Unia Europejska zachęca do inicjatywy obywatelskiej

Ostatnia aktualizacja: 15.04.2012 13:00
Od 1. kwietnia wystarczy, że znajdziecie co najmniej sześć osób z innych państw UE, założycie Komitet Obywatelski i zarejestrujecie swój pomysł na stronie Komisji Europejskiej. Jakie są dalsze kroki - o tym mówiliśmy w "Śniadaniu Europejskim".
Audio
  • Unia Europejska zachęca do inicjatywy obywatelskiej

- Przed wejściem w życie Traktatu Lizbońskiego pojawiały się zarzuty, że Unia Europejska jest zbyt mało przejrzysta i demokratyczna. W pierwszej kolejności wzmocniono rolę Parlamentu Europejskiego i parlamentów narodowych. Kolejnym krokiem jest Europejska Inicjatywa Obywatelska – narzędzie, które może służyć obywatelom we wszystkich krajach członkowskich do inicjowania różnych aktów prawnych dotyczących ich codziennego życia - tłumaczył istotę zmiany Zbigniew Gniatkowski z Przedstawicielstwa Komisji Europejskiej w Polsce.

Pod inicjatywą ustawodawczą podpisać musi się milion osób. Na zebranie podpisów jest rok. Za pomocą Europejskiej Inicjatywy Obywatelskiej nie każde prawo może być jednak ustanowione.

- To narzędzie może mieć zastosowanie w tych dziedzinach, w których Unia Europejska ma swoje kompetencje. To są tradycyjnie te polityki, którymi zajmuje się Komisja Europejska, jak rolnictwo, transport, polityka energetyczna czy ochrona konsumenta. W związku z tym np. prawo rodzinne nie jest przedmiotem negocjacji wielostronnych w Unii Europejskiej. To jest kwestia narodowa, tak samo jak edukacja czy eutanazja - podkreślił gość Katarzyny Kornet i Michała Żakowskiego.

Więcej o Europejskiej Inicjatywie Obywatelskiej w nagraniu audycji. Gośćmi "Śniadania Europejskiego" byli również Dariusz Szwed z Partii Zielonych i Maja Selan z Polskiej Fundacji im. Roberta Schumana.

Audycja powstała we współpracy z Komisją Europejską.

pg

Czytaj także

Co w Unii Europejskiej piszczy?

Ostatnia aktualizacja: 04.03.2012 13:03
"Śniadanie Europejskie" to nowy czwórkowy cykl audycji przygotowywany wspólnie z Komisją Europejską. Co niedzielę na naszym stole pojawiać będą się gorące tematy, którymi żyją mieszkańcy Unii Europejskiej. Pierwsze z nich już za nami!
rozwiń zwiń

Czytaj także

Chcesz zmienić unijne prawo? Proszę bardzo

Ostatnia aktualizacja: 01.04.2012 07:34
Wchodzi w życie zapisana w Traktacie Lizbońskim inicjatywa obywatelska. Musi ona uzyskać poparcie miliona obywateli z co najmniej siedmiu krajów członkowskich, by zajęła się nią Komisja Europejska.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Starsi i młodzi mogą mówić jednym głosem

Ostatnia aktualizacja: 01.04.2012 13:21
W Polsce nie brakuje ciekawych projektów, których celem jest zwiększenie aktywności seniorów. Jednym z nich jest konkurs "Seniorzy w akcji".
rozwiń zwiń