Trawa morska - superbohater mórz i oceanów

Ostatnia aktualizacja: 04.06.2020 08:21
Walijscy ekolodzy chwycili za siewniki i sadzą trawę. Tym razem jednak z nasionami wybrali się na dna mórz i oceanów. Sieją trawę morską, która ma pomóc w walce ze zmianami klimatycznymi. 
Audio
  • Co nam daje trawa morska i po co ją wysiewać? (Pierwsze słyszę/Czwórka)
Trawa morska, zdj. ilustracyjne
Trawa morska, zdj. ilustracyjne Foto: Shutterstock/Pommeyrol Vincent

pompeje 1200.jpg
Recykling w starożytności. Segreguj śmieci jak Rzymianie

W ciągu ostatnich kilkunastu lat ocieplenie klimatu, wycieki ropy i inne zanieczyszczenia spowodowały wymarcie trawy morskiej w ponad 90 procentach. Tymczasem, jak się okazuje, może być ona naszym ogromnym sprzymierzeńcem w walce ze zmianami klimatycznymi. Brytyjczycy, w ramach projektu Seagrass Oceane Rescue, stworzonego przez organizację Sky Ocean Rescue i badaczy z Swansea University, chcą przywrócić morskie łąki. Z szacunków naukowców wynika, że kilometr kwadratowy trawy morskiej wiąże do 80 tysięcy ton dwutlenku węgla, a las o tej samej powierzchni, aż o połowę mniej. - Kilogram morskiej trawy to kilogram zielonej masy czynnej fotosyntetycznie - mówi profesor Joanna Pijanowska, kierownik Zakładu Hydrobiologii na Wydziale Biologii Uniwersytetu Warszawskiego. - Zaś kilogram wydobyty z jakiejś mozaiki w lesie deszczowym to są nie tylko fotosyntetycznie czynne liście, ale również gałęzie, wydajność akumulacji dwutlenku węgla jest tu 30- albo 40-krotnie niższa - dodaje. 

Wyświetl ten post na Instagramie.

5 amazing things #seagrass does for our planet 🌎 🌱

Post udostępniony przez Project Seagrass (@projectseagrass)

Trawy morskie przyczyniają się też do poprawy pH wody oceanicznej. Są siedliskiem wielu organizmów. - Wśród tych traw morskich żyją rozmaite bezkręgowce - co najmniej kilkadziesiąt gatunków, rozmaite gatunki ryb - podkreśla profesor. - Uważa się, że niektóre z tych traw, ich wydzieliny do wody, mają aktywność bakteriobójczą i niszczą w swoim sąsiedztwie rozmaite patogenne bakterie, drobnoustroje żyjące w wodzie - dodaje. 

plastik1200.jpg
Plastikowe zabawki. "Zabójcze dla morskiej fauny i flory"

Sianie trawy to nie wszystko

Ponowne wysianie nasion trawy morskiej na dnie zatoki to jednak nie jedyne wyzwanie, jakie stoi przed brytyjskimi naukowcami. Ekolodzy musza też zadbać, by jakość wody w wybranej zatoce nie uległa pogorszeniu. - Trzeba pamiętać, żeby przywrócić stan środowiska taki, jaki był, gdy te łąki jeszcze bujnie porastały dna - mówi rozmówczyni Martyny Ogonek. - Jeśli rośliny napotkają tam równie złe warunki, zanieczyszczenia dopływami z lądu czy takimi, które są w wodzie oceanicznej, to nie spełnią pokładanej w nich nadziei. 

***

Tytuł audycji: Pierwsze słyszę

Prowadzi: Kamil Jasieński

Materiał: Martyna Ogonek

Data emisji: 04.06.2020

Godzina emisji: 7.15

pj/kul

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Czy weganizm uratuje planetę?

Ostatnia aktualizacja: 01.10.2019 10:39
Kanada, Nowa Zelandia, Holandia i Australia zawarły Vegan World Alliance. Będą promować weganizm na całym świecie.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Koniec plastikowych butelek? Czas na kompostowalne

Ostatnia aktualizacja: 25.05.2020 09:53
Holenderska firma stworzyła butelki, które mają rozkładać się zaledwie rok. Taki bioplastik jest dostatecznie sprężysty, nawet by przechowywać w nim napoje gazowane. 
rozwiń zwiń