Bibliotekarze dziś robią roboty i programują

Ostatnia aktualizacja: 08.05.2018 14:30
- Dawniej w bibliotekach były tylko książki papierowe - mówi bibliotekarka, Monika Schmeichel-Zarzeczna z MBP w Lublinie. - W tym momencie mamy też audiobooki, dostęp do platform z ebookami, jak również (np. w Sopocie) pojawiają się do wypożyczenia czytniki z ebookami. Książka elektroniczna wchodzi coraz mocniej do bibliotek - dodaje.
Audio
  • Monika Schmeichel-Zarzeczna z MBP w Lublinie i Dariusz Perliński z Biblioteki Uniwersytetu Łódzkiego opowiadają o dzisiejszej roli bibliotek (Stacja Nauka/Czwórka)
Monika Schmeichel-Zarzeczna z MBP w Lublinie
Monika Schmeichel-Zarzeczna z MBP w Lublinie Foto: Patryk Kuniszewicz/Czwórka

Czytaj także:

puzynska1200.jpg
Katarzyna Puzyńska: Lipowo to Pokrzydowo, już tego nie ukrywam

- Oczywiście i dziś książka papierowa zdecydowanie przeważa, ale biblioteki rozwijają się z duchem czasu - opowiada gość Patryka Kuniszewicza, w obchodzonym dziś Dniu Bibliotekarza i Bibliotek. - Takie placówki muszą się rozwijać, bo inaczej straciłaby swoich czytelników. Funkcja biblioteki na przestrzeni ostatnich lat trochę się zmienia, rozszerza się - uzupełnia. 

Biblioteki dziś chętnie korzystają z nowych technologii w edukacji i kulturze. Organizują spotkania, warsztaty programowania dla dzieci i młodzieży. Bibliotekarze dokształcają się w dziedzinach programowania i robotyki, pod okiem niektórych z nich można dziś nawet skonstruować robota. 

Monika Schmeichel-Zarzeczna Biblioteki przekształcają się w małe centra kulturalno-edukacyjne dla wszystkich grup wiekowych

Po co nam dziś biblioteki, skoro mamy internet? Czy w takim miejscu można umówić się na randkę? Monika Schmeichel-Zarzeczna opowiada w audycji. Dariusz Perliński z Biblioteki Uniwersytetu Łódzkiego opowiada zaś, jak wygląda biblioteka XXI wieku i czemu czasem działa aż do 24.00. 

***

Tytuł audycji: Stacja Nauka

Prowadzi: Patryk Kuniszewicz

Goście: Monika Schmeichel-Zarzeczna z MBP w Lublinie, ambasadorka EPALE, Dariusz Perliński z Biblioteki Uniwersytetu Łódzkiego

Data emisji: 8.05.2018

Godzina emisji: 12.21

pj/ac

Czytaj także

Dlaczego Norweg jest "szczęśliwy jak łosoś"?

Ostatnia aktualizacja: 01.05.2018 12:00
- "Skandynawowie są zimni i zdystansowani", usłyszałam przed pierwszym wyjazdem. Wystarczyło kilka dni, żebym przekonała się, że Norwegowie są pomocni, ale cenią strefę prywatną - opowiada Anna Kurek, autorka książki "Szczęśliwy jak łosoś".
rozwiń zwiń
Czytaj także

Shinrin-yoku. Jak dzięki drzewom stać się szczęśliwszym i zdrowszym?

Ostatnia aktualizacja: 01.05.2018 10:10
Autor książki "Shinrin-yoku. Sztuka i teoria leśnych kąpieli", dr Qing Li swoimi badaniami udowodnił, że obcowanie z drzewami, a nawet wdychanie olejków eterycznych, może obniżać ciśnienie krwi, zmniejszać stres, zwiększać energię życiową i pobudzać układ odpornościowy.
rozwiń zwiń