Ravekjavik - zjednoczeni muzyką, sztuką, przestrzenią. Byliśmy na miejscu!

Ostatnia aktualizacja: 16.06.2024 07:00
Ravekjavik to niezwykły festiwal muzyki elektronicznej w Łodzi. W tym roku impreza łącząca muzykę i sztukę odbyła się pod hasłem "Ravekjavik United". Czwórka, patron wydarzenia, była na miejscu!
Łukasz Kazek i Łukasz Długołęcki, organizatorzy Ravekjaviku, oraz Marta Zinkiewicz
Łukasz Kazek i Łukasz Długołęcki, organizatorzy Ravekjaviku, oraz Marta ZinkiewiczFoto: Marta Hoppe/Czwórka
  • Ravekjavik to festiwal muzyki elektronicznej w Łodzi. Od ośmiu lat wprowadza muzykę i sztukę w postindustrialne przestrzenie miasta. 
  • Hasło tegorocznej imprezy to "Ravekjavik United". Organizatorzy postawili na zjednoczenie osób o otwartych umysłach. 
  • Festiwal jest wydarzeniem, które powstało z inicjatywy przyjaciół z Polski i Islandii. 
  • Program imprezy podzielony był na część dzienną, pełną street artu, sztuki, wystaw, strojów, i część nocną, którą wypełnia mocna, energetyczna muzyka basowa. 
  • Ravekjavik odbył się 15 czerwca w Łodzi. Czwórka była na miejscu. 

Ravekjavik to najdłużej działający w Łodzi festiwal muzyki elektronicznej. Od ośmiu lat wprowadza muzykę i sztukę w niedostępne na co dzień pofabryczne przestrzenie, integrując różne środowiska twórcze i grupy społeczne podczas święta celebrującego wolność, równość i elektroniczność. Dawne magazyny przedsiębiorstwa handlu tekstyliami to szósta lokalizacja, która dzięki festiwalowi została poddana "raveitalizacji". Kompleks magazynowy, 70 lat po oddaniu do użytkowania w 1954 roku, zapełnił się ludźmi poszukującymi nowej muzyki i sztuki z różnych zakątków świata.

Hasło tegorocznej imprezy to "Ravekjavik United". Łukasz Długołęcki i Łukasz Kazek, organizatorzy festiwalu, w tym roku postawili na zjednoczenie. 

Ravekjavik United - zjednoczenie otwartych umysłów

- Dla nas każde zjednoczenie jest ważne, w naszym przypadku hasło wynika z tego, że my jako grupa organizatorów działamy przez cały rok, by festiwal przygotować, wciągamy w naszą inicjatywę dużo innych instytucji, uniwersytetów, szkół wyższych, galerii czy muzeum sztuki - wymienia Łukasz Długołęcki. - Jesteśmy zjednoczeni wszelkimi kulturalnymi przejawami miejskich działalności. 

- Świat jest niespokojny, podzielony, ale my chcemy łączyć - dodaje Łukasz Kazek. - Wszyscy, którzy robią Ravekjavik, mocno się zjednoczyli. 

W Łodzi na Ravekjaviku sztuka i muzyka naturalnie się przenikają. - Zrzeszenie tych wszystkich artystów wymaga dużo pracy, ale ci ludzie mają energię, sami przychodzą i chcą to robić. To osoby z otwartymi umysłami. 


Posłuchaj
13:30 czwóka pozdro z ravekjaviku 15.06.2024 organizatorzy 13.14.mp3 O Revekjaviku opowiadają Łukasz Długołęcki i Łukasz Kazek, organizatorzy wydarzenia (Pozdro z Ravekjaviku/Czwórka)

 

Łódź i Islandia

Goście Marty Zinkiewicz podkreślają, że Ravekjavik to miks różnych dziedzin sztuki, od sacrum do profanum, od muzyki eksperymentalnej po muzykę taneczną, dla szerszej grupy odbiorców. 

Pierwszy Ravekjavik odbył się osiem lat temu. Zorganizowali go przyjaciele z Polski i Islandii, którzy spotkali się w Łodzi. - Ważne jest to, że nasze przedsięwzięcie organizowane jest przez stowarzyszenie osób związanych ze sztuką. To nasz fundament. Chcemy zrobić odjechane wydarzenie, w którym każdy będzie mógł się utopić, odlecieć w nim, mieć miłe doświadczenie, które zapamięta się na lata - podkreślają goście Czwórki. 

Miasto Łódź ogromnie wpływa na charakter tego festiwalu. - Łódź nas inspiruje swoją architekturą, historią, tym, co nas otacza. Wchodzimy do pustych przestrzeni tego miasta. To też determinuje nasz program. W wybrane miejsce wpisujemy nasze wydarzenia - mówi Łukasz. - W Łodzi w samym śródmieściu jest 200 fabryk, które w większości są pozamykane. 

Ravekjavik na dzień i noc

Program Ravekjaviku wyraźnie podzielony jest na dwie części - dzienną i nocną. Noc to czas zabawy przy muzyce elektronicznej, szybkiej, ciężkiej, basowej. Dzień jest dla jak najszerszego grona odbiorców. Organizatorzy chcą pokazywać, co ciekawego dzieje się we współczesnej sztuce. Każdego roku do programu dołączane są nowe elementy, w tym roku jest to m.in. debata "Ale jak to na trzeźwo?".

W programie wydarzenia znalazły się wystawy włączające działania artystyczne, pokaz mody zorganizowany we współpracy z łódzką ASP.


Wyświetl ten post na Instagramie

Post udostępniony przez Ravekjavík (@ravekjavik)Przyglądaliśmy się też konkursowi street artu "Rejwach vol. 3", podczas którego 42 łódzkich artystów przygotowało street art na ścianach fabryki. Zaglądaliśmy także za kulisy pokazu mody "This is the Fashion Design Institute" i rozmawialiśmy ze studentami i studentkami Instytutu Ubioru łódzkiej ASP, którzy prezentowali swoje projekty w specjalnie do tego przygotowanej przestrzeni zabytkowych magazynów fabrycznych przy ul. Niciarnianej 52. Pokazane były pojedyncze realizacje, jak i minikolekcje. Ubrania ready to wear, obiekty, kostiumy i akcesoria stworzą show, którego nie da się zapomnieć!

Posłuchaj
09:47 czwórka pozdro z ravekjaviku 15.06.2024 michał 13.38.mp3 O pokazie modowych kreacji artystycznych na Ravekjaviku opowiada Michał Szulc, dyrektor Instytutu Ubioru ASP Łódź (Pozdro z Ravekjaviku/Czwórka)

 

Sprawdziliśmy także, jak prezentuje się scena muzyczna: ta dzienna i ta nocna, a w naszym plenerowym studiu gościliśmy artystów, którzy wystąpili na wydarzeniu.

Ravekjavik to jedyny festiwal w Polsce, który od lat utrzymuje równe proporcje pomiędzy kobietami a mężczyznami występującymi na scenie. Na wydarzeniu przez ostatnich siedem lat zaprezentowało się ponad 100 projektów muzycznych z kilkunastu krajów. Ravekjavik to święto otwartości promujące różne dyscypliny sztuki. Dotychczas obrazy, malowidła, rzeźby, instalacje, mappingi i projekcje zaprezentowało już ponad 100 młodych polskich artystów. W tym roku na scenie muzycznej wystąpiło ponad 20 artystów i artystek muzycznych z 10 krajów - wśród nich m.in. Amanda Mussi, Bambi Uzi, Eram i The Bug.

Posłuchaj
54:55 2024_06_15 14_01_56_PR4_Pozdro_z_Ravekjaviku.mp3 Pozdro z Ravekjaviku - druga godzina plenerowej Czwórkowej audycji z festiwalu Ravekjavik (Pozdro z Ravekjaviku/Czwórka)

 

Wyświetl ten post na Instagramie

Post udostępniony przez Damian Wagner (@wagner_arts_)

Posłuchaj
57:55 2024_06_15 15_01_58_PR4_Pozdro_z_Ravekjaviku.mp3 Pozdro z Ravekjaviku - trzecia godzina plenerowej Czwórkowej audycji z Ravekjaviku (Pozdro z Ravekjaviku/Czwórka)

 

***

Tytuł audycji: "Pozdro z Ravekjaviku"

Prowadzi: Marta Zinkiewicz

Data emisji: 15.06.2024

Godzina emisji: 13.00

pj

Czytaj także

ZUO i Rurz o swojej ekipie streetartowo-graficiarskiej: Miau Kru to prawdziwy kocioł wiedźmy

Ostatnia aktualizacja: 06.06.2024 21:22
Miau Kru to dziewczyńska ekipa streetartowo-graficiarska. ZUO, Rurz, Miss Dorys i Gosia Wadada połączył writing, a później ruszyły dalej. Dziś wszystko, co robią, nazwiemy szeroko rozumianą sztuką miejską. 
rozwiń zwiń
Czytaj także

Arkadius. "Projektant, który stał się odkryciem nowego milenium"

Ostatnia aktualizacja: 12.06.2024 17:00
Arkadiusz Weremczuk urodził się w 1969 roku w Parczewie i jest jedną z kilku pochodzących z Polski osób, które zapisały się w dziejach europejskiej mody. W 2001 roku "The Independent" umieścił go w dziesiątce największych mistrzów brytyjskiej mody. - Arkadius był odkryciem nowego milenium - mówi Marcin Różyc, kurator wystawy "Arkadius. Wielkie namiętności. Konfrontacje". 
rozwiń zwiń