Polskie Radio
Section05
Strasburg

KE wycofuje projekt dot. pestycydów. Wojciechowski: to właściwa reakcja na głos rolników

- Wycofanie przez KE projektu ograniczenia pestycydów to właściwa reakcja na głos rolników - ocenił komisarz UE ds. rolnictwa Janusz Wojciechowski. Jak powiadomił, zaproponował w KE odstąpienie w tym roku od wyciągania sankcji wobec rolników za nieprzestrzeganie warunków Wspólnej Polityki Rolnej.
Zobacz więcej na temat:  ŚWIAT Europa Francja Strasburg Janusz Wojciechowski Komisja Europejska rolnictwo rolnicy GOSPODARKA

Eurodeputowana na usługach FSB? Debata w Strasburgu. "Sytuacja jest poważna"

Nie można pozwolić, by szpiedzy Putina przebywali w Parlamencie Europejskim - podkreślała większość deputowanych podczas debaty na sesji plenarnej w Strasburgu. Została ona zorganizowana po doniesieniach, że łotewska europoseł Tatiana Żdanoka współpracowała przez wiele lat z rosyjską Federalną Służbą Bezpieczeństwa.
Zobacz więcej na temat:  ŚWIAT Europa Francja Strasburg Parlament Europejski szpiegostwo szpieg

Zapowiada się gorący dzień w europarlamencie. Dziś dwie ważne debaty

Debaty dotyczące sytuacji na Węgrzech oraz unijnego szczytu poświęconego pomocy dla Ukrainy to główne tematy trzeciego dnia sesji Parlamentu Europejskiego w Strasburgu - informuje korespondentka Polskiego Radia Beata Płomecka. Szczyt z udziałem unijnych przywódców odbędzie się 1 lutego i spodziewane jest wtedy zatwierdzenie pakietu finansowego dla Ukrainy w wysokości 50 miliardów euro do 2027 roku.
Zobacz więcej na temat:  ŚWIAT Europa Strasburg Parlament Europejski Węgry Ukraina

"Musimy zmienić prawo aborcyjne". Kotula: będziemy wypracowywać rozwiązania, zanim to nastąpi

Minister ds. równości Katarzyna Kotula zapowiedziała w piątek na antenie Radia RMF 24 zmiany prawa w Polsce dotyczącego aborcji. - Będę współpracować z minister zdrowia Izabelą Leszczyną w zakresie wypracowywania natychmiastowych rozwiązań, zanim zmieni się prawo aborcyjne, które będą mogły dać kobietom i lekarzom poczucie bezpieczeństwa - powiedziała Kotula. 
Zobacz więcej na temat:  POLSKA aborcja prawo Strasburg lewica lekarz kobieta

Dyskusje w PE o zmianach unijnych traktatów. Ekspert PISM: widać coraz większe różnice w tej kwestii

- Część Parlamentu Europejskiego, ogólnie rzecz biorąc centrolewica, namawia do bardziej zaawansowanych zmian traktatów UE. Wokół tych daleko idących zmian trudniej jest zbudować znaczącą większość. Widzieliśmy to kilka dni temu. Większość posłów głównej frakcji centroprawicowej nie poparła rezolucji [PE dot. traktatów - red.] - powiedział w Programie 1 Polskiego Radia dr Melchior Szczepanik z Polskiego Instytutu Spraw Międzynarodowych.
Zobacz więcej na temat:  ŚWIAT Strasburg Parlament Europejski reforma ue Unia Europejska Polska w Unii Europejskiej Europa Magdalena Skajewska

"Czarny dzień dla europejskiej demokracji", "akcja łamania kręgosłupów". Europosłowie PiS komentują decyzję PE

Europosłowie Prawa i Sprawiedliwości na konferencji w Strasburgu skrytykowali przyjęte przez PE sprawozdanie ws. zmiany unijnych traktatów. - Niewielką ilością głosów, ale jednak został uruchomiony proces zagrażający suwerenności Polski i innych państw członkowskich, skazując je na łaskę i niełaskę europejskiej oligarchii, czyli niedemokratycznych instytucji europejskich oraz dużych, silnych państw, przede wszystkim Francji i Niemiec - powiedział Ryszard Legutko. Wtórowali mu inni eurodeputowani PiS.
Zobacz więcej na temat:  ŚWIAT Europa Unia Europejska Parlament Europejski Europarlament Ryszard Legutko Patryk Jaki Beata Kempa Jacek Saryusz-Wolski Anna Zalewska Beata Szydło Strasburg Bruksela

Korupcyjne zarzuty nie przeszkadzają w PE. Karpiński powitany przez przewodniczącą

Otwierając w poniedziałek listopadową sesję plenarną Parlamentu Europejskiego w Strasburgu, przewodnicząca PE Roberta Metsola powitała wśród europosłów Włodzimierza Karpińskiego (PO) i Witolda Pahla (PO). Karpiński dzięki zapisom proceduralnym uzyskał mandat europosła, choć ciążą na nim zarzuty korupcyjne i przebywał w areszcie.
Zobacz więcej na temat:  ŚWIAT Europa Parlament Europejski Strasburg Włodzimierz Karpiński korupcja

Specjalny pociąg z Brukseli pomylił drogę. Pasażerowie zamiast na sesję PE do Strasburga pojechali do... Disneylandu

Specjalny pociąg z Brukseli na sesję Parlamentu Europejskiego do Strasburga pomylił drogę i dojechał do Disneylandu pod Paryżem. Błąd został już naprawiony i pociąg z godzinnym opóźnieniem dojechał do celu - donosi brukselska korespondentka Polskiego Radia Beata Płomecka.
Zobacz więcej na temat:  ŚWIAT Parlament Europejski Strasburg Unia Europejska Beata Płomecka pociągi

Hiszpański europoseł: migranci z południa nie uciekają przed wojną, chcą wygodnego życia w Europie

Migranci przybywający do Unii Europejskiej od południa nie uciekają przez wojną; oni chcą po prostu wygodnego życia w Europie - mówił w środę w Parlamencie Europejskim hiszpański europoseł Jorge Buxade Villalba. Na wniosek Europejskiej Partii Ludowej, do której należą zarówno Platforma Obywatelska jak i Polskie Stronnictwo Ludowe, Parlament Europejski w trybie pilnym zajmuje się tzw. paktem migracyjnym mającym na celu narzucenie państwom członkowskim przyjmowanie relokowanych migrantów lub płacenie wysokich kar za odmowę ich przyjęcia.
Zobacz więcej na temat:  ŚWIAT Europa Francja Strasburg Unia Europejska migracja imigranci w Europie kryzys migracyjny 2023

"Człowieku, przestań się ośmieszać". Kuźmiuk komentuje wizytę Kołodziejczaka w Strasburgu

Jak czytamy na TVP Info, Michał Kołodziejczak - lider Agrounii i kandydat Koalicji Obywatelskiej do Sejmu - pojechał do Strasburga, by "rozmawiać o przedłużeniu zakazu wwozu ukraińskiego zboża do Polski". Polityk pochwalił się w sieci, że rozmawiał z szefem komisji rolnictwa w Parlamencie Europejskim, którego - jak twierdzi - udało się przekonać do przedłużenia unijnego embarga. "Człowieku, przestań się ośmieszać, przewodniczącego Linsa przekonał komisarz Janusz Wojciechowski 31 sierpnia" - skomentował europoseł Zbigniew Kuźmiuk.
Zobacz więcej na temat:  Michał Kołodziejczak ŚWIAT UE Unia Europejska Strasburg Europa Zbigniew Kuźmiuk

Legutko do szefowej KE: zrobiła pani z praworządności karykaturę

- KE wkracza w etap, gdzie staje się machiną, która staje się ingerować na poziomie polityk krajowych. Sama pani groziła wyborcom we Włoszech - powiedział w Parlamencie Europejskim w Strasburgu eurodeputowany PiS Ryszard Legutko, biorąc udział w debacie z przewodniczącą Komisji Europejskiej Ursulą von der Leyen, po wygłoszeniu przez nią przemówienia o stanie UE. - Zrobiła pani z praworządności karykaturę - dodał polityk.
Zobacz więcej na temat:  Europa ŚWIAT Strasburg Unia Europejska Ryszard Legutko Ursula von der Leyen Parlament Europejski

Elity UE próbują wywrzeć wpływ na politykę wewnętrzną w Polsce. Weber nie jest jedyny

Przewodniczący Europejskiej Partii Ludowej Manfred Weber stwierdził w rozmowie ze stacją ZDF, że Prawo i Sprawiedliwość jest "wrogiem i będzie zwalczane". To kolejny atak z jego strony na polskie władze. Weber w swojej niechęci do Polski nie jest jednak odosobniony. Podobną postawę reprezentuje znaczna część elit UE.
Zobacz więcej na temat:  ŚWIAT Europa Unia Europejska Parlament Europejski Europarlament polityka Bruksela Strasburg

Szef MON wziął udział w przekazaniu dowództwa Eurokorpusu. Na jego czele pierwszy raz stanie Polak

W Strasburgu, z udziałem ministra obrony Mariusza Błaszczaka, rozpoczęła się uroczystość przekazania dowodzenia Eurokorpusem. Na jego czele po raz pierwszy w historii stanie Polak - generał broni Jarosław Gromadziński. Jego zastępcą - od 1 września - będzie gen. bryg. Adam Rzeczkowski.
Zobacz więcej na temat:  Ministerstwo Obrony Narodowej bezpieczeństwo służby i bezpieczeństwo Mariusz Błaszczak MON ŚWIAT wojsko Wojsko Polskie Europa Strasburg