BirdLife DataZone - nauka i ochrona ptaków łączą siły

Ostatnia aktualizacja: 22.05.2025 16:01
Ogólnopolskie Towarzystwo Ochrony Ptaków od lat chroni naszych fruwających sąsiadów. Dzięki BirdLife DataZone łączy ochronę z osiągnięciami naukowców. W Czwórce opowiemy o tym więcej. 
Podpatrywanie i analizowanie zachowań ptaków może nam dostarczyć mnóstwo cennych informacji
Podpatrywanie i analizowanie zachowań ptaków może nam dostarczyć mnóstwo cennych informacjiFoto: shutterstock/TAUFIK ARDIANSYAH

BirdLife DataZone to nowoczesne narzędzie, dla amatorów i profesjonalistów, ornitologów, które integruje informacje o zagrożonych gatunkach, kluczowych obszarach ochrony, trasach migracyjnych oraz skutecznych strategiach ochrony ptaków. Na platformie wszystkie informacje, dotychczas rozproszone, są dostępne w jednym miejscu. 

W sobotni poranek tuż po 9.00 porozmawiamy z Moniką Klimowicz-Kominowską, rzeczniczką Ogólnopolskiego Towarzystwa Ochrony Ptaków by dowiedzieć się więcej o tym narzędziu. Dlaczego BirdLife DataZone to przełom w ochronie przyrody? Jakie informacje tam znajdziemy, czy każdy może korzystać z tej platformy?

Zobacz także:

W audycji "Szanuj zieleń" tradycyjnie nie zabraknie informacji o zielonych godzinach - wykorzystaniu energii z OZE. A także najnowszych, choć nie najlepszych, danych dotyczących bananów. Ten jeden z najpopularniejszych owoców świata jest zagrożony - wszystko przez zmiany klimatu. Banan to najczęściej spożywany owoc i czwarte najważniejsze źródło pożywienia na świecie, zaraz po pszenicy, ryżu i kukurydzy. Jak szacują eksperci, niemal dwie trzecie obszarów w Ameryce Łacińskiej i na Karaibach do 2080 roku może stać się niezdatne do uprawy tych owoców. Czy jakieś inne popularne owoce również są zagrożone?

24 maja to Europejski Dzień Parków Narodowych dlatego zaprosimy na wydarzenie "Poznaj Polskie Parki Narodowe ze Strażnikami Dzikiego Królestwa" w Polskim Radiu Dzieciom

***

Na audycję z cyklu "Szanuj zieleń" w sobotę (24.05) o godz. 8.00 zaprasza Marta Hoppe

pj

Czytaj także

Chrońmy ptaki! – apeluje Stanisław Łubieński i radzi, co robić, by nie rozbijały się o szyby

Ostatnia aktualizacja: 09.05.2024 21:35
Kilka dni temu sikorka zderzyła się z oszklonym wejściem do budynku Trójki. – To jest narastający problem, bo lubimy mieszkać w szklanych budynkach, a ludzie chcą mieć duże okna w mieszkaniach. A ptaki wpadają na szyby – mówi Stanisław Łubieński, pisarz, dziennikarz Trójki, prezes Ogólnopolskiego Towarzystwa Ochrony Ptaków. Co robić w takiej sytuacji, jak temu zapobiec?
rozwiń zwiń
Czytaj także

Sowy - boginie, czarownice, muzy artystów. Jak je dostrzec?

Ostatnia aktualizacja: 10.02.2025 11:41
Wszyscy wiedzą, jak wyglądają, mało kto je widział. Sowy. Niektóre z nich, jak puszczyki, uszatki i płomykówki, mieszkają obok nas, ale rzadko spotykamy tych naszych sąsiadów lub w ogóle o ich obecności nie wiemy. W starożytności cenione i poważane, później palone na stosach wraz z dziewczynami posądzonymi o czary, a jak jest dziś?
rozwiń zwiń