Jak biwakować na dziko? Praktyczny poradnik na wypady w Polsce i za granicą

Ostatnia aktualizacja: 28.07.2025 14:15
W Polsce coraz popularniejsze staje się biwakowanie na dziko. Dzięki programowi "Zanocuj w lesie" od 2021 roku w każdym nadleśnictwie wyznaczono specjalne strefy, gdzie można spędzić noc legalnie – maksymalnie dwie noce z rzędu w grupie do dziewięciu osób.
Biwak na dziko
Biwak na dzikoFoto: Piotr Podlewski / Czwórka

Biwakowanie na dziko staje się coraz bardziej popularne. Taka forma noclegu wymaga jednak odpowiedniego przygotowania - od sprawdzenia prognozy pogody, przez wybór lokalizacji, po zabranie odpowiedniego sprzętu, np. hamaka, który nie niszczy runa leśnego. Przed wyprawą warto odwiedzić stronę internetową Czas w Las, gdzie można znaleźć mapy dostępnych miejsc. Trzeba też znać zasady - w parkach narodowych i krajobrazowych biwakowanie poza wyznaczonymi miejscami jest zakazane. W lesie nie wolno rozpalać ogniska poza wyznaczonymi paleniskami, ale dopuszczalne bywa korzystanie z kuchenek turystycznych. I najważniejsze - zostaw po sobie porządek. Zasada "leave no trace" to podstawa.

Co kraj, to obyczaj

W Norwegii czy Finlandii nocowanie w namiocie na dziko jest możliwe, ale pod pewnymi warunkami - np. w Norwegii musi to być 150 metrów od zabudowań i maksymalnie na jedną noc. W Niemczech jest trudniej, ale istnieją tzw. "Trekkingplätze" - platformy noclegowe udostępnione w lasach. Z kolei w Chorwacji dzikie biwakowanie jest całkowicie zakazane, a za jego złamanie grożą wysokie mandaty. Podobna sytuacja ma miejsce na Słowenii. 

Biwakuj świadomie

Polska, z ponad 30% powierzchni pokrytą lasami, daje wiele możliwości kontaktu z przyrodą. Warto z nich korzystać mądrze - zgodnie z przepisami, z szacunkiem do otoczenia i z rozwagą. A jeśli boisz się nocnych odgłosów lasu - może lepiej zostań przy biwakowaniu… na kanapie.

***

Tytuł audycji: "Poranek Czwórki"

Prowadzi: Numer Raz

Materiał: Marta Hoppe

Data emisji: 28.07.2025

Godzina: 8.13

gV/k

Czytaj także

Leśny relaks. Nocowanie w lesie jest legalne tylko w wyznaczonych miejscach

Ostatnia aktualizacja: 15.07.2025 15:56
Las pozwala nam poczuć ciszę, zgubić zasięg, a nawet odnaleźć siebie. Już nie idziemy tam, bo "ciocia nam kazała zbierać grzyby i jagody", a sami zaszywamy się w jego gęstwienie - naukowcy potwierdzają zbawienny wpływ lasu na nasze zdrowie. Nie dziwi więc fakt, że kusi nas też leśna nocowanka - ta jest legalna, ale na określonych zasadach. 
rozwiń zwiń