć kult pracy mocno je zdominował. O leniuchowaniu w filmie i muzyce w rozmowie z Ulą Kaczyńską opowiada Andżelika Kucińska.  
Andżelika Kucińska i Ula Kaczyńska w leniwej Wolnej środzie. Kiedy wróci czas lenistwa?
Andżelika Kucińska i Ula Kaczyńska w leniwej "Wolnej środzie". Kiedy wróci czas lenistwa?Foto: Martyna Ogonek/Czwórka
  • Lenistwo w popkulturze triumfowało w latach 90. To takie filmy jak "Big Lebowski", "Slacker", "Clerks". 
  • Dziś prowadzi nas kult pracy. Ona nas definiuje. A próżnowanie, labę, oceniamy jako stratę czasu.  
  • Andżelika Kucińska zauważa, że wkrótce się to zmieni, a trendy takie jak lazy girl job, bed rotting pomogą nam odzyskać równowagę. 
  • Niezwykle ciężko pracującymi kobietami są gwiazdy muzyki, jak Beyonce czy Taylor Swift. 
  • Dziś przyszedł już najwyższy czas, by odzyskać lenistwo dla siebie. 

Próżnowanie w popkulturze

- Gdy, w kontekście popkultury, słyszę hasło lenistwo, klasa próżniacza, to wyświetlają mi się od razu lata 90. i oczywiście "Big Lebowski", bohaterowie filmu "Slacker" czy "Clerks" Kevina Smitha - mówi Andżelika Kucińska, dziennikarka, autorka podcastu "Kobiety objaśniają świat". - Czuję też wtedy smutek, że po drodze porzuciliśmy taką umiejętność celebracyjnego, beztroskiego próżnowania, również w popkulturze. Myślę jednak, że wkrótce to się zmieni i popkultura przypomni sobie o leniach. 

Badania pokazują, że w Europie i USA ludzie najwięcej pracowali w XVIII i XIX wieku, co miało związek z rewolucją przemysłową. Potem było bardzo rożnie, duży wpływ na czas pracy i stosunek do niej miały warunki panujące w poszczególnych krajach. Mieliśmy erę hipisów, pracowników korporacji czy pokolenie X.

Praca nas definiuje 

- W Polsce chyba lata 90. sprawiły, że w pracy zaczęliśmy widzieć duży kawałek naszej tożsamości, definiować siebie przez pracę - mówi gościni Uli Kaczyńskiej. - Gdy na imprezie jesteśmy pytani o to, co robimy w życiu, to zwykle opowiadamy o tym, co robimy w pracy. To jest sklejone z naszym czuciem siebie i myśleniem o sobie. 

Już Oskar Wild mówił, że trzeba się nieźle namęczyć, żeby nic nie robić. Dziś z każdej strony atakują nas technologie, które ułatwiają permanentny kontakt z pracą, ale mamy też wmontowane pewne przekonania, które nie pozwalają nam nic nie robić. Dziś mówi się, że nawet nasz odpoczynek powinien być aktywny. Najnowsze badania pokazują, że i to się zmienia - wielu Polaków wskazuje, że w majówkę zamierza leniuchować, a nie biegać czy dbać o ogródek.

- Ja jestem fanką bimbania, obijania się. I jestem w tym zdyscyplinowana - mam to wpisane w swój grafik - zdradza gościni Czwórki. - Nie mam problemów z lenistwem - ono nie jest grzeszne, brudne i wstydliwe. 


Posłuchaj
23:20 czwórka wolna środa 1.05.2024 andżelika kucińska 8.07.mp3 O lenistwie w popkulturze opowiada Andżelika Kucińska (Wolna środa/Czwórka)

 

Lenistwo pojawiające się w popkulturze lat 90. było odpowiedzią na trudną sytuację ekonomiczną osób 20-, 30-letnich, które zaczynały wtedy swoje dorosłe życie. - Dziś jesteśmy w podobnym momencie - koszty życia rosną, wynagrodzenia stoją w miejscu, osiągnięcie nagród wydaje się niemożliwe. 

Triumf pracujących kobiet - Beyonce i Taylor Swift

Spoglądając na świat popkultury, świat gwiazd i celebrytów, łatwo wpaść w pułapkę myślenia o nich jako próżniakach. Gdy jednak zerkniemy za kulisy, odsłonimy świat wybitnie ciężko pracujących osób. 

- Widzimy triumf osób wybitnie ciężko pracujących, a w zasadzie triumf kobiet wybitnie ciężko pracujących - zauważa Andżelika Kucińska. - Poświęcenie pracy takich osób jak Taylor SwiftBeyonce wynika z tego, że w każdej branży, która nie traktuje kobiet sprawiedliwie, a taką jest też branża muzyczna, kobiety muszą pracować dwa razy ciężej, by dotrzeć tam, gdzie dotarły. 

Gościni Uli Kaczyńskiej, przywołuje wywiady z Beyonce, w których ona z dumą opowiada o swojej ciężkiej, zdyscyplinowanej, intensywnej pracy. Taki obraz harującej artystki wiedzieliśmy też w filmie dokumentalnym dotyczącym jej trasy koncertowej. 

Homecoming: A Film By Beyoncé | Official Trailer | Netflix/Netflix

- Już dziś jednak pojawiają się zjawiska, trendy w mediach społecznościowych, które pokazują, jak bardzo zmienia się nasze podejście do pracy. One układają się w taką krzepiącą opowieść, że zaczynamy inaczej podchodzić do niej, inaczej pracować - ocenia Andżelika Kucińska i zwraca uwagę na the big quit, lazy girl job czy bed rotting. 

Czas bimbania - niech odkryją go kobiety

Lenistwo Andżelika Kucińska odnajduje także w muzyce lat 90., np. w muzyce Pavement czy hip-hopie. Za najpiękniejszego, najwspanialszego muzycznego próżniaka z Ulą Kaczyńską zgodnie uznają Maca DeMarco. 

Wyjątkową lekturą na czas lenistwa jest książka Toma Hodgkinsona "Jak być leniwym". To przewrotny antyporadnik, ale ciekawostką jest, że większość cytowanych w nim osób to mężczyźni. - Tylko oni mają czas, by sobie beztrosko teoretyzować na temat bimbania. Proponuję by kobiety odzyskały lenistwo - zaleca gościni Czwórki. - Wierzę, że to za chwilę się pojawi. 

***

Tytuł audycji: Wolna środa

Prowadzi: Ula Kaczyńska

Gość: Andżelika Kucińska (dziennikarka, podcasterka)

Data emisji: 01.05.2024

Godzina emisji: 8. 11

pj

Czytaj także

Życie Amy Winehouse na srebrnym ekranie. "Back to Black" w kwietniu w kinach

Ostatnia aktualizacja: 22.01.2024 13:58
Już w kwietniu na ekranach kin zobaczymy film o Amy Winehouse. Nosi on taki sam tytuł jak jeden z przebojów przedwcześnie zmarłej artystki - "Back to Black". Za kamerą stanęła Sam Taylor-Johnson, a w rolę główną wciela się Marisa Abela. 
rozwiń zwiń
Czytaj także

"Freak Show" zapowiada nowy album Karoliny Czarneckiej

Ostatnia aktualizacja: 17.04.2024 07:53
Od hitu "Hera koka hasz LSD" minęło już 10 lat. Przez ten czas Karolina Czarnecka nie próżnowała, na swoim koncie ma trzy płyty i wiele interdyscyplinarnych projektów. Teraz singlem "Freak Show" zapowiada nowy album
rozwiń zwiń