Kofeina. Dlaczego nie możemy się od niej uwolnić?

Ostatnia aktualizacja: 07.11.2016 15:04
Kofeina, którą spożywamy pochodzi z różnych źródeł. Ta obecna w herbacie zwana jest teiną, ta w guaranie - guaraniną, a w yerba mate - mateiną.
Audio
Kawa poprawia nastrój, ale nie warto pić jej w zbyt dużych ilościach
Kawa poprawia nastrój, ale nie warto pić jej w zbyt dużych ilościachFoto: Glow Images/East News

Słuchaj także
Glodowka 1200.jpg
Czy dieta-nic pomoże schudnąć?

W rozmowie z Czwórką dietetyk Aleksandra Kubacka tłumaczyła, jak kofeina działa na nasze organizmy. - Blokuje w mózgu receptory odpowiedzialne za aktywność niektórych neuroprzekaźników, dzięki czemu poprawia jego wydolność, a przez to - naszą koncentrację, pamięć i nastrój - mówiła ekspertka. Jak przekonywała, kofeina zaczyna działać w pełni po ok. 30 minutach od jej spożycia, ale pierwsze efekty powinniśmy móc zauważyć po niecałym kwadransie.

A jakie skutki uboczne powoduje długotrwałe przyjmowanie kofeiny i czy można ją "przedawkować"? Po jakim czasie ludzki organizm uodparnia się na tę substancję i dlaczego w napojach energetycznych bardziej od kofeiny działa… cukier? Zapraszamy do wysłuchania nagrania materiału reporterskiego Macieja Oswalda.

***

Tytuł audycji: "Stacja Nauka"

Prowadzi: Patryk Kuniszewicz

Data emisji: 7.11.2016

Godzina emisji: 12.35

kd/mg

Czytaj także

Naukowe rekordy. Kiedy spali się świat?

Ostatnia aktualizacja: 06.06.2016 16:15
Między 35,8 a 37,3 st. C - w tej temperaturze organizm człowieka funkcjonuje optymalnie. A jak wygląda to w przypadku naszej planety?
rozwiń zwiń
Czytaj także

Gąbki naturalne a syntetyczne - które wybrać?

Ostatnia aktualizacja: 07.06.2016 15:45
Czym są gąbki naturalne i z czego produkuje się gąbki syntetyczne? Na to pytanie odpowiedzi poszukali reporterzy "Nawiedzonych".
rozwiń zwiń
Czytaj także

Żywe kultury bakterii. "Specjaliści od dobrej roboty"

Ostatnia aktualizacja: 06.10.2016 16:30
Najpierw przetrzymywane są w stanie hibernacji, po dodaniu do mleka zaczynają żyć i stają się mikroskopijnymi obrońcami organizmu. Czym tak naprawdę są żywe kultury bakterii?
rozwiń zwiń