Kolejny market bez plastiku. Sposób by zmiejszyć ślad węglowy

Ostatnia aktualizacja: 29.11.2018 11:09
Jeden z brytyjskich supermarketów otworzył strefę bez plastiku. To drugi na świecie, po holenderskiej spółce, sklep wielkopowierzchniowy, który dba o środowisko. 
Audio
  • Supermarket ze strefą bez plastiku (Pierwsze słyszę/Czwórka)
zdjęcie ilustracyjne
zdjęcie ilustracyjneFoto: shutterstock/Iakov Filimonov

Brytyjski supermarket zapewnia klientom alternatywę dla plastiku. W ciągu 10 tygodni w nowej strefie, udało się na stałe usunąć z oferty sklepu aż 1,5 tys. produktów w plastikowych opakowaniach. Na sklepowych półkach znajdziemy 2000 produktów w ekologicznych i przyjaznych dla środowiska opakowaniach. 

śmieci1200.jpg
GOZ - więcej niż recykling

- Część opakowań jest papierowych, część w butelkach szklanych, zwrotnych - mówi Edyta Kochlewska, redaktor naczelna portalu dlahandlu.pl. 

Za kolejne 3 lata brytyjski market planuje być już całkowicie wolny od plastiku. Żywność ma być pakowana wyłącznie w tekturę, drewno, szkło i metal. Zdaniem Krzysztofa Jędrzejewskiego z Koalicji Klimatycznej tego typu inicjatyw będzie coraz więcej. - Nie tylko supermarkety, ale też niektóre mniejsze sklepy wprowadzają zasadę "przyjdź z własnym opakowaniem" i uważam, że jest to bardzo dobry pomysł i droga do tego, by edukować społeczeństwo, by w ten sposób zmniejszać ślad węglowy - podkreśla ekspert. 

Czym jest ślad węglowy? Ile wytwarzamy go przy produkcji kilograma szklanego opakowania wielokrotnego użytku, a ile przy produkcji kilograma torebek foliowych? Czy zastosowanie ciężkich opakowań szklanych przynosi same korzyści? O tym, w materiale Martyny Ogonek.

***

Tytuł audycji: Pierwsze słyszę

Prowadzi: Kamil Jasieński

Materiał: Martyna Ogonek

Data emisji: 29.11.2018

Godzina emisji: 7.18

pj/kul

Czytaj także

Dżins kontra dres. Wygra legenda czy wygoda?

Ostatnia aktualizacja: 20.08.2018 13:50
W zeszłym roku - po raz pierwszy w historii - import dresowych spodni do Stanów Zjednoczonych był większy od importu dżinsów, który spada stale od 2010 roku. Kilka kultowych marek ma z tego powodu poważne problemy.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Zmiany klimatyczne, emisja CO2. Jaka jest przyszłość aut?

Ostatnia aktualizacja: 11.10.2018 13:41
Czy kompromis wypracowany przez ministrów środowiska z krajów UE przyczyni się do odejścia samochodów spalinowych do lamusa?
rozwiń zwiń
Czytaj także

Fast fashion jak skłonność do picia? O zakupowym zbieractwie

Ostatnia aktualizacja: 19.11.2018 12:20
Kompulsywne kupowanie tanich ubrań wcale nie jest mniejszym złem - przekonują naukowcy. To sposób na podniesienie własnej wartości. Łatwy, szybki i uzależniający  - podkreślają eksperci.
rozwiń zwiń