Miesiąc Dumy LGBTQ+. "Święto bycia sobą" i dr Maciej Socha w Czwórce

Ostatnia aktualizacja: 02.06.2024 20:14
Audycją "Dumni i głośni" Czwórka inauguruje Miesiąc Dumy w Polsce. W audycji nie zabrakło inspirujących rozmów dotyczących społeczności LGBTQ+ promujących równość. Jednym z naszych gości był dr Maciej Socha, uznany ginekolog, ale także mąż i aktywny działacz na rzecz praw społeczności LGBT+. - To, że siedzimy tutaj i rozmawiamy o tym, że ja jestem gejem i że mamy Miesiąc Dumy gejowskiej, jest naprawdę ważne - podkreśla. 
Dr Maciej Socha działa na rzecz społeczności LGBTQ+. Na zdjęciu z prowadzącym audycję Michałem Piwowarkiem
Dr Maciej Socha działa na rzecz społeczności LGBTQ+. Na zdjęciu z prowadzącym audycję Michałem PiwowarkiemFoto: Czwórka/Martyna Ogonek
 • Czerwiec to Miesiąc Dumy, na świecie określany jest jako Pride Month. 
 • To miesiąc, który upamiętnia starcia między LBGT+ a policją w Nowym Jorku pod koniec lat 60. 
 • Wydarzenia uruchomiły globalny ruch na rzecz praw społeczności.
 • Czerwiec jest jednocześnie miesiącem wsparcia dla osób LGBT+.
 • "Dumni i głośni" to audycja Czwórki, która inauguruje Miesiąc Dumy w Polsce.

Miesiąc Dumy LGBTQ+. Jaka jest jego historia?

Miesiąc Dumy obchodzony jest co roku w czerwcu. Swoimi korzeniami sięga wydarzeń z końca lat 60., kiedy doszło do zamieszek w Nowym Jorku. - 28 czerwca policja przeprowadziła brutalny nalot na bardzo popularny wśród społeczności LGBTQ+ bar. W odpowiedzi na ten atak, klienci baru i okoliczni mieszkańcy zmęczeni ciągłym prześladowaniem, podjęli spontaniczny opór. Zamieszki trwały kilka dni - opowiada prowadzący audycję Michał Piwowarek. - Ich uczestnicy, walcząc o swoje prawa, zapoczątkowali nową erę w historii ruchu LGBT+. Te wydarzenia stały się iskrą, która zapaliła ogień globalnego ruchu na rzecz praw społeczności. Rok po zamieszkach odbyła się pierwsza Parada Równości w Nowym Jorku. Z biegiem lat tradycja ta rozprzestrzeniła się na cały świat.


Miesiąc Dumy - akceptacja, miłość i równość

Miesiąc Dumy to okazja, żeby przypomnieć tamto wydarzenie, ale przede wszystkim czas refleksji nad trudną historią społeczności. To moment, kiedy podkreślamy wagę akceptacji i miłości, równości, różnorodności i pokazujemy solidarność z tymi, którzy wciąż walczą o swoje prawa w różnych zakątkach świata. Jednocześnie to okazja do świętowania osiągnięć, wkładu w kulturę, sztukę, naukę i politykę osób LGBTQ+.


Dr Maciej Socha głośno o sprawach społeczności LGBT+

Studio Czwórki odwiedził jeden z czołowych ginekologów w Trójmieście. Dr Maciej Socha to nie tylko naukowiec i ordynator Oddziału Położniczo-Ginekologicznego na gdańskiej Zaspie, ale także mąż i aktywny działacz na rzecz praw społeczności LGBT+. Jako gej i zaangażowany obrońca równości stara się być autentyczny w każdej roli, którą pełni, stąd przydomek "nagi". Jego profil w mediach społecznościowych, obserwowany przez prawie 80 tysięcy osób, inspiruje i wywołuje dyskusje, obalając wiele utartych schematów medycznych i społecznych.Nagi ginekolog - od czego się zaczęło?

Jak przyznaje Maciej Socha, początki nie były łatwe, a pomógł przypadek. Wszystko zaczęło się, gdy przyjął propozycję wystąpienia nago w kalendarzu na 2021 rok. Zdecydował się mimo wielu wątpliwości.

- Zapozowałem z moim ówczesnym narzeczonym, obecnie mężem, a zdjęcie wywołało poruszenie w środowisku lekarskim. To spowodowało dyskusję, co tobie jako lekarzowi wolno. Czy w ogóle lekarz może być gejem? Czy może o tym głośno mówić i czy powinien tym epatować? - wspomina gość Czwórki. - Myślałem, że jestem jedynym gejem ginekologiem w Polsce, ale okazało się, że jest nas mnóstwo. Tylko inni nie wspominają o tym. Dyskusja o mojej nagości, o nagości lekarzy, o tym, co wypada, a czego nie, spowodowała mnóstwo dobrych rzeczy i poruszyła to moje, trochę stałe w posadach, środowisko. I to było super fajne i uwalniające. Rozpoczęła się dyskusja, która finalnie wyszła nam na dobre.

Zobacz także:

Gość Czwórki przyznaje, że ze strony pacjentek spotkały go tylko i wyłącznie pozytywne reakcje. - Myślę, że to, czym zyskuję, to jest właśnie moja autentyczność - zauważa rozmówca Michała Piwowarka. - A to "zdjęcie gaci" było sposobem do tego, żeby też później już nie mieć szansy udawać. Nawet gdybym chciał skłamać, to byłoby to bez sensu.

Jak zaznacza dr Socha, jego notowania jako lekarza nie spadły i z powodzeniem prowadzi swoją praktykę oraz działalność edukacyjną. 


 

Uwolnienie oraz integracja

Gość Czwórki przyznaje, że ta otwartość pozwala mu na integrację także siebie, swojej roli społecznej i prywatnego życia. 

- W dzisiejszych czasach warto mieć odwagę i pokazać, że się jest, że się żyje. Dla mnie istotne było, żeby móc połączyć to, że jestem lekarzem, że jestem profesorem na uniwersytecie, że jestem prowadzącym ciążę i przyjmuję czyjś poród. Że operuję kogoś, ale jednocześnie mam prawo, żeby jako ten sam człowiek móc pójść na paradę albo trzymać się za rękę z moim mężem - tłumaczy rozmówca Michała Piwowarka. - Nie ma mnie dwóch. Ja o tym opowiadam od lat, ponieważ to dla mnie było coś, co było też trudne. Ja musiałem połączyć siebie trzech, a przecież czasem występujemy w różnych rolach.

Zobacz także:

W audycji wiele miejsca poświęcono też antykoncepcji, metodom zapobiegania ciąży oraz edukacji seksualnej młodych ludzi, a także otwartości na orientację seksualną. - Młodzież rzeczywiście potrzebuje edukacji, są obszary, gdzie należy się włączyć. Jednak szczęśliwie świat się na tyle zmienił, że my powinniśmy za nim nadążyć, ale też jeżeli nie będziemy tego robili, to młodzież pójdzie w swoją stronę - tłumaczy gość audycji. - To, że młodzież potrafi się akceptować i pozwala sobie na pewną akceptację, jest zwyczajnie nieuchronnym postępem. To, że tutaj chociażby siedzimy i rozmawiamy o tym, że ja jestem gejem i że mamy miesiąc dumy gejowskiej, to jest naprawdę ważne. Pamiętam te czasy, gdzie mam wrażenie, że nie miałem prawa nawet się odezwać, i zresztą nie odzywałem się. Nie wspominałem o tym, że podobają mi się faceci, no bo to było po prostu zwyczajnie niedopuszczalne, a teraz rozmawiamy o tym w Polskim Radiu.  Posłuchaj
  31:42 CZWORKA/Dumni i głośni - Nagi doktor Maciej Socha 02.062024.mp3 Ginekolog Dr Maciej Socha o działaniach na rzecz społeczności LGBTQ+, o sposobach zapobiegania ciąży oraz edukacji seksualnej młodzieży (Dumni i głośni/Czwórka)

  ***

  Nazwa audycji: Dumni i głośni

  Prowadzi: Michał Piwowarek

  Gość: Dr Maciej Socha (lekarz ginekolog, autor profilu Nagi Ginekolog)

  Data emisji: 02.06.2024

  Godzina emisji: 15.15

  aw/mat.red./wmkor

  Czytaj także

  Ranking Szkół Przyjaznych LGBTQ+ 2024. Szkoły z mniejszych miast wchodzą do czołówki

  Ostatnia aktualizacja: 25.04.2024 09:52
  Ogłoszono wyniki czwartej ogólnopolskiej edycji Rankingu Szkół Przyjaznych LGBTQ+. Pierwsza dziesiątka to szkoły najbardziej przyjazne, otwarte i bezpieczne dla wszystkich. Pierwsze miejsce zajęło 1 Społeczne Liceum Ogólnokształcące "Bednarska" z Warszawy. Cieszy fakt, że w czołówce rankingu jest coraz więcej szkół z mniejszych miast. 
  rozwiń zwiń