Polskie Radio
Section05
Strasburg

Dyskusje w PE o zmianach unijnych traktatów. Ekspert PISM: widać coraz większe różnice w tej kwestii

- Część Parlamentu Europejskiego, ogólnie rzecz biorąc centrolewica, namawia do bardziej zaawansowanych zmian traktatów UE. Wokół tych daleko idących zmian trudniej jest zbudować znaczącą większość. Widzieliśmy to kilka dni temu. Większość posłów głównej frakcji centroprawicowej nie poparła rezolucji [PE dot. traktatów - red.] - powiedział w Programie 1 Polskiego Radia dr Melchior Szczepanik z Polskiego Instytutu Spraw Międzynarodowych.
Zobacz więcej na temat:  ŚWIAT Strasburg Parlament Europejski reforma ue Unia Europejska Polska w Unii Europejskiej Europa Magdalena Skajewska

"Czarny dzień dla europejskiej demokracji", "akcja łamania kręgosłupów". Europosłowie PiS komentują decyzję PE

Europosłowie Prawa i Sprawiedliwości na konferencji w Strasburgu skrytykowali przyjęte przez PE sprawozdanie ws. zmiany unijnych traktatów. - Niewielką ilością głosów, ale jednak został uruchomiony proces zagrażający suwerenności Polski i innych państw członkowskich, skazując je na łaskę i niełaskę europejskiej oligarchii, czyli niedemokratycznych instytucji europejskich oraz dużych, silnych państw, przede wszystkim Francji i Niemiec - powiedział Ryszard Legutko. Wtórowali mu inni eurodeputowani PiS.
Zobacz więcej na temat:  ŚWIAT Europa Unia Europejska Parlament Europejski Europarlament Ryszard Legutko Patryk Jaki Beata Kempa Jacek Saryusz-Wolski Anna Zalewska Beata Szydło Strasburg Bruksela

Korupcyjne zarzuty nie przeszkadzają w PE. Karpiński powitany przez przewodniczącą

Otwierając w poniedziałek listopadową sesję plenarną Parlamentu Europejskiego w Strasburgu, przewodnicząca PE Roberta Metsola powitała wśród europosłów Włodzimierza Karpińskiego (PO) i Witolda Pahla (PO). Karpiński dzięki zapisom proceduralnym uzyskał mandat europosła, choć ciążą na nim zarzuty korupcyjne i przebywał w areszcie.
Zobacz więcej na temat:  ŚWIAT Europa Parlament Europejski Strasburg Włodzimierz Karpiński korupcja

Specjalny pociąg z Brukseli pomylił drogę. Pasażerowie zamiast na sesję PE do Strasburga pojechali do... Disneylandu

Specjalny pociąg z Brukseli na sesję Parlamentu Europejskiego do Strasburga pomylił drogę i dojechał do Disneylandu pod Paryżem. Błąd został już naprawiony i pociąg z godzinnym opóźnieniem dojechał do celu - donosi brukselska korespondentka Polskiego Radia Beata Płomecka.
Zobacz więcej na temat:  ŚWIAT Parlament Europejski Strasburg Unia Europejska Beata Płomecka pociągi

Hiszpański europoseł: migranci z południa nie uciekają przed wojną, chcą wygodnego życia w Europie

Migranci przybywający do Unii Europejskiej od południa nie uciekają przez wojną; oni chcą po prostu wygodnego życia w Europie - mówił w środę w Parlamencie Europejskim hiszpański europoseł Jorge Buxade Villalba. Na wniosek Europejskiej Partii Ludowej, do której należą zarówno Platforma Obywatelska jak i Polskie Stronnictwo Ludowe, Parlament Europejski w trybie pilnym zajmuje się tzw. paktem migracyjnym mającym na celu narzucenie państwom członkowskim przyjmowanie relokowanych migrantów lub płacenie wysokich kar za odmowę ich przyjęcia.
Zobacz więcej na temat:  ŚWIAT Europa Francja Strasburg Unia Europejska migracja imigranci w Europie kryzys migracyjny 2023

"Człowieku, przestań się ośmieszać". Kuźmiuk komentuje wizytę Kołodziejczaka w Strasburgu

Jak czytamy na TVP Info, Michał Kołodziejczak - lider Agrounii i kandydat Koalicji Obywatelskiej do Sejmu - pojechał do Strasburga, by "rozmawiać o przedłużeniu zakazu wwozu ukraińskiego zboża do Polski". Polityk pochwalił się w sieci, że rozmawiał z szefem komisji rolnictwa w Parlamencie Europejskim, którego - jak twierdzi - udało się przekonać do przedłużenia unijnego embarga. "Człowieku, przestań się ośmieszać, przewodniczącego Linsa przekonał komisarz Janusz Wojciechowski 31 sierpnia" - skomentował europoseł Zbigniew Kuźmiuk.
Zobacz więcej na temat:  Michał Kołodziejczak ŚWIAT UE Unia Europejska Strasburg Europa Zbigniew Kuźmiuk

Legutko do szefowej KE: zrobiła pani z praworządności karykaturę

- KE wkracza w etap, gdzie staje się machiną, która staje się ingerować na poziomie polityk krajowych. Sama pani groziła wyborcom we Włoszech - powiedział w Parlamencie Europejskim w Strasburgu eurodeputowany PiS Ryszard Legutko, biorąc udział w debacie z przewodniczącą Komisji Europejskiej Ursulą von der Leyen, po wygłoszeniu przez nią przemówienia o stanie UE. - Zrobiła pani z praworządności karykaturę - dodał polityk.
Zobacz więcej na temat:  Europa ŚWIAT Strasburg Unia Europejska Ryszard Legutko Ursula von der Leyen Parlament Europejski

Elity UE próbują wywrzeć wpływ na politykę wewnętrzną w Polsce. Weber nie jest jedyny

Przewodniczący Europejskiej Partii Ludowej Manfred Weber stwierdził w rozmowie ze stacją ZDF, że Prawo i Sprawiedliwość jest "wrogiem i będzie zwalczane". To kolejny atak z jego strony na polskie władze. Weber w swojej niechęci do Polski nie jest jednak odosobniony. Podobną postawę reprezentuje znaczna część elit UE.
Zobacz więcej na temat:  ŚWIAT Europa Unia Europejska Parlament Europejski Europarlament polityka Bruksela Strasburg

Szef MON wziął udział w przekazaniu dowództwa Eurokorpusu. Na jego czele pierwszy raz stanie Polak

W Strasburgu, z udziałem ministra obrony Mariusza Błaszczaka, rozpoczęła się uroczystość przekazania dowodzenia Eurokorpusem. Na jego czele po raz pierwszy w historii stanie Polak - generał broni Jarosław Gromadziński. Jego zastępcą - od 1 września - będzie gen. bryg. Adam Rzeczkowski.
Zobacz więcej na temat:  Ministerstwo Obrony Narodowej bezpieczeństwo służby i bezpieczeństwo Mariusz Błaszczak MON ŚWIAT wojsko Wojsko Polskie Europa Strasburg

Sesja Parlamentu Europejskiego. Europosłowie będą głosować nad rezolucją ws. Andrzeja Poczobuta

W Strasburgu rozpoczyna się dziś sesja Parlamentu Europejskiego. Europosłowie zagłosują w tym tygodniu między innymi nad rezolucją w sprawie dalszych represji władz białoruskich, w tym wobec dziennikarza i działacza mniejszości polskiej Andrzeja Poczobuta. Głosowanie prawdopodobnie odbędzie się w środę.
Zobacz więcej na temat:  ŚWIAT Europa Unia Europejska Parlament Europejski Strasburg Białoruś Andrzej Poczobut represje

Beata Płomecka relacjonuje debatę o stanie Unii Europejskiej

- Ursula von der Leyen przyznała, że w sprawie Rosji trzeba było słuchać Polski i krajów bałtyckich - mówiła w Polskim Radiu 24 Beata Płomecka. Korespondentka Polskiego Radia w Brukseli przebywała w środę w Strasburgu, gdzie przyglądała się debacie o stanie Unii Europejskiej.
Zobacz więcej na temat:  Strasburg Ursula von der Leyen Unia Europejska Europa Komisja Europejska wojna na Ukrainie wojna 2022 Polskie Radio 24 Polskie Radio 24 Rosja Ukraina