Muzyka dla maturzystów. Poetki i poeci polskiej piosenki

Ostatnia aktualizacja: 06.05.2020 16:30
W kolejnej odsłonie cyklu "Muzyka dla maturzystów" powtarzamy język polski. Który polski zespół świetnie się koniuguje? Kto czyta Rilkego i na czym polega pastisz w muzyce?
Audio
 • Muzyka dla maturzystów - selekcja Uli Kaczyńskiej (Stacja Kultura/Czwórka)
Organek na Trójkowej scenie
Organek na Trójkowej scenie Foto: Wojciech Kusiński/Polskie Radio

Zobacz także
dj bert norbert borzym 1200.jpg
Muzyka dla maturzystów. DJ Bert uczy historii

W 1993 roku Katarzyna Nosowska z zespołem Hey nagrała piosenkę "Teksański", która z jednej strony opowiadała o niemocy twórczej, a z drugiej - o tym, jak powstają teksty utworów. Kolejne pokolenia polskich muzyków korzystają z tej wykładni i coraz większą wagę przywiązują już nie tylko do formy, ale i do treści swoich kompozycji. - Jeśli planujecie na maturze wybrać analizę i interpretację tekstu, warto słuchać polskiej muzyki - namawia Ula Kaczyńska.

Wśród wybranych przez nią piosenek, które pomogą przygotować się do egzaminu dojrzałości z języka polskiego, jest "Rilke" Organka. - Ten utwór to wariacja na temat wiersza "Zgaś moje oczy" Reinera Marii Rilkego - austriackiego poety, reprezentanta liryki symbolicznej i prekursora egzystencjalizmu - opowiada dziennikarka muzyczna i autorka audycji "Wszystko gra". 

Czytaj także
fraktale matematyka pixabay 1200.jpg
Muzyka dla maturzystów. Math rock na funkcje i równania

Paulina Przybysz wykorzystuje intertekstualność i w swoich piosenkach często odwołuje się do istniejących już tekstów kultury. - W utworze "Zima" mamy nawiązanie do "Gry o Tron", natomiast "Pirx" odsyła słuchacza do jednej z najbardziej lubianych książek Stanisława Lema "Opowieści o pilocie Pirxie", która została wydana w 1968 roku - mówi Ula Kaczyńska.

Przed maturą z języka polskiego warto też wsłuchać się w teksty polskich raperów, dobrym sprawdzianem może być też analiza twórczości Króla. Na kłopoty z gramatyką poleca się The Dumplings z utworem "Nie gotujemy", który pokazuje, na czym w naszym języku polega koniugacja. A jeśli ktoś chciałby dowiedzieć się czegoś więcej o pastiszu w kulturze, powinien przyjrzeć się utworom Eurodanka. - Artysta balansuje na granicy dobrego smaku i choć jego piosenki "na pierwszy rzut ucha" mogą kojarzyć się z discopolowym klimatem, są ujęte w nawias, który dystansuje je od twórczości chodnikowej - wyjaśnia autorka muzycznej selekcji. 

Kolejna odsłona "Muzyki dla maturzystów" - już za tydzień (13.05) w "Stacji Kultura". Autorem cyklu jest Damian Sikorski.

PLAYLISTA:

 • Misia Furtak - Mózg
 • The Dumplings - Nie gotujemy 
 • Pablopavo i Ludziki - Karwoski 
 • Paulina Przybysz - Pirx 
 • Brodka - Hamlet
 • Organek - Rilke
 • Król - Druga pomoc
 • Siekiera - Misiowie puszyści
 • Eurodanek - Eden
 • Wczasy - Jesteś najlepszy

***

Tytuł audycji: Stacja Kultura

Prowadzi: Kasia Dydo

Data emisji: 29.04.2020

Godzina emisji: 11.30

kul/ac

Czytaj także

Vienio, Jamiroquai, Brodka, czyli muzyka pro-eko

Ostatnia aktualizacja: 22.04.2019 14:02
Jednym z przykładów piosenki zaangażowanej w problemy ekologiczne jest "Corner of the Earth” formacji Jamiroquai. Vienio, Brodka czy Bovska także w swoich utworach poruszają tę tematykę. 
rozwiń zwiń
Czytaj także

"Dwa psy przeżyły". Ten Typ Mes napisał pamiętnik z czasów dojrzewania na przełomie XX i XXI wieku

Ostatnia aktualizacja: 04.05.2020 17:10
Nazywa się Piotr Szmidt i jest dobrze zapowiadającym się debiutantem. Przynajmniej jeśli chodzi o literaturę, bo na polskiej scenie muzycznej triumfy święci już od dawna.
rozwiń zwiń