Czy weganizm uratuje planetę?

Ostatnia aktualizacja: 01.10.2019 10:39
Kanada, Nowa Zelandia, Holandia i Australia zawarły Vegan World Alliance. Będą promować weganizm na całym świecie.
Audio
  • Czym jest Vegan World Alliance i co chce promować? (Pierwsze słyszę/Czwórka)
zdjęcie ilustracyjne
zdjęcie ilustracyjneFoto: shutterstock/Prostock-studio

Aktywiści zrzeszeni w stowarzyszeniu chcą działać dla dobra zwierząt i środowiska. - Musimy sobie zdać z tego sprawę, że hodowla zwierząt na mięso jest ogromnym marnowaniem wody, ale nie tylko - mówi Cezary Wyszyński z fundacji Viva! Akcja dla Zwierząt. - By hodować zwierzęta potrzebna jest przestrzeń, by uprawiać dla nich paszę. Wielu z nas nie zdaje sobie sprawy, że jedząc mięso w Polsce przyczyniamy się do tego, że Puszcza Amazońska płonie - dodaje. 

Czytaj także:
shutterstock brazylia amazonia pożar 1200.jpg
Amazonia wciąż płonie. Jak wpłynie to na nas?

Cezary Wyszyński podkreśla, że w tym roku w Amazonii jest prawdopodobnie dwa razy więcej pożarów niż w zeszłym. - Lasy są wypalane pod miejsca do wypasu krów i uprawy paszy dla nich - wyjaśnia.  

Osoby stowarzyszone w Vegan World Alliance chcą opracować nowe normy dla żywności oznaczonej jako odpowiednia dla wegan. Zwracają uwagę, że zainteresowanie dietą roślinną stale rośnie we wszystkich czterech krajach sojuszu. 

Jakie znaczenie dla naszego żywienia mają piramidy żywienia? Co dziś jest podstawą piramidy? Dlaczego zmiany sposobu naszego odżywiania należy przyspieszyć? O tym m.in. w materiale Martyny Ogonek

***

Tytuł audycji: Pierwsze słyszę

Prowadzi: Kamil Jasieński

Data emisji: 1.10.2019

Godzina emisji: 8.14

pj

Czytaj także

Warzywa i owoce dla zdrowia i życia

Ostatnia aktualizacja: 18.07.2019 12:14
Jedzenie 5 porcji warzyw i owoców dziennie jest elementem zdrowej i zbilansowanej diety promowanej przez Instytut Żywnosci i Żywienia. Niestety tylko 20 procent Polaków spożywa je 2 razy dziennie. 
rozwiń zwiń
Czytaj także

Gdy ocieplenie klimatu rani Ziemię i Ciebie

Ostatnia aktualizacja: 29.07.2019 12:43
Coraz więcej ludzi cierpi z powodu lęku przed zmianami klimatycznymi – alarmują psychologowie. W Polsce, aż 90 procent z nas uważa, że kryzys klimatyczny to problem i zagrożenie. 
rozwiń zwiń