Vienio, Jamiroquai, Brodka, czyli muzyka pro-eko

Ostatnia aktualizacja: 22.04.2019 14:02
Jednym z przykładów piosenki zaangażowanej w problemy ekologiczne jest "Corner of the Earth” formacji Jamiroquai. Vienio, Brodka czy Bovska także w swoich utworach poruszają tę tematykę. 
Audio
  • O ekologicznych wątkach w polskiej i zagranicznej muzyce - materiał Damiana Sikorskiego (Stacja Kultura/Czwórka)
Jamiroquai
JamiroquaiFoto: Nikola Spasenoski/Shutterstock.com

"Corner of the Earth" to niezbyt znana piosenka Jamiroquai, tymczasem to kompozycja oparta na rytmie bossa novy i fantastycznym kobiecym chórze. Ekologiczne przesłanie numeru muzycy zespołu Jamiroquai podkreślili teledyskiem, w którym sporą rolę grają wilki.

Na Polskim rynku muzycznym również nie brakuje artystów, którzy podkreślają swoje zamiłowanie do ekologii. - Motyw natury albo osadzenia w miejskim, zanieczyszczonym środowisku przewija się w moich piosenkach. Zaczynając od "Kaktusa", a kończąc na piosence "Smog, Lastriko", która już w tytule zdradza odniesienie do tej problematyki - mówiła Bovska.

W tym kierunku podąża muzycznie także m.in. Vienio. Na jego albumie "Twarzowa" znajdują się utwory komentujące imperializm, dzisiejsze realia mediów społecznościowych, problemy ekologiczne, ale także refleksje o życiu w świecie rapu. Na liście ekomuzyków są także m.in. Duże Pe, Brodka, Krzysztof Zalewski czy Natalia Przybysz. A które ekoutwory wybrałaby na swoją playlistę dziennikarka muzyczna Czwórki Ula Kaczyńska? I jaki związek z ekomuzyką ma Leonardo DiCaprio? O tym w nagraniu materiału reporterskiego Damiana Sikorskiego.

***

Tytuł audycji: Stacja Kultura

Prowadzi: Kasia Dydo

Data emisji: 22.04.2019

Godzina emisji: 10.40

kd/pj

Czytaj także

Igor Seider: na scenie zostawiamy 200 procent siebie

Ostatnia aktualizacja: 14.09.2017 11:58
Te wakacje były dla Igora Seidera, wokalisty projektów MamaSellita i Igorilla, wyjątkowe. Koncertując z zespołem, pracował jednocześnie nad własnym solowym krążkiem "Wbrew", który ukazać ma się już 29 września.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Tola Szlagowska: pisanie tekstów to mój sposób na komunikowanie się ze światem

Ostatnia aktualizacja: 21.05.2018 13:08
- Warto zwacać uwagę na tekst. Muzyka to kompozycja, która łączy ze sobą słowa i melodię, i całe instrumentarium - opowiadał dziennikarz Czwórki Damian Sikorski.
rozwiń zwiń