Lenistwo, a może prokrastynacja? Czym się różnią?

Ostatnia aktualizacja: 07.09.2021 13:10
- Prokrastynacja to dość szerokie zjawisko i polega na unikaniu konfrontacji z zadaniem, które przed nami stoi. Robiąc coś innego, przyjemniejszego, czekamy z jego wykonaniem na ostatni moment - mówi w Czwórce dr Ewa Jarczewska-Gerz z Uniwersytetu SWPS.
zdjęcie ilustracyjne
zdjęcie ilustracyjneFoto: shutterstock/fizkes

Prokrastynację często myli się z lenistwem. Tymczasem rezultaty obu zachowań są różne. W przypadku lenistwa z pewnych obowiązków człowiek się nie wywiązuje, a przy prokrastynacji odkłada się je w nieskończoność i wykonuje czynność "na ostatnią chwilę". Prokrastynacja uważana jest dzisiaj za jedną z chorób cywilizacyjnych.


Posłuchaj
03:50 Czwórka/Czat Czwórki - prokrastynacja 07.09..2021.mp3 Dr Ewa Jarczewska Gerz z Uniwersytetu SWPS mówi o przyczynach prokrastynacji (Czat Czwórki/Czwórka)

 

- Przyczyną opóźniania działań oczywiście może być również lenistwo, jednak stanowi ono zaledwie promil zachowań. Prokrastynacja ma wiele przyczyn, może m.in. wynikać z wyczerpania zasobów - tłumaczy ekspertka. - Każde działanie i czynność w naszym życiu wymaga określonej ilości energii fizycznej i psychicznej. Często jednak zdarza się, że jesteśmy przeciążeni z różnych powodów. Możemy być mniej wydajni, np. pod wpływem nadmiernego stresu, a czasem wręcz doświadczamy wypalenia rodzinnego czy zawodowego. W związku z tym tych zasobów i energii na wykonanie zadania jest bardzo mało.

Czytaj także:

Jedną z przyczyn prokrastynacji może być również perfekcjonizm, gdy wszystko, co robimy, chcemy wykonać idealnie. - Zdarza się, że gdy chcemy mieć perfekcyjnie posprzątany dom, ciągle mamy bałagan. Bo nigdy nie nadchodzi moment, żeby to zrobić idealnie - wyjaśnia psycholog. - Czasem rezygnacja, żeby czynności wykonać perfekcyjnie, spowoduje, że paradoksalnie unikniemy prokrastynacji. Oczywiście zachęcam, żeby w przypadku szczególnie ważnych dla nas zadań robić je dobrze, ale czasem wystarczy wystarczająco dobrze, a nie perfekcyjnie.


kobieta zadowolona uśmiech praca z pasją shutter_Rido 1200 .jpg
Ciało żyje - nie muszę być idealna

Czytaj także:

Prokrastynacja może mieć skutki uboczne, bo często z odciąganiem wykonania danej czynności w czasie wiążą się wyrzuty sumienia, a samo odwlekanie kosztuje wiele nerwów. - Dlatego warto się przełamywać. Wtórne emocje spowodowane obwinianiem się mogą spowodować, że będziemy mieli jeszcze  mniej energii, żeby daną czynność wykonać - zauważa Ewa Jarczewska-Gerz. - Obserwuję to jako praktyk, spotykam osoby, które przeżywają wiele stresów związanych z tą sytuacją. Ciągle o tym mówią i myślą. Kosztuje to ich tak naprawdę więcej, niż gdyby wcześniej skonfrontowały się z trudnościami i zadziałały.

Czytaj także:

Jednak jak przekonuje psycholog, nie zawsze prokrastynacja wiąże się z negatywnymi skutkami. - W działaniach kreatywnych nie zawsze jest źle, jeśli czekamy z podjęciem działania do ostatniej chwili. Czasem robimy za szybko coś, na co jeszcze nie mamy pomysłu i czynność pozostaje w zamrożeniu - tłumaczy. - Męczymy się wtedy i doświadczamy negatywnych emocji. Jednak ten czas, w którym wydaje nam się, że nic nie robimy, ale myślimy o danej koncepcji czy projekcie kreatywnie, często sprawia, że pomysły przychodzą nam do głowy. Z chaosu zaczyna wydobywać się pewien porządek. Potem nawet w ostatnim momencie możemy doskonale daną czynność zrealizować.


***

Audycja: "Czat Czwórki"

Prowadzący: Maciej Wójcik

Materiał przygotowałaAnna Depczyńska 

Data emisji: 06.09.2021

Godzina emisji: 15.47

aw

Czytaj także

Szczęście w pracy i dzięki pracy. "Poczuj sens tego, co robisz"

Ostatnia aktualizacja: 17.12.2020 14:01
Tester czekolady, przytulacz pand, czy recenzent kulinarny - to zajęcia, które wydają się być pracą marzeń, a ludzie je wykonujący - szczęściarzami. - Sama praca nie wystarczy. Ważne są także m.in. poczucie sensu, bezpieczeństwa i właściwe relacje ze współpracownikami - mówiła Katarzyna Kern, dyrektor ds. szczęścia.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Powrót do pracy. Czy pies lub kot w biurze pomoże?

Ostatnia aktualizacja: 08.06.2021 17:45
Jak się okazuje połowa młodych pracowników pozytywnie ocenia obecność czworonoga w miejscu pracy. Jak wynika z badań portalu Pracuj.pl, co czwarty z ankietowanych dopuszcza taką możliwość. Sprawdzamy czy po pandemii pracodawcy zezwolą na psy pod biurkiem i koty na kolanach pracowników.
rozwiń zwiń