Europejski Dzień Solidarności Międzypokoleniowej został ustanowiony przez Komisję Europejską w 2011 roku. Ma na celu promowanie porozumienia pomiędzy ludźmi starszymi a młodszymi pokoleniami, a to nie zawsze jest łatwe.
Dość ageizmu i adultyzmu
Zasadne wydaje się przywołanie tu dwóch pojęć:
- ageizm (wym. ejdżyzm) - dyskryminacja ze względu na wiek, lekceważące traktowanie osób starszych. Możemy się z nim spotkać na rynku pracy, wyszukując oferty rozrywkowe czy rekreacyjne, ale też w zwykłych rozmowach, choćby na temat nowych technologii.
- adultyzm - dyskryminacja skierowana przeciwko młodym dorosłym i nastolatkom, oparta na przekonaniu, że starsza osoba, dzięki większemu doświadczeniu, jest zawsze mądrzejsza i ma rację. Zjawisko to jest szczególnie widoczne w polskiej kulturze, gdzie tradycyjnie najstarsza osoba w rodzinie zajmowała najwyższą pozycję w hierarchii, ale występuje również w innych społeczeństwach.
Europejski Dzień Solidarności Międzypokoleniowej może być okazją, by się z nimi rozprawić, stworzyć możliwości budowania mostów między pokoleniami i wzmocnić relacje między różnymi grupami wiekowymi. A dzięki temu budować wielopokoleniowe społeczności, uniknąć izolacji zarówno osób z pokolenia Z, jak i seniorów.
To święto to również okazja do spojrzenia w kierunku seniorów, bo jak podkreślają eksperci - dbanie o prawa seniorów to sposób na zapewnienie praw w przyszłości młodym. Żyjemy coraz dłużej, a to sprzyja występowaniu wielopokoleniowości w rodzinach i związanych z tym relacji - solidarności międzypokoleniowej, więzi międzypokoleniowych, kontaktów międzypokoleniowych.
Czwórka świętuje międzypokoleniowość
W Czwórce świętowanie międzypokoleniowości rozpoczęliśmy już w poniedziałek 28 kwietnia - w audycji "Popołudniówa" gościnią Kamila Jasieńskiego była Gaba Kunert, która zaprosiła na koncert Warszawskiego Ansamblu Międzypokoleniowego, z udziałem świetnie Wam znanej Basi Wrońskiej. Ten zespół chóralny otwarty jest dla każdego, kto chce śpiewać. - Wśród nas są osoby w różnym wieku; emeryci, studenci, licealiści, ale również wszyscy pomiędzy - mówiła Gaba Kunert w Czwórce. - Wspólne śpiewanie i muzykowanie to niezwykle integrująca rzecz.
"Ja w Twoim wieku..." - nie tylko audycja
Z okazji Europejskiego Dnia Solidarności Międzypokoleniowej Czwórkowy mikrofon 29 kwietnia w "Poranku Czwórki" tuż po 9 rano przejęły prowadzące audycję "Ja w Twoim wieku". Agnieszka Święch i Julia Święch zaprosiły na rozmowę o współpracy międzypokoleniowej i relacjach między starszymi i młodszymi. - Będą osobiste historie i hasło JA W TWOIM WIEKU - bo kto go nie słyszał? - zapowiadały przed audycją. - Porozmawiamy o tym, czy cyfrowy świat zbliża, czy oddala pokolenia. Zapytamy, czy wyznajemy podobne wartości i co nas bardzo różni. Sprawdzimy, jak się ma międzypokoleniowość w przestrzeni miejskiej (potańcówki, parki, kawiarnie itd.) - czy miasto jest międzypokoleniową przestrzenią, czy raczej pogłębia podziały?
Gościniami mamy i córki Święch były Małgorzata Stanowska i Kinga Kruczek z Towarzystwa Inicjatyw Twórczych "ę".
Zobacz też:
Międzypokoleniowy wieczór
W "Bez tabu" sprawdzimy, czym są domy międzypokoleniowe, jak działają i czy ich funkcjonowanie to efekt wyboru czy przymus. Wspólnie ze swoimi gośćmi Marta Zinkiewicz spróbuje odpowiedzieć na pytania:
- Czy młodzi chcą mieszkać z rodzicami lub dziadkami?
- A czy starsi chcą mieszkać z młodymi?
- Jak ma się bliskość do braku prywatności?
- Jak relacje i domy międzypokoleniowe wyglądają w Polsce, a jak na Zachodzie?
Bartek Koziczyński w "Rock bloku" jak zwykle nie zawiedzie fanów mocniejszego grania. Jego gościem będzie Arkadiusz Jakubik. Tym razem, świetnie nam znany muzyk i aktor, Czwórkowe studio odwiedzi wraz z synem. Wspólnie opowiedzą o najnowszym albumie "Romeo i Julia żyją" - wątków o współpracy między pokoleniami też tu nie zabraknie.
***
pj/Czwórka/kor