Urocze, aksamitne zwierzątko. Wróg dżdżownic i kwiatowych rabat

Ostatnia aktualizacja: 03.08.2018 11:14
Kret uważany jest za szkodnika, jego kopce, przez przyrodników nazywane kretowinami, niszczą przydomowe trawniki, ogrody i piękne rabaty. Na szczeście, choć czeska bajka ociepla jego wizerunek.  
Audio
  • Bartosz Popczyński opowiada o krecie i jego przystosowaniu do życia pod ziemią (Najlepszy Dzień Tygodnia/Czwórka)
  • Kret - czym się żywi i co robi zimą? - opowiada Bartosz Popczyński (Najlepszy Dzień Tygodnia/Czwórka)
Kret
KretFoto: pixabay/Beeki

- Kopce kreta, czyli kretowiny to kominy korytarzy krecich, służą do wentylowania. Nie są to oddzielne domki tego zwierzęcia - mówi Bartosz Popczyński z Centrum Edukacji Przyrodniczo-Leśnej Lasów Miejskich Warszawa. - Podziemna sieć korytarzy wybudowanych przez kreta może mieć nawet 200 metrów, dlatego niezbędne jest odpowietrzenie - dodaje. 

Jednym z niewielu atutów kreta jest jego aksamitne futerko. - Na jednym milimetrze kwadratowym skóry kreta jest około 200 włosków - mówi ekspert. - Charakteryzują go również duże przednie łapy, które potrafią naciskać na glebę z siłą 40 razy większą niż sam kret waży, czyli około 4 kg - dodaje. 

Doskonałym zmysłem tego zwierzęcia jest węch, w przeciwieństwie do wzroku. To zapachy i odczuwanie nawet najdelikatniejszych drgań sprawiają, że krety genialnie radzą sobie pod ziemią w zdobywaniu pożywienie. A czym się żywią? Jak sprawiają, że w jednej z podziemnych komór magazynują żywe dżdżownice, które nie uciekają? O tym ciekawostkach w materiale Anny Hardej. 


***

Tytuł audycji: Najlepszy dzień tygodnia

Prowadzą: Kamila Dębczak i Kuba Marcinowicz

Materiał: Anna Hardej

Gość: Bartosz Popczyński (Centrum Edukacji Przyrodniczo-Leśnej Lasów Miejskich Warszawa)

Data emisji: 3.06.2018

Godzina emisji: 7,35; 8.44 

pj

Czytaj także

Skowronek - ptak z fryzurą na Jamesa Deana

Ostatnia aktualizacja: 04.05.2018 11:29
- Skowronka nie spotkamy wśród drzew ani krzaków. On lubi otwarte przestrzenie, rozłożyste łąki - mówi Bartosz Popczyński z Centrum Edukacji Przyrodniczo Leśnej. 
rozwiń zwiń
Czytaj także

Nowoczesność i stodoła. Ekologicznie i tanio

Ostatnia aktualizacja: 22.06.2018 09:23
- Hasło nowoczesna stodoła to przede wszystkim połączenie tradycji, sielskości z nowoczesnością - mówi Adam Długoszowski, architekt, bloger. - Mamy prostokątną bryłę, prostą formę, łączymy to z nowoczesnymi rozwiązaniami architektonicznymi - dodaje. 
rozwiń zwiń