Lampki choinkowe. Ciche, dziś już tanie, bohaterki świąt

Ostatnia aktualizacja: 26.12.2016 14:10
Świąteczne dekoracje to bardzo ważny punkt świątecznych przygotowań. Nowe bombki, łańcuchy stroiki. Warto także odpowiednio wybierać lampki choinkowe.
Audio
  • Jerzy Lemański z Muzeum Techniki opowiada o historii lampek choinkowych (Stacja Nauka/Czwórka)
Zdj. ilustracyjne
Zdj. ilustracyjneFoto: Kelly Hunter/flickr/CC BY-SA 2.0

Dziś lampki choinkowe kosztują kilka złotych, jednak kiedyś mieli je tylko najbogatsi. Świecący zestaw kosztował 300 dolarów, co stanowiło niemal pół wartości nowiutkiego samochodu.

- Do końca XIX wieku choinki zdobiono świeczkami. To był bardzo popularny sposób dekoracji, choć nie najbezpieczniejszy - mówi Jerzy Lemański z Muzeum Techniki. - Lampki pojawiły się w 1882 roku. Wiele źródeł przypisuje ich autorstwo Tomasowi Edisonowi ale nie jest to prawdą. Pierwszą osobą, która umieściła lampki na drzewku był Edward Johnson, przyjaciel i współpracownik Edisona, wiceprezes towarzystwa elektrycznego. Zawiesił kilkadziesiąt lampek w 3 kolorach flagi amerykańskiej na drzewku - dodaje.

Lampki zachwycały wszystkich, nie każdy jednak mógł sobie na nie pozwolić. Podobnie było w powojennej Polsce, brak elektryfikacji miał również wpływ na ich popularność. Dziś zaś pozostaje nam czekać na to, jak sprawdzą się choinkowe lampki solarne.

***

Tytuł audycji: "Stacja Nauka"

Prowadzi: Patryk Kuniszewicz

Materiał: Maciej Oswald

Data emisji: 26.12.2016

Godzina emisji: 12.40

pj

Czytaj także

Piksele w oczach. W jakiej rozdzielczości widzi człowiek?

Ostatnia aktualizacja: 27.01.2016 13:00
Czy wszyscy widzimy tak samo? Na to pytanie odpowiedział w Czwórce Mariusz Strąk, lekarz okulista, którego zdaniem ludzkie oko działa jak... świetnej jakości kamera.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Kofeina. Dlaczego nie możemy się od niej uwolnić?

Ostatnia aktualizacja: 07.11.2016 15:04
Kofeina, którą spożywamy pochodzi z różnych źródeł. Ta obecna w herbacie zwana jest teiną, ta w guaranie - guaraniną, a w yerba mate - mateiną.
rozwiń zwiń