Latem Warszawa zwalnia tempo – ale nie traci energii. Wrócił już Pokój na lato, czyli zielona przystań w samym centrum miasta, na pełnej biurowców Woli. To miejsce, gdzie można złapać oddech, spotkać się, posłuchać muzyki, wziąć udział w warsztatach, potańczyć, pomilczeć, poczytać albo po prostu pobyć. Nic dziwnego, że to właśnie Czwórka kolejny rok patronuje temu wyjątkowemu miejscu.
- Nasze miejsce zostało nazwane "Pokojem na lato" - nazwą o wielu znaczeniach. Jest tu to dosłowne - czyli wynajęcie pokoju na lato, tak jak to się robiło kiedyś, wynajmując pokój np. nad Świdrem. Ale my tym hasłem zabawiliśmy się dodatkowo - naszym symbolem jest gołąbek - gołąbek pokoju - opowiada Agata Balcerzak w "Stacji Kultura".
Małe i duże wydarzenia w Pokoju na lato
Instytucją, która opiekuje się Pokojem na lato jest Muzeum Powstania Warszawskiego. - Nasze założenie jest takie, żeby zaprosić ludzi do mądrego odpoczynku. Można u nas usiąść sobie pod lipami i topolami, pomilczeć, pokontemplować - zachwala gościni Czwórki. - Mamy też bogaty program kulturalny, w którym znalazły się wielkoskalowe wydarzenia, jak koncerty gwiazd (przed nami jeszcze Ofelia, Mela Koteluk z supportem Sary Kordowskiej, Skalpel), ale też te nieco mniejsze, bardziej kameralne:
- Kieszonkowe koncerty debiutantów z Niebieski Label/Szum Label
- Musical improwizowany
- Koncerty Klasyki na leżakach
- spotkania z ciekawymi ludźmi, ekspertami, pisarzami
Joanna Flis, Justyna Dżbik-Kluge - ważne rozmowy na lato
Jedną z propozycji na letni czas są dwa spotkania prowadzone przez psycholożkę Joannę Flis. Cykl "Pop-myślenie" ma być rozmową o wartości uczenia się krytycznego myślenia w erze dezinformacji i uproszczeń oraz szukaniu sensu w chaosie.
Czytaj też:
W Pokoju na lato zostanie też podjęta próba obalenia trzech mitów, wciąż obecnych w naszej współczesności. Zmierzy się z nimi Justyna Dżbik-Kluge, dyrektorka Czwórki, i jej goście. Dyskutujący rozprawią się z mitem dotyczącym młodego pokolenia ("Młody i głupi", 9 lipca 2025, godz. 18.30), klasy średniej ("Taki nie za bogaty - mit klasy średniej, 23 lipca, godz. 18:30), czy niedzietności ("Egoistki i pragmatyczki", 20 sierpnia 2025, godz. 18.30).
Justyna Dżbik-Kluge będzie też gospodynią cyklu "Dokąd tak biegnie, czy nie jest zmęczona?". - W tym cyklu zapraszamy na scenę autorki, które opowiadają o swoich książkach, ale też zadajemy pytanie zaczerpnięte z "Portretu kobiecego" Wisławy Szymborskiej: Dokąd tak biegnie, czy nie jest zmęczona?" - wyjaśnia Agata Balczerzak. - Za nami już spotkanie z Natalią Kusiak, przed nami rozmowy z Oriną Krajewską, Natalią Skoczylas, Urszulą Chowaniec, Oliwią Bosomtwe.
Technologia też się liczy latem
Pokój na lato wpuszcza do siebie też nowe technologie. W 2025 roku wszyscy wiemy, że już od nich nie uciekniemy, więc lepiej je oswajać. Cykl rozmów "Ech, ten tech!" poprowadzą Sylwia Czubkowska i Joanna Sosnowska (Podcast Techstorie), poruszą niezwykle popularny temat AI, ale nie zapomną też o cyberoszustwach i technologiach wpływających na nasze życie.
***
Tytuł audycji: Stacja Kultura
Prowadzi: Kasia Dydo
Gość: Agata Balcerak (Pokój na Lato, MPW)
Data emisji: 16.06.2025
Godzina emisja: 18.13
pj