"Zabrakło czasu na spokojne konsultacje". Schetyna o poprawce w ustawie o KRS

Ostatnia aktualizacja: 23.05.2024 08:33
- Sytuacja jest dosyć wrażliwa, przez lata walczyliśmy i wspieraliśmy sędziów na demonstracjach przed sądami - powiedział w Programie 1 Polskiego Radia Grzegorz Schetyna, senator PO. Polityk odniósł się do senackiej poprawki w ustawie o KRS.

Senatorom zabrakło czasu, by w pełni skonsultować poprawkę do nowelizacji ustawy o Krajowej Radzie Sądownictwa. Tak senator Koalicji Obywatelskiej Grzegorz Schetyna skomentował sprzeciw części środowiska sędziowskiego wobec propozycji Senatu, aby tzw. neosędziowie mogli kandydować do KRS.

- Byliśmy zgodni, ale to nie było łatwe i oczywiste, chyba zabrakło czasu i szansy, by w spokojnym stylu skonsultować zapisy ze środowiskami sędziowskimi, dla których jest ta ustawa i ma gwarantować trójpodział władzy - powiedział senator.

Gość Programu 1 Polskiego Radia podkreślił, że będą toczone konsultacje z sędziami.

- Sytuacja jest dosyć wrażliwa, przez lata walczyliśmy i wspieraliśmy sędziów na demonstracjach przed sądami. Trudno sobie teraz wyobrazić, że zrobimy coś przeciwko tym ludziom, którzy muszą gwarantować powrót do trójpodziału władzy (…). Zobaczymy, jaka po konsultacjach i rozmowach będzie inicjatywa ministra sprawiedliwości - dodał.

Polityk zaznaczył jednak, że nowelizacja ustawy może być wstrzymana do czasu zakończenia kadencji prezydenta Andrzej Dudy.

Szczegóły zapisów

9 maja Senat przyjął nowelizację ustawy o Krajowej Radzie Sądownictwa, zgodnie z którą wszyscy sędziowie w Polsce, a nie Sejm, będą wybierać członków tej Rady. Senat opowiedział się też za poprawką, by kandydatami do KRS mogli być sędziowie mianowani po zmianach przepisów w roku 2017. Przeciwko temu rozwiązaniu protestuje cześć środowiska sędziowskiego.

Pierwotnie nowelizacja ustawy przewidywała, że prawo do kandydowania do KRS nie będzie przysługiwać tzw. neosędziom. Z kolei na takie rozwiązanie nie zgodzi się prezydent Andrzej Duda, który uważa, że wszyscy sędziowie - bez względu na czas powołania - mają takie same prawa.


Posłuchaj
20:21 PR1 2024_05_23-07-15-05.mp3 Grzegorz Schetyna: zabrakło czasu i szansy, by w spokojnym stylu skonsultować zapisy ze środowiskami sędziowskimi, dla których jest ustawa o KRS (Sygnały dnia/Jedynka)

 

***

Audycja: Sygnały dnia

Prowadząca: Sylwia Białek

Gość: Grzegorz Schetyna (PO)

Data emisji: 23.05.2024

Godzina emisji: 7.15

pg, PR1, iar

kormp