X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem

Urocze, aksamitne zwierzątko. Wróg dżdżownic i kwiatowych rabat

Ostatnia aktualizacja: 03.08.2018 11:14
Kret uważany jest za szkodnika, jego kopce, przez przyrodników nazywane kretowinami, niszczą przydomowe trawniki, ogrody i piękne rabaty. Na szczeście, choć czeska bajka ociepla jego wizerunek.  
Audio
  • Bartosz Popczyński opowiada o krecie i jego przystosowaniu do życia pod ziemią (Najlepszy Dzień Tygodnia/Czwórka)
  • Kret - czym się żywi i co robi zimą? - opowiada Bartosz Popczyński (Najlepszy Dzień Tygodnia/Czwórka)
Kret
KretFoto: pixabay/Beeki

- Kopce kreta, czyli kretowiny to kominy korytarzy krecich, służą do wentylowania. Nie są to oddzielne domki tego zwierzęcia - mówi Bartosz Popczyński z Centrum Edukacji Przyrodniczo-Leśnej Lasów Miejskich Warszawa. - Podziemna sieć korytarzy wybudowanych przez kreta może mieć nawet 200 metrów, dlatego niezbędne jest odpowietrzenie - dodaje. 

Jednym z niewielu atutów kreta jest jego aksamitne futerko. - Na jednym milimetrze kwadratowym skóry kreta jest około 200 włosków - mówi ekspert. - Charakteryzują go również duże przednie łapy, które potrafią naciskać na glebę z siłą 40 razy większą niż sam kret waży, czyli około 4 kg - dodaje. 

Doskonałym zmysłem tego zwierzęcia jest węch, w przeciwieństwie do wzroku. To zapachy i odczuwanie nawet najdelikatniejszych drgań sprawiają, że krety genialnie radzą sobie pod ziemią w zdobywaniu pożywienie. A czym się żywią? Jak sprawiają, że w jednej z podziemnych komór magazynują żywe dżdżownice, które nie uciekają? O tym ciekawostkach w materiale Anny Hardej. 


***

Tytuł audycji: Najlepszy dzień tygodnia

Prowadzą: Kamila Dębczak i Kuba Marcinowicz

Materiał: Anna Hardej

Gość: Bartosz Popczyński (Centrum Edukacji Przyrodniczo-Leśnej Lasów Miejskich Warszawa)

Data emisji: 3.06.2018

Godzina emisji: 7,35; 8.44 

pj

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Skowronek - ptak z fryzurą na Jamesa Deana

Ostatnia aktualizacja: 04.05.2018 11:29
- Skowronka nie spotkamy wśród drzew ani krzaków. On lubi otwarte przestrzenie, rozłożyste łąki - mówi Bartosz Popczyński z Centrum Edukacji Przyrodniczo Leśnej.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Nowoczesność i stodoła. Ekologicznie i tanio

Ostatnia aktualizacja: 22.06.2018 09:23
- Hasło nowoczesna stodoła to przede wszystkim połączenie tradycji, sielskości z nowoczesnością - mówi Adam Długoszowski, architekt, bloger. - Mamy prostokątną bryłę, prostą formę, łączymy to z nowoczesnymi rozwiązaniami architektonicznymi - dodaje. 
rozwiń zwiń