Paulina Przybysz: frazę kładę raz, nie poprawiam słów

Ostatnia aktualizacja: 29.01.2020 14:30
"Zima" to drugi singiel zapowiadający nową płytę Pauliny Przybysz. - Napisałam ją w ubiegłym roku, podczas prawdziwej, śnieżnej zimy. Wyprowadziłam się z miasta, zamieszkałam w lesie, piosenki powstawały między długimi spacerami i kolejnymi odcinkami "Gry o Tron". Dużo w nich psychicznego miotania - opowiada artystka.  
Audio
  • Po "Zimie" przyjdzie "Odwilż". Paulina Przybysz o nowej płycie (Wszystko gra/Czwórka)
Paulina Przybysz i Ula Kaczyńska
Paulina Przybysz i Ula KaczyńskaFoto: Kamil Jasieński/Czwórka

Czytaj także
przybysz zamilska 1200.jpg
Paulina Przybysz z krążkiem "Chodź tu" u Natalii Zamilskiej

"Odwilż" po polsku

Nowy krążek Pauliny Przybysz ukaże się 20 lutego i będzie w całości zaśpiewany po polsku. - Pisanie tekstów to trochę poezja, a trochę jednak matematyka: frazowanie, rytmika, transakcentacja. Wychodzę z założenia, że im słowo jest rzadziej używane, tym lepiej - tłumaczy gość Czwórki. - Kiedy piszę piosenki dla siebie, nie nucę do melodii, tylko od razu staram się kłaść zdania i sens. Dzięki temu, kiedy potem je śpiewam, to jest to dla mnie naturalna wypowiedź - dodaje. 

"Walka o Tron" między wersami

Artystka przyznaje także, że niechętnie poprawia swoje teksty. - Kiedy mam flow, które płynie, to siedzę i piszę. Ufam tej chwili i nie kombinuję ze zmianami, chyba że rzeczywiście zrobiłam jakiś błąd - śmieje się. - W "Zimie" między polskimi wersami umieściłam angielski tekst "the winter is coming". Cytat z "Gry o Tron" sam ze mnie wyszedł - wspomina. 

Wśród piosenek, które znajdą się na płycie będzie utwór "Ona i ja". - To opowieść o związku z muzyką i o wartości tegoż zjawiska w moim życiu. Bez muzyki nie umiałabym funkcjonować - podsumowuje Przybysz.

Czytaj także
przybysz natalia i paulina 1200.jpg
"Sistars to dla wielu dzieciaków jest odkrycie"

Lekka i przyjazna bohema Przybysz

Paulina Przybysz tradycyjnie tworzyła muzykę przy współpracy z młodymi zdolnymi producentami jak Vito i Amar znani ze składu Bitamina, Paweł Stachowiak (Kroki, EABS), Marek Pędziwiatr, Spisek 1 (Night Marks, EABS), Adam Kabaciński, Max Psuja. Za brzmienie albumu "Odwilż", podobnie jak przy "Chodź Tu" czy nagraniach Rity Pax, odpowiada Jacek Antosik. Na płycie usłyszymy także bębny Wiktorii Jakubowskiej i niezwykłych, skrzętnie wyselekcjonowanych gości. Wśród nich pewną dzielną kobietę, która może namieszać w polskim rapie.

***  

Tytuł audycji: Wszystko gra

Prowadzi: Ula Kaczyńska

Gość: Paulina Przybysz (wokalistka, kompozytorka, autorka tekstów)

Data emisji: 29.01.2020

Godzina emisji: 9.05

kul/ac


Czytaj także

Ofelia: słuchacz zasługuje na wszystko, co najlepsze

Ostatnia aktualizacja: 16.12.2019 16:00
Aktorka Iga Krefft jako Ofelia wydała debiutancką płytę. "Ofelię" wyprodukował znany ze współpracy z Natalią Przybysz Jurek Zagórski, a na krążku znalazło się dwanaście wyjątkowych utworów. 
rozwiń zwiń
Czytaj także

Radiohead w sieci. Archiwum, o jakim marzy każdy fan muzyki

Ostatnia aktualizacja: 27.01.2020 16:00
Kiedyś strona internetowa Radiohead świeciła pustkami, dziś to najlepiej zorganizowane archiwum muzyczne w sieci. - Biblioteka Publiczna Radiohead pojawiła się 20 stycznia. Dla fana to miejsce, o którym marzy się całe życie - mówi Norbert Borzym.  
rozwiń zwiń