EkoEksperymentarium. Graj, żeby uratować planetę

Ostatnia aktualizacja: 15.01.2021 16:30
Łaskotkowie w swoim domu działają na rzecz planety. Romek pilnuje, żeby nie marnować wody, tata Karol dba o porządek i zakupy, mama Karolina oszczędza energię, a Róża zajmuje się odpowiedzialną modą. Czego możemy nauczyć się od bohaterów "EkoEksperymentarium"?
zdjęcie ilustracyjne
zdjęcie ilustracyjneFoto: Rawpixel.com/Pixabay

Otacza nas mnóstwo komunikatów dotyczących ekologii. I na ten temat - w trosce o nasz dobrostan - trzeba rozmawiać także z domownikami Małgorzata Żmijewska

Darmowa gra internetowa "EkoEksperymentarium" uczy i rozwija dobre praktyki ekologiczne u dzieci. Pokazuje jak świadomie robić zakupy, sprzątać czy oszczędzać wodę - wszystko w formie gry, odzwierciedlającej codzienne czynności. - To jest odpowiedź na potrzeby mam, które współtworzyły z nami tę grę - opowiada Małgorzata Żmijska z kolektywu Mamy Projekt. - "EkoEksperymentarium" to opowieść o tym, że wielkie zmiany zaczynają się w domu.

Posłuchaj
15:33 CZWORKA Ratujemy swiat - gra 15.01.2021.mp3 Gra, która uczy, jak troszczyć się o Ziemię (Ratujemy świat/Czwórka)

Dzięki wizycie w wirtualnym domu i łamigłówkom, ukrytym w jego pokojach, można łatwo zrozumieć, jak wielkie znaczenie dla środowiska ma zmiana drobnych nawyków Małgorzata Żmijewska

"EkoEksperymentarium" to dom pełen eko-zagadek, w którym uczestnik gry musi wykonywać kolejne misje, żeby odpowiedzieć na pytanie "jak uratować planetę". - Bohaterowie, czyli rodzina Łaskotków, przekonują m.in., że działania pro-ekologiczne możemy zacząć już od listy zakupów - wyjaśnia rozmówczyni Marty Hoppe. - Wybierajmy rzeczy na wagę, nośmy ze sobą płócienne woreczki, do których zapakujemy zakupy. Odpuśćmy sobie produktu w folii i warzywa na plastikowych tackach.

Recykling plastikowej butelki. EkoEksperymentarium.pl / Mamy Projekt

Przeciętnie zabrudzone ubrania wypiorą się już w 30 st. Nie ma sensu ustawiać najwyższych temperatur, bo one też niszczą środowisko Małgorzata Żmijewska

O przyszłość Ziemi powinniśmy też dbać w łazience. - Tutaj poruszamy temat zasobów wodnych i pokazujemy, jak każdy z nas może zaoszczędzić dziennie 200 litrów wody. I to bez rezygnowania z rytuałów - wyjaśnia Małgorzata Żmijska. - Podpowiadamy, jak używać dwudzielnej spłuczki, tłumaczymy, dlaczego należy zakręcać wodę podczas mycia zębów oraz rąk - wymienia.

Sprawdź także:

"EkoEksperymentarium" to także zestaw porad dotyczących tego, jak gotować zdrowo i ekologicznie oraz gdzie i jak kupować ubrania.

Ekoeksperymentarium / Mamy Projekt

***

Tytuł audycji: "Ratujemy świat" 

Prowadzi: Marta Hoppe

Gość: Małgorzata Żmijska (kolektyw Mamy Projekt, współautorka gry "EkoEksperymentarium")

Data emisji: 15.01.2021

Godzina emisji: 15.05

kul

Czytaj także

Dzień bez Śmiecenia. Jak dać drugie życie rzeczom?

Ostatnia aktualizacja: 11.05.2018 11:21
Statystyczny Europejczyk wyrzuca rocznie średnio 502 kg śmieci. Jest tego tak dużo, że mimo budowania nowoczesnych spalarni, pływające w oceanach odpady wkrótce mogą utworzyć siódmy kontynent. 
rozwiń zwiń
Czytaj także

Sadź drzewa na zdrowie i dla przyszłych pokoleń

Ostatnia aktualizacja: 30.10.2020 20:30
W dzisiejszych czasach najważniejsza jest walka z kryzysem zdrowotnym, ale okazuje się, że dla wielu osób ekologia jest równie ważna jak pandemia.
rozwiń zwiń