Po Polsce i świecie. Podróżuj pięknie i smacznie

Ostatnia aktualizacja: 07.11.2016 11:20
Podróże i jedzenie to dwie pasje Natalii Sitarskiej, współautorki bloga "Tasteaway". Blog założony w 2011 roku był efektem kulinarnej, miesięcznej wycieczki po Europie.
Audio
  • Natalia Sitarska, współautorka bloga "Tasteaway" opowiada o swoich pasjach (Hotspot/Czwórka)
Podróże z dzieckiem poszerzyły zakres tematyczny bloga Tasteaway
Podróże z dzieckiem poszerzyły zakres tematyczny bloga TasteawayFoto: Glow Images/East News

- Blog "Widelcem przez świat" zamienił się na "Tasteaway", który współprowadzę z mężczyzną mojego życia i naszym synkiem - mówi gość Mateusza Kulika. - Dziś piszę nie tylko o jedzeniu, ale i o podróżach z dzieckiem. Ten temat okazał się potrzebny i bardzo nam bliski - opowiada.

Natalia wraz z rodziną rocznie odbywa jedną większą wyprawę w świat - najczęściej do Azji. - Jeździmy też dużo po Europie i lubimy weekendowe wycieczki po Polsce - zdradza. - Podróżowanie kulinarne to jeden z lepszych sposobów na odkrywanie świata, to sposób pełniejszy, bardziej bogaty. Poznajemy nie tylko ciekawe miejsca, krajobrazy, muzea ale także kuchnie - potrawy które znamy, ale też liczne ciekawostki, specjały, których nigdy nie jedliśmy - wyjaśnia i poleca słuchaczom Czwórki swoje ulubione kulinarnie miejsca na mapie Polski, w których skosztujemy m.in. kartaczy, blin czy pierekaczewnika.

***

Tytuł audycji: Hotspot

Prowadzi: Mateusz Kulik

Gość: Natalia Sitarska (współautorka bloga "Tasteaway")

Data emisji: 05.11.2016

Godzina emisji: 17.05

pj/kd

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Street food - to nie tylko burgery i frytki

Ostatnia aktualizacja: 10.07.2016 11:56
- W Europie Zachodniej i USA food trucki są pełnoprawnym elementem sceny gastronomicznej. W Polsce wciąż jest to traktowane jako ciekawostka - mówi Michał Skoczek czyli Żorż Ponimirski, autor bloga Street Food Polska.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Współczesne naczynia na nowoczesne dania

Ostatnia aktualizacja: 17.10.2016 09:35
- Art Food - to wystawa absolutnie przepiękna, są to unikalne prototypy przepięknych porcelanowych naczyń - mówi Magda Mich, rzeczniczka Instytutu Adama Mickiewicza. Wszystkie one powstały na wyjątkowych warsztatach.
rozwiń zwiń